שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מפעל חיים

  עירית ענבי נפרדת מערוץ 1, עם ביטול שידור ההגרלות של מפעל הפיס. בראיון נוסטלגי היא נזכרת איך בערוץ המסחרי היה יותר כיף, איך כלום לא עבד בהגרלת המילניום, נשבעת שמעולם לא נגעה בכדורים ומבטיחה לפרוש בגיל 90, כלומר בשיא

  בשבוע שעבר, נר שלישי של חנוכה, נפלה על מדינת ישראל גזירה קשה ומרה - שידורי הגרלת הפיס, שבאופן מסורתי משודרים בערוץ הראשון בימים שלישי, חמישי ומוצ"ש, יופסקו עקב אי יכולתה של רשות השידור לממן את השידור. להיכן יתגלגלו הכדורים הצבעוניים והיתומים? ואיזה שימוש ייעשה כעת בחליפות המעומלנות של יואב צוקר? יצאנו לאתר את עירית ענבי, הגברת הראשונה של הפיס ומי שהפכה את 'מפעל הפיס' למפעל חיים. תפסנו אותה במוצאי שבת, בעיצומן של הכנות קדחתניות למפגש השבועי שלה עם הגורל.

   

  "אין לי מושג מה יהיה", מתוודה המגישה המיתולוגית של מפעל ההגרלות של המדינה, "אבל לא בטוח שיבטלו את ההגרלות בערוץ הראשון. לדעתי עכשיו רק

   מדברים ושום דבר לא סופי".

   

  יש סיכוי שייבטלו לגמרי?

   

  "לא חושבת. תארי לעצמך סנריו כזה - מה אם לא יהיה מפעל הפיס? תעצמי את העיניים. עכשיו תמחקי את כל מה שמפעל הפיס עשה עד עכשיו. בתי ספר, מתנ"סים. נו, אז אפשר בלעדיו"?

   

  התכוונתי אם יש סיכוי שיבטלו את השידור של ההגרלות.

   

  "לא. חייבים לעשות שידורים שלהן, לתעד את זה. כי מדובר בכספים של הציבור. בכל מקרה, אני עובדת של מפעל הפיס. לאן שיילך – אני אתו".

   

  נאמנות כזאת לא הולכת ברגל. ענבי משדרת הגרלות לייב כבר 15 שנים ועוד כוחה במותניה. לאחרונה היא מגישה אותן לסירוגין עם יואב צוקר, שכן ענבי היא לא רק מטילת הפוּר של המדינה, היא גם זמרת ושחקנית תיאטרון. מאחוריה 300 הצגות של "ספונג'ה בעיר הגדולה", שם היא מופיעה לצד חני נחמיאס וציפי שביט, ובקרוב היא תיקח חלק בקימה לתחייה של הצגת הילדים הקלאסית "קריוס ובקטוס". "אני לא רק בפיס" היא מצהירה. "וחוץ מהתיאטרון יש לי גם עבודה בבית – שלוש בנות, בת 24, בת 21, בת 12 וכלבה".

   

  ואיפה את עכשיו, מעכלת את הבשורה?

   

  "עכשיו למשל אני בחדר הלבשה, מתכוננת לשידור. השידור עצמו אורך ארבע-חמש דקות אבל ההכנות הן הקטע. מתכוננים לכל הגרלה שעתיים לפני".

   

  מה היה עבורך רגע השיא בשידורים?

   

  "כל הגרלה היא שיא. זה שידור חי ויש לו חיים משלו, לא ניתן לצפות מה יקרה. במילניום למשל, כשעברנו למכונות חדשות, עשינו משדר מאוד יוקרתי ולחצתי על כפתור וכלום לא עבד. אז הופיעה שיקופית חסות, ניגשו למכונות ובדקו את כל החיבורים של החשמל, ואז זה כן עבד. אבל בכל מקום היו אז באגים".


  הגרלת הפיס השבועית עם צוקר. סורי, זה לא אותו דבר בלי ענבי

   

  נגעת פעם בכדורים?

   

  "השתגעת? אני לא נוגעת בכדורים, מעולם לא נגעתי, אני גם לא אגע. הכדורים מיובאים מחו"ל וככה גם המכונות - הכל מחו"ל - הכל כשר. גם בכסף אני לא נוגעת. לשני אנשים בלבד יש מפתחות לכספת וישנו בנאדם שלישי שמתלווה אליהם בעת פתיחתה".

   

  אבל הכדורים כל כך יפים! איזה מהם הכי יפה בעינייך?

   

  "כולם יפים. לא יודעת, אני אוהבת את כל הצבעים, אני מזל מאזניים, אני מאוד הרמונית".

   

  בערוץ 2 היה יותר כיף

  פחות הרמונית היא חלוקת התקציב של רשות השידור, שחלק לא קטן ממנו נוקז אל שידור לא מאוד יעיל, כך לפחות קבע מבקר המדינה בדו"ח האחרון שלו. התקווה היתה שהשידור ינוהל כעת בצורה חכמה יותר, אבל ברשות השידור חשבו אחרת. במקום בו הוועדים יושבים עם האצבע על השאלטר, העדיפו ברשות לוותר לחלוטין על השידור, במקום ליישם את השידור הזול יותר ולהיגרר למאבק מול הוועדים.

   

  אבל יתכן שישנה עוד הגרלה בקצה המנהרה. הרי למרות אופיים הציבורי, שידורי הגרלות מפעל הפיס צמחו דווקא בערוץ המסחרי, ושם היה הרבה יותר כיף. "בהתחלה, כשההגרלות שודרו במשך שנתיים בערוץ 2 הניסיוני, אירחתי פה את כל אמני ישראל מהגדול ועד הקטן. כשעברנו לערוץ 1 זה פסק", מתרפקת ענבי על העבר המפואר.

   

  בערוץ 1 לפחות עושים משהו מיוחד בחגים?

   

  "בחנוכה מדליקים נרות, בפורים עושים קרנבלים, משתדלים לעשות את זה צבעוני וציורי שלא יהיה משעמם ומונוטוני". אלא שבחנוכה הזה מפעל הפיס הוריד

  הילוך. "בחנוכה השנה לא עשינו משהו מיוחד, זו הפעם הראשונה", היא מעידה. "אבל מה שכן, יצאנו במבצע של 150 מכוניות".

   

  את תומכת בהימורים?

   

  "מבחינתי זאת עבודה. אלכוהול זה לא בסדר, סמים והימורים זה לא בסדר, אבל בפיס לא מתכוונים שאנשים ימכרו את הבית שלהם כדי לזכות בלוטו. רוצים שהם ימלאו טופס קטן ויחשבו שהם לתורמים למדינה על הדרך".

   

  מה אנשים אומרים לך ברחוב?

   

  "מיליון ואחד דברים. בעיקר – 'בואי נעשה קומבינה. תני לי שישה בלוטו אני אתחלק איתך'".

   

  לא נמאס לך מהרוטינה הזאת?

   

  "לא נמאס כי זה שידור חי ובכל פעם יש התרגשות חדשה. זה נראה כאילו זה כל פעם אותו הדבר, אבל זה לא נכון. יש פרסים שונים, טקסטים שונים, מבצעים, כל פעם זה מעט אחרת. יש קהל באולם ולפני כל הגרלה אני עושה סנטנדאפון קטן וממלאה את המצברים לקראת ההגרלה".

   

  נחמד. אז אם השידור יעבור לערוץ 2, יראו אותך יותר אנשים.

   

  "יכול להיות, אבל זה לא קשור אלי. זו העבודה שלי ואני עושה את שלי. שמעי, בכל זאת חשוב שזה יהיה בערוץ הממלכתי, כי זה משהו ששייך לכל המדינה. זה כסף שחוזר לציבור באמצעות בנייה של מתנ"סים, אולמות ספורט, בתי אבות וכולי. אבל אני אעבור לכל ערוץ".

   

  לא מתחשק לך לקבל תכנית משלך? את כוכבת.

   

  "אני לא כוכבת. אני אמן ובא לי מטבע היותי אמן לקבל תכנית משלי. אני יצירתית ויכולה לעשות כל מיני כל מיני דברים. אני רב-גונית ולא כל כך יודעת לאיזה כיוון אפנה בתכנית כזאת, ילדים, מבוגרים, עוד לא נפל דבר. כל מה שאני יכולה לומר זה בוודאי שבא לי תכנית משלי, וחכי, עוד ידי נטויה".

   

  ומתי תפרשי?

   

  "בעזרת השם, בגיל 90. אפרוש בשיא".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איציק בירן
  ענבי. רוצה תכנית אישית
  צילום: איציק בירן
  צילום: ערוץ 1
  ההגרלה. הכדורים כל כך יפים
  צילום: ערוץ 1
  לאתר ההטבות
  מומלצים