שתף קטע נבחר

אשכנזי: שחרור אסירים - רק למען שליט

"אם שחרור אסירים יכול לקדם את שחרורו של גלעד שליט, לא אפסול אותו", אמר הרמטכ"ל הבוקר בראיון לגלי צה"ל לרגל השירותרום. הוא הוסיף כי כשמשחררים אסירים ללא קשר לעניינו של שליט "זה לא צעד נכון". על מלחמת לבנון: הבעיה היתה בעיקר בהנהלה, באופן הניהול

"אני חושב שכשמשחררים אסירים, וזה לא קשור לעניינו של גלעד שליט, זה לא צעד נכון". כך אמר הבוקר (יום ב') הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, בראיון לגלי צה"ל במסגרת שידור השירותרום השנתי. הרמטכ"ל, שממעט לדבר מאז נכנס לתפקידו, נשאל במהלך הראיון באשר להתנגדות שהביע לשחרור האסירים בסבב הקודם - התנגדות שהביע בכתב בטרם חתם הנשיא פרס על חנינותיהם של האסירים.

 

אשכנזי השיב כי הוא אינו סבור שנכון לשחרר אסירים פלסטינים כשהשחרור אינו קשור לנושא שליט. "כמובן שאם זה בהקשר של שחרורו, או יכול לקדם אותו, להאיץ אותו, או להתניע אותו

 הדבר צריך להשקל אחרת. במקרה הזה אני לא אפסול את זה", הוסיף אשכנזי.

 

על המאמצים לשחרור החטופים אמר הרמטכ"ל כי "יש כל הזמן פעילות, הרבה יותר ממה שהעין רואה ושאפשר לומר. נפגשתי עם המשפחות ומעדכנים אותן בכל מה שקשור לפעילות הזו. אנו עושים כל מאמץ, לא חוסכים, ודאי לא בפעולות מודיעין כולל בסיכון של אנשים בשביל להביא את הפרשה לידי סיומה".

 

רב אלוף אשכנזי נשאל על המבצע בעזה, עליו רמז זה כבר שר הביטחון. הוא הדגיש כי לא יכריז על מבצע בעזה בשידור, אך אמר: "מתחוללת שם מלחמה ונכנסים לשם סדרי כוח גדולים. עושים זאת לילה לילה. על נתיב העשרה נופלים קצת פחות פצצות מרגמה, אבל זה נכון שנופלים. אנחנו מצליחים להתמודד עם כל שאר האיומים, שלא צריך להקל בהם ראש - ניסיונות חדירה, ניסיונות חטיפה, פיגועים לאורך הגדר ובמעברים עצמם. אנחנו מצליחים גם לצמצם את הירי התלול מסלול".

 

אבל לא רק על הנושאים הביטחוניים דיבר הרמטכ"ל. הוא נשאל, בין היתר,

גם על נושא ההשתמטות והביעה דאגה. "אם המגמה שאנו רואים בעשור האחרון תמשך, כולנו צריכים להיות מודאגים. אני לא יכול לומר שחיילים לא רוצים ללכת לשחרות קרבי אבל יש מספרים גדולים והולכים של חיילים שיכולים לשרת שרות משמעותי ומוצאים את הדרך לא להגיע לשם".

 

גם למלחמת לבנון התייחס הרמטכ"ל, ואמר כי הבעיה היתה נעוצה בעיקר בניהולה. "כשאני מדבר על המלחמה אני לא משתמש לא בנצחון ולא בכשלון, אני משתמש במושג החמצה", אמר. "יש דברים שעשינו טוב, שאפילו חיזבאללה מודה שהיה מופתע מהם. זה קשור לאופן שניהלנו את המלחמה והפעלנו את הכוח, ופחות קשור לאופן שבו הכוחות פעלו. הכוחות בסופו של דבר עשו את מה שאמרו להם. הבעיה היתה יותר בהנהלה, באופן שבו ניהלנו את זה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי, בסיור בפיקוד הדרום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים