שתף קטע נבחר

בכירים בעבודה: ברק לא מספיק רוצה להיות רה"מ

בכירים בסיעת העבודה טוענים שברק איבד את חדוות המאבק על הנהגת המדינה ואף הטיחו זאת בפניו בשיחות סגורות: "ההתרשמות היא שאין לו יצר לחימה, הוא איבד את ה'קילינג אינסטינקט'. בישיבת הסיעה הופתעו הנוכחים מהעמדה המרוככת שהציג היו"ר באשר לפרישה עתידית מהממשלה עם פרסום דו"ח וינוגרד

"ההרגשה היא כי אנחנו רוצים שתהיה ראש ממשלה יותר ממה שאתה עצמך רוצה". כך אמרו לאחרונה גורמים בכירים במפלגת העבודה ליושב הראש, השר אהוד ברק בשיחות סגורות. אותם גורמים, הנחשבים לתומכיו של ברק במפלגה, העירו כי התנהלותו של ברק בחודשים האחרונים לא תוביל את המפלגה להנהגת המדינה.

  

"ההתרשמות היא שאין לו יצר לחימה", אמר אמש (שבת) ל-ynet בכיר בעבודה התומך בברק.

"הוא איבד את ה'קילינג אינסטינקט' שלו. הוא חייב להתעורר, להתחיל לעשות עבודה. אמרנו לו את זה", אמר הגורם וציין כי בגלל עיסוקיו במשרד הביטחון - איבד ברק את היכולת לפעול במגרש הפוליטי כדי לחזק את מעמדו בציבור הרחב.

 

"באופן אבסורדי, ברק לא יושב ורוקם מזימות כל היום. הוא חייב לחזור ולהתנהל כאילו שהוא בקמפיין פריימריס, אחרת הוא לא יהיה ראש ממשלה". בכירים בעבודה ציינו כי ברק לא מתכוון לצאת מן הממשלה לאחר פרסום מסקנות ועדת וינוגרד. "הוא מבין שאין לו סיכוי לנצח בבחירות. המצב שלו קשה, והוא מבין את זה. אין שום סיבה אחרת להישאר", אמרו.

 

בתוך כך, גוברת המתיחות בעבודה סביב הצהרתו של ברק בישיבת הסיעה בסוף השבוע, בדבר אי-יציאה מן הממשלה בכל תנאי לאחר פרסום מסקנות וינוגרד. ברק ציין כי אין בכוונתו לפרוש, אלא כשיידע כי העבודה יכולה לנצח את הבחירות ולחזור לשלטון.

 

מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, מתומכי היציאה מן הממשלה, אמר ל-ynet: "לכשיתפרסם הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, אומר את דבריי ואציג את עמדותיי". כבל סיפר כי הוא מקיים שיחות בארבע עיניים עם ברק וזה יודע מה ציפיותיו.

 

מפרטים חדשים שנודעו מתוך ישיבת הסיעה עולה כי ח"כ אופיר פינס תקף בחריפות את התנהלותו של היושב ראש ושל המפלגה בתוך הקואליציה. "אנאפוליס זה לא חזות הכל", הטיח פינס בחבריו. "אני לא מוכן שבגלל אנאפוליס, הממשלה שבה אנחנו יושבים תדרוס את בית המשפט העליון ותעלים את שכר המינימום. אם יש אחד בחדר שמוכן לקום ולהעריך שבסוף 2008 יהיה הסכם שלום – שיקום. אתם לא מתביישים"?

  

"למה אתם עושים הנחות לאולמרט?"

פינס שאל את חבריו מדוע לא תוקפים את אולמרט כפי שתקפו את שרון בשעתו: "מה לא עשינו לשרון עד שהוא לא הביא את ההתנתקות. למה אתם עושים הנחות לאולמרט? מה, הוא הביא שלום? בינתיים, השבוע הוא הצטלם באנאפוליס, הרס את בית המשפט בירושלים וחיסל את שכר המינימום".

 

פינס אמר גם כי העבודה לא יכולה להמשיך ולהתנהל בדרכה הנוכחית. "כל המתיחות נובעת מכך שהמפלגה לא במצבה הטבעי - או שהיא מנהיגה ממשלה, או שהיא מנהיגה אופוזיציה. בשנים האחרונות היא לא פה ולא שם. אנחנו נגררים למקומות הזויים. אנחנו לוקחים אחריות משותפת לדברים מאוד קשים". הוא הזכיר לשומעים את ימי בן גוריון "שלא שאל מה הציבור רוצה, אלא מה הציבור צריך".

 

חילופי דברים נוספים נרשמו בין שר הרווחה, יצחק הרצוג, וכמה מהנוכחים, שתקפו אותו על כוונתו

להפריט את המעונות למפגרים. יו"ר מרחב ההסתדרות בנתניה, משה סמיה, העלה את הנושא, ותקף את השר בחריפות. הרצוג הסביר כי לפי שעה מתקיים ניסוי בנושא ואמר: "הניחו לי כבר. מה אתם עושים לי? למה אתם רודפים אחריי? אתם עושים לי את מה שעשו ליולי (תמיר – א.ש)".

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מתחה גם היא ביקורת על הרצוג ואמרה: "אם יש כאן מישהו שבעד הפרטת מעונות למפגרים, שירים את היד. זה לא עניין אישי, אלא זה עניין אידאולוגי ועקרוני. לא יכול להיות ששר במפלגת העבודה יפריט מעונות למפגרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. רוצה מספיק?
צילום: אלון רון
כבל. ברק יודע היטב
צילום: עופר עמרם
פינס. לתקוף את אולמרט
צילום: ניב קלדרון
הרצוג. הניחו לי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים