שתף קטע נבחר

דרוש שר מתאבד

כשמערכת הבריאות על סף קריסה, הרופאים והאחיות שובתים. כשמערכת החינוך קורסת, המורים שובתים. אך כשהסביבה על סף קריסה אין מי שישבות. לפיכך מצופה מהשר להגנת הסביבה להתפטר נוכח הקיצוץ בתקציב המשרד

"השר להגנת הסביבה הודיע על התפטרותו מהממשלה עקב הקיצוץ בתקציב משרדו בשנת 2008 וסירובו של ראש הממשלה להגדיל את התקציב". האם יש סיכוי שכותרת כזו תופיע בעיתון במדינת ישראל? האם יש סיכוי שהשר גדעון עזרא יעשה מעשה שכזה? לכאורה הצעד נראה מטורף ודמיוני, אך זהו ללא ספק הצעד המתבקש משר שמתייחס לתפקידו ברצינות, ומרחיק מעבר לראייה הפוליטית הצרה ומעבר למנעמי השלטון הקוסמים.

 

מהשר הנוכחי הדברים מצופים כפליים. זאת בעקבות דבריו במליאת הכנסת לפיהם משרדו כיום אינו מסוגל להפעיל סנקציות או לפעול משפטית בנוגע לעבירות בתחום איכות הסביבה.

 

בשעה שבכל העולם הנושאים הסביבתיים רק תופסים עוד ועוד נפח נוכח האיומים ההולכים וגוברים על כדור הארץ, בישראל מקצצים באופן אבסורדי את תקציבו של המשרד להגנת הסביבה בשנת 2008 ב-19% אחוזים. הוא יעמוד על 145 מיליון שקלים בלבד.

 

בסכום כזה המשרד לא יכול לעמוד ביעדיו שרק הולכים ומתרבים. הקיצוץ הצפוי ימנע בין השאר אכיפה נוקשה של החוק בטיפול במפעלים מזהמים, וימנע גם גביית קנסות מגופים שהורשעו בעבירות סביבה. הוא לא יוכל להפעיל ניידות נוספות לבדיקת זיהום אוויר של כלי רכב וגם לא להקים תחנות ניטור זיהום אוויר נוספות ברחובות הערים ובסמוך למוסדות חינוך.

 

את העובדה שמשרד האוצר אוהב לקצץ בכל מקום אפשרי כולנו מכירים. כאלה הם נערי האוצר. אך מדוע השר להגנת הסביבה לא קם ודופק על השולחן, וגורם למשבר בממשלה בגין הקיצוץ בתקציבו?

 

בהשלמתו עם הקיצוץ משדר השר עזרא למפעלים המזהמים ולרשויות הפוגעות יום יום בסביבה, כי אין באמת מי שינקוט נגדם יד קשה. כך שאם אתם מזהמים, אין לכם ממה וממי לחשוש.

  

עליו לדרוש כי תקציב המשרד להגנת הסביבה יהיה זהה לזה של משרד החינוך לכל הפחות. המפגעים הסביבתיים במדינת ישראל הם בעלי השלכות כלכליות, בריאותיות וחברתיות. מפגע סביבתי גורם לנפגעים ועל פי רוב מי שסובלים ממנו הן האוכלוסיות המוחלשות. כבר עברו הימים שאפשר היה לומר שחינוך ובריאות קודמים לסביבה. אם נטפל בסביבה נידרש לפחות תקציבים במשרד הבריאות.

 

כשמערכת הבריאות על סף קריסה, הרופאים והאחיות שובתים. כשמערכת החינוך קורסת, המורים שובתים. אך כשהסביבה על סף קריסה אין מי שישבות. במקרה הטוב הארגונים הסביבתיים מקימים קול זעקה בשמה. 

 

חשוב שבראש המשרד להגנת הסביבה יעמוד שר שנושם סביבה בדמו, שלא יתקפל בפני מפעלים מזהמים ויקבל את התחייבויותיהם החוזרות ונשנות לשפר את דרכיהם, אלא יפעיל אכיפה נוקשה. לפיכך השר עזרא חייב "להתאבד" למען טובת משרדו אם הנושאים הסביבתיים עומדים בראש מעייניו.

 

בתפקיד השר לאיכות הסביבה המנעמים רבים. אך חובתו של השר להאבק למען משרדו. שר שלא עושה כן מפקיר את עובדיו, מועל בתפקידו ומזיק ביודעין לאיכות החיים של תושבי המדינה בהווה ובדורות הבאים. הם יראו בו אחראי לסביבה הפגועה בישראל. 

 

פאר ויסנר, יו"ר מפלגת הירוקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים