שתף קטע נבחר

ברק מאיים: הקצבאות - קווים אדומים

"אין לנו ביטחון אמיתי בלי חוסן חברתי" - אמר שר הביטחון, ואיים כי אם לא יבוטלו הקיצוצים וההקפאות בקצבאות מפלגתו לא תתמוך בתקציב המדינה

"מפלגת העבודה לא תוכל לתמוך בתקציב אם לא יתוקנו שני נושאים שמבחינתו הם קווים אדומים", הזהיר היום שר הביטחון ויושב ראש העבודה, אהוד ברק - ופירט. על מנת שמפלגתו תתמוך בתקציב, אמר, יש לבטל את ההקפאה של הקצבאות, ולבטל גם את הקיצוץ בקצבאות מאז שנת 2002 - קיצוץ של ארבעה אחוזים.

 

"זה נוגע למיליוני אזרחים, לכל אלה שזקוקים להבטחת הכנסה. זה נוגע למענקי לימוד, לאמהות חד הוריות, לאמהות שמקבלות תשלומי מזונות, למשפחות השכול, לנכי צה"ל, לגמלאים ולעוד מיליונים של אזרחים", אמר היום ברק בלשכתו, בתום פגישה עם סגן שר ההגנה של דרום קוריאה, צ'וי וון.

 

 "על שני הדברים האלה אנחנו נעמוד, זה קו אדום ובשבוע הבא בתקציב זה חייב לעבור", הוסיף. לדבריו, "אני שר הביטחון של מדינת ישראל ואני יודע שאין לנו ביטחון אמיתי בלי חוסן חברתי".

 

עמדותיו של ברק אינן מפתיעות, שכן לעבודה כמעט שום ויכוחים עם קדימה בנושאים מדיניים וביטחוניים, והתחום היחיד שבו נותרה לעבודה האפשרות לבדל עצמה הוא התחום החברתי-כלכלי. במקביל, ראש הממשלה ושר האוצר מכירים בכך שלקראת העברת התקציב יצטרכו להזרים כספים לשותפות הקואליציוניות. לכן, איומיו של ברק הם בגדר הבלטת הנושא, ולא בגדר שבירת כלים. ההערכה היא כי לקראת מועד העברת התקציב, גם העבודה תקבל את לפחות חלק מדרישותיה.

 

יצויין כי הגזירות החברתיות החמורות ביותר שבחוק ההסדרים של תקציב 2008 - המשך הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי המקוצצות וגמלת הבטחת הכנסה - לא מטופלות הפעם בוועדת הכספים החשופה ללחצי האוצר, אלא בוועדת העבודה והרווחה

שבשליטת הגמלאים - כר רחב יותר להקלת הגזירות. את ההחלטה בנושא קיבלה באחרונה ועדת הכנסת.

 

במקביל, חברי ועדת הכנסת רוקנו את חוק ההסדרים מיותר משני שלישים מהצעות האוצר, כולל הרפורמות במשק המים ובתחבורה הציבורית, שיעברו למסלול חקיקה רגיל. בחוק נותרו 25 סעיפים בעלי משמעות תקציבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק . קו אדום
צילום: אלון רון
מומלצים