שתף קטע נבחר

המשטרה: אין די ראיות נגד אולמרט בפרשת לאומי

בתום דיון מכריע, שכינס ניצב יוחנן דנינו עם הצוות החוקר את פרשת המכרז בבנק לאומי, מודיעה המשטרה: אין המלצה להעמיד לדין את ראש הממשלה. התיק יועבר לפרקליטות, שתחליט סופית האם אכן התיק ייסגר. מקורבי ירון זליכה, שתלונתו הביאה לפתיחת החקירה: אם לא יוגש כתב אישום - הוא יעתור לבג"ץ

עם שובו מוועידת אנאפוליס מקבל ראש הממשלה בשורה טובה:  תיק החקירה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי הועבר לפרקליטות ללא המלצה להעמיד אותו לדין, לאחר שלא נמצאה תשתית ראייתית מספקת נגד ראש הממשלה לביצוע עבירה של הפרת אמונים.

 

כך החליטו היום (ה') ראשי אגף החקירות והיחידה הארצית לחקירות הונאה. מסקנות המשטרה יועברו לידי הפרקליטות, שתשקול את המלצת החוקרים והחומר שיועבר.

 

בתום פגישה שנמשכה כשלוש שעות וחצי, בין ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב יוחנן דנינו,

לצוות החקירה החליט בסופו של דבר ניצב דנינו לאמץ את ממצאי הצוות שהתקבלו פה אחד. לפי הממצאים לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת נגד ראש הממשלה לביצוע עבירה של הפרת אמונים. 

  

מהמשטרה נמסר כי בוצעו בתיק פעולות חקירה רבות. בין השאר, נגבו הודעות ממעורבים שונים, חלקם נחקרו תחת אזהרה. בוצעו חיפושים במשרדי עורכי הדין שטיפלו במכרז, במשרד האוצר ובמשרד התמ"ת, בוצעו צווי המצאת מסמכים בבנקי השקעות בינלאומיים שונים, במשרדי עורכי דין, בבנק ישראל ובחברות תקשורת. כמו כן התקיימו שני חיקורי דין: באוסטרליה ובארה"ב. עוד נמסר מהמשטרה כי צוות החקירה לא חסך כל מאמץ בכדי להגיע לכל ראייה שנראתה רלבנטית להבהרת התמונה. 

 

במשטרה אמרו עוד כי "בחינה קרה ומדוקדקת של שלל הראיות שנאספו, חייבה את הצוות להעמיק בבחינתן של הראיות הנסיבתיות, בבחינתם של המסמכים שנתפסו, התכתובות שהוחלפו, המועדים, הזמנים והאירועים. עוד נמסר כי יש בחומר הראיות מספר גרסאות ולא אמת אחת, ולכן במצב כזה לא ניתן לגבש כתב אישום.

 

מי שעורר את פרשת בנק לאומי היה החשב הכללי במשרד האוצר, ירון זליכה, שהעלה את הטענה בדבר התערבותו של אולמרט לכאורה במכרז למכירת הבנק. מקורביו של זליכה אמרו לאחר היוודע החלטת המשטרה כי במידה והפרקליטות תחליט שלא להגיש כתב אישום - הוא יעתור לבג"ץ בנושא.

 

החשדות: ניסיון להטות מכרז

החשד המרכזי נגד אולמרט בפרשה הוא שבעת שכיהן כשר האוצר, לפני כשנתיים, פעל על פי החשד כדי להטות את המכרז למכירת גרעין השליטה של בנק לאומי, בניסיון לסייע לידידיו דניאל אברמס ופרנק לואי לזכות בו.

 

ראש הממשלה קיבל את החלטת המשטרה שעות אחדות לאחר נחיתתו בישראל,

 עם שובו מוועידת אנאפוליס. ההחלטה התקבלה בתום כינוס שערכו בשעות הצהריים ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יוחנן דנינו עם צוות החקירה בראשות ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת ניצב שלומי איילון וסגן ניצב ערן קמין.

 

ההכרעה בנושא נדחתה כבר פעמיים. בפעם הראשונה בשל נסיעתו של ניצב דנינו לחו"ל ופעם נוספת - בשל העובדה שבמשטרה "שכחו" שראש הממשלה נוסע לוועידת אנאפוליס.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היישר מאנאפוליס. אולמרט
צילום: רויטרס
צוות החקירה מגיע לבית רה"מ, כשנחקר
צילום: איי פי
מומלצים