שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הכנסת, פה אחד: עלינו להילחם בשינויי האקלים

בתום דיון מיוחד בנושא משבר האקלים העולמי הסכימו חברי הכנסת, פה אחד, כי יש צורך דחוף למצוא דרכים להתמודד עם התחממות כדור הארץ, וקראו לממשלה לאמץ תוכנית לאומית בנושא

כנסת ישראל הכירה היום (ג') רשמית בחומרת תופעת התחממות כדור הארץ, ובדיון מיוחד במליאה החליטו חברי הבית, פה אחד, לקרוא לממשלה לאמץ תוכנית לאומית להתמודדות עם שינוי האקלים. להחלטות אין אמנם היבט מעשי מיידי, אולם חשיבותן היא בעיקר בהיבט ההצהרתי שלהן, ובעובדה שנציגי הציבור הישראלי מתחייבים להתמודד עם הבעיה הסבוכה ביותר שעל סדר היום העולמי.

 

הדיון, בנושא משבר האקלים, כונס ביוזמתו של ח"כ דב חנין (חד"ש), יושב ראש עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת. בסופו נרשמו שני הישגים: לראשונה נדונו במליאה נושאים סביבתיים כחלק מהצעות סדר היום השגרתיות - ולא כחלק מאירועים כגון "יום איכות הסביבה"; בנוסף אימצה הכנסת פה אחד החלטה בנושא סביבתי.

 

במהלך הדיון הסכימו חברי הכנסת כולם כי התחזיות הקודרות בדבר התחממות כדור הארץ, המקובלות כיום על הקהילה המדעית הבינלאומית, הינן מציאות בעלת השלכות כלכליות, חברתיות, פוליטיות וביטחוניות עצומות. בהמשך הוחלט לקבל את הערכת פאנל המדענים הבין-ממשלתי בנושא משבר האקלים.

 

פאנל זה, הכולל כ-2,500 מדענים מ-130 מדינות, זכה השנה בפרס נובל לשלום יחד עם סגן נשיא ארצות הברית לשעבר אל גור, ונחשב לגוף המוסמך ביותר בנושאי שמירת הסביבה ושינוי האקלים.

 

בדו"ח שפרסם הפאנל בפברואר נקבע כי בוודאות כמעט מוחלטת, התחממות כדור הארץ נגרמה כתוצאה מפעילות אנושית - ולא ממחזוריות של הטבע, וכי לרשות האנושות עומד חלון הזדמנויות צר להתמודדות עם המשבר, אחרת יתחוללו שינויים בלתי הפיכים בסביבת החיים, במזג האוויר ובטבע.  

 

חברי הכנסת גם הסכימו כי למשבר האקלים יש השלכות רציניות גם על ישראל - בתחום המידבור, המחסור במים, עליות מחירי המזון בעולם וכן השלכות מדיניות וביטחוניות. חברי הכנסת שנכחו במליאה הסכימו כי השאלה המרכזית שעל הפרק היא מה חלקה של ישראל בפתרון ובהתמודדות - וקראו לממשלה לאמץ לאלתר תוכנית לאומית כוללת להתמודדות עם הסוגיה. כמו כן החליטו חברי הכנסת לקרוא לממשלה לפעול לשיגור נציג רשמי ולהציג תרומה ישראלית לוועידה הבינלאומית בנושא האקלים שצפויה להתכנס בחודש הבא בבאלי שבאינדונזיה.

 

בדברים שאמר במליאה ביקש חנין להדגיש בפני עמיתיו את הצורך במעורבותה של ישראל בפיתרון משבר האקלים, ואת ההזדמנות שמהווה הנושא לקדם פתרונות פרי פיתוח טכנולוגי ישראלי. "גם אנחנו קורבנות של משבר האקלים העולמי. בעיות של מידבור ומשבר מים פוגעות בנו כמו ביתר מדינות העולם. השאלה העיקרית שצריכה להעסיק את מדינת ישראל היא כיצד ניתן להתמודד עם המצב ברמה המקומית".

 

לאחרונה הגיש חנין לנשיא המדינה שמעון פרס דו"ח שחיבר תחת הכותרת "מענה מקומי למשבר העולמי", בו הוא מפרט שורה של המלצות לקובעי המדיניות בישראל, כדי להתמודד עם משבר האקלים. בין השאר עוסק הדו"ח באימוץ מדיניות למעבר לאנרגיה חלופית, במהפכה בתחבורה הציבורית, בקידום מדיניות בנושאי מים ובנית קהילה ירוקה ובסוגיות של "כלכלה סביבתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כולם מסכימים שיש לפתור את הבעיה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים