שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הבוקר: פורום שרים על איראן; מופז: 2008 קריטית

  אולמרט, ברק, לבני, דיכטר, ישי וליברמן מאזינים לסקירות אודות האיום המתגבש ממזרח. מופז בניו-יורק: "רכבת הגרעין האיראנית מהירה בהרבה מרכבת המאסף של אלה המנסים לעצור אותה". ברק: "דיבורים לא עצרו ולא יעצרו טילים"

  מה עושים עם איראן - ועד כמה קרוב האיום הגרעיני? שאלות אלו עולות הבוקר (יום ד') בהתייעצות שרים מיוחדת בלשכת ראש הממשלה בירושלים. דרך שורת סקירות בנושא, מתעדכנים כמה מהשרים בתמונת המצב המדאיגה ממזרח, לקראת שורה של החלטות - ואולי גם סנקציות אפשריות - מצד מדינות המערב ומועצת הביטחון של האו"ם.

   

  הדיון מתקיים בפורום "השמינייה", בהשתתפות ראש הממשלה אהוד אולמרט

  והשרים ציפי לבני, אהוד ברק, אבי דיכטר, אביגדור ליברמן ואלי ישי. רפי איתן נעדר מן הדיון וכך גם שאול מופז, שנמצא במה שמוגדר "דיונים אסטרטגיים" בוושינגטון. 

   

  אמש, בוועידת הנשיאים בניו-יורק, אמר מופז: "שנת 2008 היא קריטית בתהליך הגרעין האיראני". הוא הזהיר כי "רכבת הגרעין האיראנית מהירה הרבה יותר מרכבת המאסף של אלה המנסים לעצור אותה. אם לא נסיט אותה מהמסלול, אנו עלולים להתעורר לאיראן גרעינית בקרוב מאוד".

   

  באותו עניין אמר אתמול בכנסת שר הביטחון ברק: "דיבורים לא עצרו ולא יעצרו טילים". לדבריו, "מדובר באתגר חשוב וגדול מאוד, גם לישראל וגם לעולם כולו. מדינת ישראל פועלת בכל התחומים - איסוף מודיעין, סיכול, סנקציות, בדיקת אפקטיביות הסנקציות ועוד, באופן שהוא נסתר מעיני הציבור - ורצוי שיישאר ככזה. יחד עם זאת, אני חושב שאנחנו לא צריכים לחשוב במונחים אפוקליפטיים; כבר עמדנו בפני אתגרים קשים בעבר".

   

  פצצה עד סוף 2009

  אתמול סיפק אגף המודיעין בצה"ל הערכת מצב קודרת ביחס לאיום האיראני: בהנחה שלא מערימים קשיים על טהרן, התרחיש החמור הוא שבסוף שנת 2009 - זו תחלוש על נשק גרעיני. בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת אמר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף יוסי ביידץ: "האגף השמרני באיראן מתחזק. המשטר האיראני מתמודד עם ענייני פנים, אך אין סכנה לקיומו או ליציבותו".

   

  במהלך השבוע, נוכח האיום האיראני, החריפה ירושלים את הטון ביחס לסוכנות

   הבינלאומית לאנרגיה אטומית - זו שאמורה לספק למועצת הביטחון תמונת מצב עדכנית. מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ', תקף: "במקום להיות גוף אשר תורם למאמץ הבינלאומי נגד איראן - הסוכנות לאנרגיה אטומית פועלת כגורם מכשיל, אשר עמדותיה משמשות תירוץ למדינות להימנע מלהצטרף למאמץ".  

   

  "התנהלותו של אל-בראדעי מעוררת הרבה סימני שאלה לגבי כוונותיו של האיש ולגבי רצונו האמיתי להתמודד עם מרוץ ההתחמשות האיראני", אמר ל-ynet השר אבידור ליברמן, בהתייחסו לראש סוכנות הגרעין. גורמים בסביבת השר הוסיפו: "צריך להבין שיש כאן מישהו שפועל במודע לשיתוף פעולה עם אחמדי-נג'אד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  על השולחן: אחמדי-נג'אד
  צילום: איי פי
  לא אפוקליפטי: ברק
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים