שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המדינה תממן הפריה מתרומת זרע של גבר נשוי

  בית המשפט המחוזי בתל-אביב אישר לאישה לקבל ממשרד הבריאות טיפולי הפריה מתרומת זרע של בן זוגה המצוי בהליכי גירושין. השופט: מימוש היצר הטבעי של פריה ורביה הוא צורך בסיסי להבטחת המשכיות החברה ולהגשמה עצמית של הפרט

  המדינה תממן לאישה טיפול הפריה מזרע של בן זוגה שעדיין נשוי לאחרת: בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק בשבוע שעבר כי אישה רווקה בת 34 ובן זוגה, המצוי בהליכי גירושין ממושכים מאשתו, יהיו זכאים לקבל טיפולי הפריה חוץ-גופית, וזאת על אף שהתורם הינו גבר נשוי. בכך קבע בית המשפט, בראשות השופט שאול שוחט, כי אישה תוכל לקבל מהמדינה טיפולי הפריה גם אם אינה נשואה לגבר התורם.

   

  הנחיות משרד הבריאות קובעות כי לא תבוצע הפריה אם אחד מבני הזוג - התורם או המופרית - נשוי לאחר. ואולם לדעת השופט שאול שוחט, אין להטיל איסור גורף ויש לבחון כל מקרה לגופו.

   

  בשלוש השנים האחרונות ניסתה הצעירה להביא לעולם ילד משותף עם בן זוגה, אך ללא הצלחה. עם הזמן התברר לה כי תוכל ללדת ילדים רק באמצעות הפריה חוץ גופית. אלא שהרופא המטפל הודיע לה כי לא יוכל לטפל בה, מאחר שבן זוגה נשוי לאחרת.

   

  המקור למחלוקת הוא תקנות בריאות העם משנת 1987, הקובעות כי תרומת זרע תתבצע באופן אנונימי, או במסגרת נישואין. אולם הנחיות משרד הבריאות שהוצעו השנה קובעות אחרת: "ככלל ניתן לבצע פעולות פוריות באישה, לפי בקשתה, גם מזרעו של אדם המוכר לה ושאיננו בעלה או בן זוגה החי עימה".

   

  בהנחיות החדשות נקבע כי הפריה בדרך זו, מותנית בהסכם חתום בין האישה לגבר, אך בתנאי שבני הזוג אינם נשואים לאחרים. מחסום זה הביא את בני הזוג להגיש את העתירה לבית המשפט.

   

  "אין צורך להכביר מילים על הצורך העמוק להורות אותו חשה המבקשת והמשקל הרב שיש ליתן לו", אמר בפסיקתו שופט בית המשפט המחוזי בת"א, שאול שוחט. "אין מי שיחלוק על מעמדה וחשיבותה המרכזית של ההורות בחיי הפרט והחברה. אלה הם מושכלות ראשונים בתרבות האנושית לדורותיה. החברה האנושית קיימת בזכות ההולדה. מימוש היצר הטבעי של פריה ורביה הוא מצווה דתית מן התורה, זהו צורך בסיסי להבטחת המשכיות החברה ולהגשמה עצמית של הפרט".

   

  אשתו של הגבר המצויה עמו בהליכי גירושין, לא התייצבה לדיון ולא הצביעה על פגיעה כלשהי באינטרס מוגן שלה שיכול להיגרם כתוצאה מהעתירה. לאור הידיעה כי האישה תוכל ללדת רק באמצעות טיפולי הפריה, קבע השופט שוחט כי תהיה זכאית לקבל את טיפולי ההפריה מתרומת זרע של המבקש, אף שהוא עדיין נשוי. 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים