שתף קטע נבחר

תעלומה: איפה נולד ישו?

למרות הזיהוי הברור של ישוע עם נצרת, הרי שלפי המסורת הנוצרית ישוע נולד דווקא בבית לחם. הארכיאולוג דני הרמן בתעלומה לכבוד חג המולד: היכן באמת נולד ישוע מנצרת?

כבר שבועות שברחובות נצרת מעטרת דמותו המזוקנת של סנטה קלאוס את חלונות הראווה, מחייכת לעוברים ושבים, ומרמזת על החג הקרב ובא - חג המולד. חג זה הוא החג הנוצרי המציין את הולדת מייסד הדת הנוצרית - ישוע מנצרת.

אך למרות הזיהוי הברור של ישוע עם נצרת, הרי שלפי המסורת הנוצרית ישוע נולד דווקא בבית לחם, עיר המרוחקת 110 ק"מ מנצרת.

 

כיצד קרה הדבר? שמא מרים, אימו, לא מצאה מיילדת בכפרה הקטן? ואם כך, מדוע לא פנתה ללדת בציפורי השכנה, שהיתה אז בירת הגליל?


טקס חג המולד בכנסיית המולד בבית לחם (צילום: איי פי)

 

בגלל המִפקד

רק בשורת לוקס, אחת מארבע הגרסאות בברית החדשה לחיי ישוע, מנסה לספק הסבר לקושיה זו. לפי תיאורו (ב 1-7) בדיוק כאשר מרים התעברה, הוחלט לערוך באימפריה הרומית מפקד אוכלוסין. לפי לוקס, בעת מפקד אוכלוסין נדרשו נתיני האימפריה לשוב לעיר מולדתם. יוסף, אביו (החורג) של ישו, היה מבית לחם, ומסיבה זו דווקא כאשר מרים לקראת סוף הריונה, היא נאלצת להצטרף לבעלה ולנדוד כברת דרך כדי להירשם בבית לחם.

 

אך בזאת לא תמו תלאותיה. לפי המשך הסיפור, יוסף ומרים לא מוצאים מקום ללון בבית לחם, אף לא באכסניה, ומסתפקים במחסה בתוך מערה המשמשת אורווה. שם, לפי המסורת הנוצרית, כורעת מרים ללדת. לאחר הלידה מונח הרך הנולד על גבי אבוס.

 

המערה בה כביכול נולד ישוע זוהתה עוד במאה הרביעית על ידי הלנה, אימו של הקיסר קונסטנטין (312-337 לספירה), ומאז מפארת אותה כנסייה גדולה - כנסיית המולד. מדי שנה משודר משם טקס "חג המולד" לרחבי העולם הנוצרי.

 

אולם מה הסבירות שדווקא במערה זו נולד ישוע? המקורות העתיקים אינם מספקים תשובה כיצד זיהתה הלנה דווקא מערה זו, בפאתי העיר העתיקה של בית לחם, כמערת המולד. על מה הסתמכה הלנה כשזיהתה את המערה יותר משלוש מאות שנה לאחר שהאירוע אירע? אין איש יודע.


כנסיית הבשורה בנצרת (צילום: משה מילנר, לע"מ) 

 

לא היה ולא נברא

יש לא מעט היסטוריונים הסבורים שכל סיפור לידתו של ישוע בבית לחם לא היה ולא נברא. ההסבר, המובא כאמור אך ורק בבשורת לוקס, לקוי מיסודו: סביב שנת 1 לספירה לא היה שום מפקד רומי (צנזוס), ויתרה מכך, כאשר התקיים מפקד כללי, נתיני האימפריה לא נדרשו לשוב לעיר מוצאם. לו היה הדבר כך, האימפריה הרומית היתה נדרשת להיות בתנועה מתמדת רק בשל ביורוקרטיה...

 

ההנחה היא שלוקס רצה להראות שהעיר ממנה בא מלך בעבר, הלא הוא דוד המלך, שבה להיות מקום מוצאו של מלך חדש – ישוע, מייסד "מלכות השמים", באחרית הימים. עובדה היא כי מבחינת בשורת מתי, ישוע נולד בבית לחם כדי להגשים את דברי הנביא מיכה: "אתה בית לחם אפרתה... ממך יצא לי מושל בישראל" (מיכה ה 1, בשיבוש-מה במתי ב 5).

 

אז איפה ישוע באמת נולד? יש להניח שהוא נולד בכפר מוצאו, נצרת, ושם גם גדל. עובדה היא שהקשר בין ישו לנצרת היה כה חזק עד כי הדת הנוצרית קרויה על שם כפר מוצאו.


ואולי כאן? בית לחם הגלילית (צילום: עומר הכהן)

 

איזו מין בית לחם

אך יש אפשרות נוספת, דרך ביניים, ליישב בין שתי הגישות. בשנים 2003-1998 חפר א' אושרי מרשות העתיקות באתר בית לחם הגלילית, ישוב הנמצא 10 ק"מ ממערב לנצרת. אתר זה נזכר כבר בימי המקרא (יהושוע יט 15) וכיום הוא ידוע במיוחד בזכות הבתים מימי הטמפלרים שנותרו בו. אושרי איתר בתוככי בית לחם הגלילית שרידי ישוב יהודי מהמאה הראשונה לסה"נ, ימיו של ישוע. שמא בבית לחם הגלילית היה בית יולדות אזורי? עדויות לכך טרם נתגלו, אך אושרי סבור כי ישוע אכן נולד בבית לחם - אבל הגלילית.

 

הצעה מלומדת זו טרם אומצה על ידי פלג נוצרי כלשהו, אך לא אתפלא אם יום אחד תקום גם בבית לחם הגלילית "כנסיית מולד". לא פעם זוהו אירועים חשובים לנצרות ביותר ממקום אחד. כך למשל מקום צליבתו של ישוע זוהה הן ב"כנסיית הקבר" והן ב"קבר הגן", ואילו מקום "תרדמת מרים" זוהה הן בנחל קדרון והן בהר ציון, ועוד.

 

איך מגיעים?

לא מומלץ לישראלים לבקר כיום בבית לחם. כאופציה ניתן ומומלץ בהחלט לבקר ברובע הנוצרי של העיר העתיקה בירושלים, בשוק של נצרת, ובמיוחד בוואדי ניסנאס שבחיפה, המקושט במיוחד לחגיגות של שלוש הדתות (יהדות, נצרות ואיסלאם) בימים אלו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לידה שהיא תעלומה. ישו
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים