שתף קטע נבחר

העיקר האחדות

"מדובר בעולמות שונים שלעולם לא ייפגשו, קווים מקבילים עם רבנים שונים ורוח-קודש שונה לגמרי. אבל האחדות חשובה". אורי אורבך במבוכי הפוליטיקה הציונית-דתית

הקמת המפלגה הציונית-דתית החדשה אח"י היא בשורה מאוד טובה ומאוד חשובה. כי סוף-סוף קם גוף אחד מרכזי וגדול שיאחד את הציונות הדתית הימנית, יפתח את המפלגה לציבורים חדשים ויתווה דרך נכוחה המאחדת ומלכדת את כל פלגי הציונות הדתית (חוץ ממימד והשמאלנים הדתיים שאיתם אי אפשר להתאחד כי הם כאמור שמאלנים, ובלי מנהיגות יהודית בליכוד וחזית יהודית של מרזל). חשוב רק להבחין בין "אחי" שהיתה עד לא מזמן קרויה בשם "הציונות הדתית" לבין "תקומה" שגם היא מאחדת את הציונות הדתית לפלגיה. בעוד ש"אחי" (לא להתבלבל עם המשחתת) שמה דגש על ערכי ההתיישבות והחברה, הרי ש"תקומה" מדגישה יותר את ערכי החברה וההתיישבות. על כן מי שמערבב בין שני הגופים הללו עושה עוול לעניין עצמו.

 

האחדות חשובה, אבל אחדות אין פירושה טשטוש ההבדלים והדגשים. אחדות זה לא אחידות. על כן צריך לשים לב לפלג לגמרי שונה במהותו ובדרכו. כוונתי היא ל"מולדת". אתה לא יכול להשוות בין בני אלון שהדגש שלו הוא יותר על ארץ ישראל מול צבי הנדל מהפלג שכרגע ברח לי השם שלו שמתעסק רוב הזמן בענייני יישוב הארץ. לעומתם הרב יצחק לוי מאח"י, לשעבר הציונות הדתית, מדגיש יותר את הצורך במיפקד. אם תערבב את אח"י עם מולדת או חלילה עם תקומה, אתה עלול לחשוב שמדובר בכלל במפד"ל.

 

הו, המפד"ל. או אם לדייק: מפדל ולא המפד"ל. כי גם שם הגיעו למסקנה שהמילה "המפד"ל" פשוט מבריחה את המצביעים אז שינו את זה למפדל בלי ה' הידיעה ובלי גרשיים וככה באמת המצביעים לא ידעו ולא ברחו. עכשיו כשמפדל הלכו ביחד לבחירות גם עם "הציונות הדתית" וגם עם "תקומה" וגם עם "מולדת", וגם קראו לכולם ביחד "האיחוד הלאומי", השלטון היה בהישג יד. תשעה מנדטים שלמים הם קיבלו, שאם אתה מצרף להם רק עוד 52 מנדטים שתומכים בהם מבחוץ אבל לא הצביעו להם רק משיקולים לא ענייניים, אפשר לזכות בשלטון. צרף את ש"ס ואגודה, אפילו בלי הסיעה של ויזניץ', ויש לך רוב מוצק.

 

ועם הקמת אחי וההיערכות לקראת המיפקד הכללי שיכלול את כל מי שיתפקד, אפשר יהיה לעשות סוף-סוף סדר ולדעת שניסן סלומיאנסקי המתנחל הוא במפד"ל ואילו בני אלון המתנחל הוא במולדת, אורי אריאל המתנחל הוא בתקומה ואפי איתם המתנחל הוא באחי, בלי גרשיים. את כל אלה נאחד למפלגה אחת (לא אחי, כי אחי מזוהה עם הציונות הדתית, ולא מפדל כי היא מזוהה עם המפד"ל)

מדובר בעולמות שונים שלעולם לא ייפגשו, קווים מקבילים עם רבנים שונים ורוח-קודש שונה לגמרי. אבל האחדות חשובה. וחשוב גם לצרף חילונים למפלגה הזו כי יש למפלגה הזו תדמית קצת דתית מדי. אריה אלדד הוא אמנם מתנחל וחילוני, אבל הוא לא מספיק חילוני והוא כבר בתוך המפלגה ואנחנו רוצים לצרף למפלגה חילונים שאינם בתוך המפלגה.

 

חשוב גם שלכל מפלגה ציונית-דתית שכזו יישארו המוסדות שלה והדרך שלה והרבנים שלה, למי מהם שהולכים עם רבנים. אלו בעד ארץ יהדות וחברה, אלו בעד ערכי חברה דת ולאום, אלו מתעסקים בדאגה להתיישבות, ציונות וערכים ואילו האחרים הם בכלל בעניין של תקציבים להתיישבות, בתי כנסת וערכים. וגם חינוך חשוב מאוד לכולם. אתה לא יכול לערבב, אחרת מה עשינו. ועוד לא דיברנו מי יעמוד בראש, אבל על זה בטח נסתדר. כוחנו באחדותנו. אין ספק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
כוחנו באחדותנו? נציגי הפלגים
צילום: יואב גלאי
מומלצים