שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי שנים שלא יכל לפתוח את פיו - ויקטור שוב מחייך

  בשל מחלת פרקים קשה, לא יכל ויקטור לפתוח את פיו במשך שנים, בקושי דיבר ואת האוכל שלו שתה בקש. אחרי ניתוח מורכב בבילינסון הוא יכול לחייך בפה פתוח

  יש בינינו כאלו המתקשים לסגור את הפה ומרבים בדיבור או באכילה. אבל ויקטור (35), תושב אזור המרכז, סבל במשך שנים מבעיה הפוכה. בשל מחלות פרקים קשות מהן סבל מאז ילדותו הוא התקשה לפתוח את הפה ובשנים האחרונות דיבר בקושי רב, לא יכול היה לצחצח את שיניו והסתפק במזון נוזלי שאותו שתה באמצעות קשית. בזכות ניתוח מורכב ונדיר שעבר לפני שבוע בבית החולים בילינסון יכול ויקטור לפתוח שוב את הפה, לדבר ולאכול.

   

  "הוא הגיע אלינו לפני שלוש שנים רתוק לכיסא גלגלים עם סימני דלקת פרקים. בלי יכולת ללכת, להזיז את הצוואר ולפתוח את הפה", מספר ד"ר יאיר מולד, מנהל המרפאה הראומטולוגית בבילינסון. "מגיל 13 הוא סבל מדלקת פרקים משנית לפסוראזיס. כאשר הדלקת פוגעת במפרקי עמוד השידרה והאגן. כתוצאה מהדלקת נגרם איחוי של החוליות. במהלך השנים צמחה עצם בחוליות הצוואר ובמפרקי הלסת. מזה כמה שנים הוא לא היה יכול לפתוח את הפה".

   

  אחיו הגדול של ויקטור פבל סיפר: "הוא היה כל כך מכופף שנראה היה שהוא הולך ליפול קדימה, הוא ראה רק את הרצפה. הוא הגיע למצב כל כך קשה שהוא היה במיטה ולא יכול היה לזוז, אפילו לא לקום קצת. אמא שלנו טיפלה בו, הוא לא יכול היה לרדת לשירותים. אפילו יד הוא לא יכול היה להזיז. הוא דיבר עם פה סגור, התרגלנו לזה והצלחנו להבין אותו".

   

  לאחר שטופל בבילינסון באמצעות תרופה ביולוגית לדלקות מפרקים חזרה אל ויקטור יכולת התנועה. אבל חוליות הצוואר שלו ומפרקי הלסת נותרו נוקשים, כיוון שבמקום צמחה עצם. אז החלו הרופאים לחשוב על ביצוע ניתוח וההכנות ארכו חודשים ארוכים.

   

  שני ניתוחים ב-22 שעות

  הניתוח שעבר ויקטור נדיר מאד והיווה אתגר לרופאים. בספרות הרפואית העולמית תוארו רק מקרים דומים בודדים. הניתוח תוכנן במשך ארבעה חודשים כאשר הרופאים מתאמנים על מודל של גולגולת מחומר סינטתי, המדמה את חלל הפה של ויקטור. קשיים נוספים התעוררו במהלך ביצוע ההרדמה: בשל העיוות בצוואר התקשו הרופאים להחדיר צינור הנשמה לריאותיו של המנותח. בנוסף, הניתוח התבצע באזורים רגישים סמוך למוח, לעורק התרדמה ולעצב הפנים. חלק הניתוח שעסק ביישור עמוד השידרה עלול היה לגרום לשיתוק מיידי של הגפיים התחתונות. אפילו השכבתו של ויקטור בחדר הניתוח היתה מבצע של ממש. בשל הכיפוף בעמוד השדרה עמל צוות חדר הניתוח במשך כשעה עד שהצליח להשכיבו במנח מתאים לניתוח.

   

  שני הניתוחים שאותם עבר נמשכו ביחד 22 שעות. בניתוח "יושר" עמוד השדרה של המטופל על ידי שבירה מבוקרת של חוליות הצוואר ואיחויין מחדש, כך שראשו של ויקטור יתיישר ולא ילחץ על הלסת. חלק זה ארך כ-14 שעות ובוצע על ידי ד"ר ניסים אוחנה, מנהל יחידת עמוד שידרה בבילינסון. החלק השני ארך כשמונה שעות ובמהלכו טיפלו הרופאים במפרקי הלסת של ויקטור ש"כוסו" בעצם, שקיבעה אותן לבסיס הגולגולת ומנעה תנועה.

   

  פרופ' שלמה קלדרון שהוביל את החלק השני של הניתוח סיפר: "במהלך הניתוח הוצאנו את העצמות מאזור מפרק הלסת והשתלנו במקומן מפרק מרקמה אחרת מגופו של החולה שמפרידה בין העצמות באזור שישמש כמפרק. כך יצרנו תנועת פתיחת פה".

   

  "ביקש שנביא אוכל של אמא"

  אחיו הגדול של ויקטור הוסיף: "כשהגענו לחדר ההתאוששות הוא קודם כל פתח את הפה להראות לנו שהוא יכול. הוא היה כל כך שמח. הוא ביקש שנביא לו לאכול אוכל ביתי של אמא". בתום הניתוח צחצחו הרופאים את שיניו של ויקטור לאחר שנים שבהן לא נוקו והצטברה עליהן שכבת אבן עבה. לצד שיקום ופיזיותרפיה של שרירי הפנים ייאלץ ויקטור לעבור גם מספר טיפולי שיניים, בעקבות שנים של הזנחת היגיינת הפה.

   

  "עכשיו הוא חזר לחיים. הוא יכול לראות מה שקורה מקדימה, הוא יכול לאכול. הוא רואה שיש תקווה בחיים", סיפר האח פבל.

   

  רופאו של ויקטור ד"ר מולד מעודד אף הוא: "אני צופה שיחול שיפור ניכר באיכות החיים שלו. זה היה מאד מרגש לראות שהוא פותח את הפה. יש לו אמנם נזקים בלתי הפיכים בעמוד השדרה, אך מבחינת תפקוד יומיומי תהיה כאן מהפכה גדולה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עכשיו יכול ויקטור לפתוח את פיו
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים