שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  400 קלוריות של סופגניה לא שוות ל-400 של סנדוויץ'
  לפני שאתם בולסים עוד סופגניה, ומרגיעים את המצפון ש"זה" במקום ארוחה, כדאי שתדעו שני דברים: אין מה להשוות את הקלוריות המטוגנות לאותו מספר קלוריות אחרות וגם - שעת הליכה לא תספיק להוריד מכם את הנזק הקלורי השמנוני. ד"ר איתי זיו הורס את חגיגת החנוכה

  אחוז השומן בסופגניה עשוי להגיע לעשרות אחוזים. הערך הקלורי שונה מסופגניה לסופגניה ותלוי רבות באופן הטיגון, סוג המילוי וכדומה. סופגניה פשוטה מכילה כ-400 קלוריות ואילו סופגניה "משודרגת" עשויה להכיל 600-500 קלוריות ואפילו יותר. סופגניה הינה במרבית המקרים הקינוח שלאחר הארוחה, דבר שמעלה את הערך הקלורי של הארוחה בצורה ניכרת: ארוחת צהריים ממוצעת בישראל מכילה בתוכה בממוצע כ-700-600 קלוריות, ותוספת הסופגניה יכולה להעלות את כמות הקלוריות ליותר מאלף לארוחה! ככה זה כשסופגניה אחת מכילה בממוצע רבע מכמות הקלוריות היומית לאישה.


  400 קלוריות ליחידה (צילום: צביקה טישלר) 

   

  ההבדל בין אכילת סופגניות למזון אחר

  ארוחה עשירה ברכיבי תזונה איכותיים הכוללת 400 קלוריות אינה דומה כלל ועיקר לסופגניה, שכאמור מכילה

  מספר קלוריות זהה. השוני המהותי הנו באחוזי השומן הגבוהים במיוחד בסופגניה, בהיעדר ויטמינים ומינרלים ובשימוש בשומן שאינו איכותי. נוסף על כך, חשוב מאוד מקור הקלוריות. אכילה של מזון שערכו הקלורי 1,600 קלוריות וכולל 50% שומן לפחות, יגרום לעלייה מהותית באחוזי שומן. זאת לעומת ארוחה אחרת, המבוססת על רכיבי מזון איכותיים כשסך השומן הכולל בה הוא 25%. במקרה זה ההשפעה על עליית אחוזי שומן – נמוכה יותר.

   

   

  לפיכך, ארוחות הזהות בערך הקלורי שלהן, אך שונות באחוזי השומן, משפיעות באופן שונה על צבירת השומן בגוף ועל הופעתנו החיצונית.

   

  הידעת? גרם שומן = 9 קלוריות לעומת גרם פחמימות = 4 קלוריות. לפיכך מכמות מזון קטנה, אך עשירה בשומן (כמו סופגניה), ניתן בנקל לעלות במשקל ובאחוזי השומן.  


  סופגניות בשוק התקווה. ריבה עדיפה על שוקולד (צילום: מיכל כרמון)

   

  אכלתי סופגניה ולאחר מכן הלכתי 60 דקות כדי למזער את הנזק. נו, מזערתי?

  רבים סבורים שפעילות גופנית תסייע בהפחתת הקלוריות שנצרכו לאחר ארוחה גדולה. הליכה בקצב מהיר יחסית במשך 60 דקות עשויה להביא להוצאה קלורית של 350-300 קלוריות. כלומר, פחות ממספר הקלוריות בסופגניה. בנוסף, מקור הקלוריות שנעשה בו שימוש בעת הליכה אינו רק שומן אלא גם פחמימות (מאוחסנות בצורת גליקוגן). לפיכך, בעת הליכה של 60 דקות לא כל הקלוריות שנעשה בהן שימוש הן משומן. על מנת שהאדם ישרוף את אותה כמות קלוריות שמקורן משומן עליו לבצע את הפעילות הספורטיבית למשך זמן ממושך יותר.

   

  איך מקטינים את כמות הקלוריות בסופגניה?

  • שימוש בשמן קנולה, פשתן וחמניות ישפר את איכות הסופגניה ויפחית את כמות השומנים הבלתי רוויים.
  • שימוש בריבה עדיף על פני שוקולד, ריבת חלב ומילויים אחרים ויתרום להפחתת הערך הקלורי.
  • מומלץ להסתפק בסופגניה קטנה בגודלה.
  • כיום קיימות בשוק המזון גם סופגניות מקמח חיטה מלא. 

   

  הכותב הוא סגן מנהל בית הספר 'שיאים' במרכז הבינתחומי לספורט באוניברסיטת תל אביב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מומלצים