שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בתי הזיקוק: אנו רוצים להוביל בנושא הסביבתי

חברת בז"ן תשקיע כרבע מיליארד דולר בהפחתת פליטות גזים וריח וצעדים לשיפור איכות הסביבה. הפעולות יאפשרו לחברה לעמוד בצו אישי נושא קנס שהוטל על מנהלה, בו חוייב להפחית את זיהום האוויר באזור חיפה. "העובדה שאנחנו משתפרים לא אומרת שלא היינו בסדר גם קודם לכן", אמר המנכ"ל

חברת בז"ן, בעלת בית זיקוק לנפט בחיפה, כינסה היום (ד') מסיבת עיתונאים מתוקשרת כדי להודיע על תוכנית מקיפה להשקעה בשדרוג בית הזיקוק, הכוללת השקעה של כרבע מיליארד דולר בשיפור איכות הסביבה.

 

בבז"ן טוענים כי מדובר באחת התוכניות הגדולות בתולדות המדינה שמבצע מפעל לטיפול בזיהום הסביבה. בטווח הקרוב, תשקיע בז"ן 21.2 מיליון דולר בפילטרים חדישים להפחתת פליטות הגזים הרעילים, 7.5 מיליון דולר בהקמת גגות כפולים במיכלים לחומרים נדיפים, 2 מיליון דולר בפרוייקטים להפחתת ריחות רעים ו-30 מיליון דולר בהיערכות לקליטת הגז הטבעי.

 

בנוסף, תעבור בז"ן לייצור דלקים ידידותיים לסביבה יותר מאלה שהיא מייצרת כיום, וכן תשקיע 110 מיליון דולר בהקמת תחנת כוח שתייצר באופן עצמאי את החשמל להפעלת בית הזיקוק באמצעות גז טבעי.

 

"העובדה שאנחנו משתפרים לא אומרת שלא היינו בסדר גם קודם לכן", אמר במסיבת העיתונאים מנכ"ל החברה ישר בן מדרכי "פעלנו תמיד לפי דרישות המשרד לאיכות הסביבה, אבל עד עכשיו עשינו את המוטל עלינו, ומעכשיו אנחנו רוצים ליזום ולהוביל בנושא הסביבתי".

 

בז"ן מציגה את השידרוג והדאגה לשיפור איכות הסביבה כיוזמה עצמאית וולונטרית, אך למעשה מדובר בניסיון של החברה לעמוד בתנאי צווים אישיים נושאי קנסות כבדים, שהוטלו בעבר על מנהלה במידה ותמשיך החברה לזהם את האוויר באזור חיפה. הצווים שיכנעו את החברה להפחית בצורה דרמטית את היקף פליטת החומרים הרעילים לאוויר.

 

בארגונים הירוקים טוענים כי המשרד להגנת הסביבה התכוון לאכוף את הצווים בשנת 2007, אך לאחר מכן דחה את יישומם לשנת 2009. בארגונים הירוקים זעמו על הדחיה והעיכוב בשידרוג בתי הזיקוק וטענו כי החברה אינה נערכת ליישום הצווים ושבינתיים ממשיכה החברה לזהם את האוויר.

 

בתשובה לשאלות כתבים אמר בן מרדכי כי התוכנית האסטרטגית לשדרוג בז"ן תאשפר לחברה לעמוד בתקנים ולהפחית את היקף הפליטות עד תחילת 2009 לרמה שדורש המשרד לאיכות הסביבה. "הפחתת הפליטות היא צירוף של מספר פעולות, שכולן כלולות בתוכנית שלנו, כולל שדרוג פילטרים, הקטנת פליטת החלקיקים ומעבר לייצור עצמאי של חשמל מגז טבעי".

 

"סך כל הפעולות יאפשר לנו לעמוד בצו האישי. הירוקים טענו שהתוכנית אינה ריאלית כיוון שלטענתם הגז הטבעי לא יגיע לחיפה עד 2009. אנו עוקבים אחרי הקמת צינור הגז (שבינתיים מגיע עד חדרה – ת"ג) ומשוכנעים שהגז יגיע תוך שנה למפרץ חיפה".

 

בהתייחסו לשאלות כתבים על זיהום נחל הקישון בידי בז"ן, אמר בן מרדכי: "עדיין לא ידוע מי אחראי על הזיהום שנעשה בעבר. אנחנו אחראים למנוע זיהום בעתיד ואנחנו עומדים בנושא הזה בכל התקנים, ולא מזהמים את נחל הקישון"

 

יוזמת השדרוג של בז"ן כוללת תוכנית לייבוא של דלק צמחי מסוג אתנול, ואולי גם ייצור עצמי שלו. ואולם, כשבן מרדכי נשאל מדוע בכלל להמשיך להשקיע בזיקוק נפט, הוא הביע אמונה שלמה בדלק המאובנים המסורתי יותר מאשר בתחליפיו.

 

"בזמן המהפכה החומייניסטית באיראן ב-1981 צפו שהנפט יגיע ל-100 דולר לחבית, וייגמר עד סוף המאה. בסוף המחיר שלו ירד. אני לא יודע מה ייגמר מתי. בינתיים הטכנולוגיות מתפתחות ועתודות הנפט כל הזמן גדלות. בעולם אין מספיק שטח בשביל לגדל את כל האתנול שצריך לייצר בו דלק. לשם כך יהיה צריך לכרות את כל יערות הגשם, ולכן אנחנו עדיין ממלאים את יעודנו ומספקים דלק, ועונים על הדרישות בשוק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צווים אישיים עד 2009. בתי הזיקוק
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים