שתף קטע נבחר

מבוכה בכנסת: מילואימניקים קטעו את הנגבי

אנשי מילואים הגיעו לוועדת חוץ וביטחון כדי לשמוע על הדו"ח העוסק במלחמה. אלא שבמקום לשמוע - באו להשמיע ולזעוק על השמטת הדרג המדיני מהדו"ח. "למה אנחנו צריכים לקחת אחריות על הדבר הזה?", אמרו. הנגבי: "הביקורת על הדרג הצבאי היא גם על הדרג המדיני, כי לא היתה החלטה שהצבא לקח על דעת עצמו"

מבוכה בצל פרסום דו"ח ועדת חוץ וביטחון. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת צחי הנגבי (קדימה) כינס בצהריים (יום ב') מסיבת עיתונאים כדי לדבר על הדו"ח החמור שכתבו חברי הכנסת על מלחמת לבנון השנייה. הוועדה קבעה כי צה"ל לקה בעיוורון אולם מילואימניקים שהגיעו לאירוע טענו כי הדו"ח לוקה בחסר ואינו עוסק בכשלי הדרג המדיני - ובחרו לקטוע את דברי הנגבי.

 

"למה אנחנו צריכים לקחת את האחריות על הדבר הזה", זעקו המילואימניקים לעבר יו"ר הוועדה. "כולם הלכו הביתה - הרמטכ"ל, אלוף הפיקוד. האדם היחיד שלא לוקח אחריות והולך הביתה זה אולמרט". בין הדוברים היה גם רס"ן (מיל') תומר בוהדנה, שנפצע במלחמה והתפרסם כשצולם מסמן באצבעותיו "וי" של ניצחון על האלונקה בבית החולים.

 

הנגבי פנה אל המילואמניקים שהתפרצו לדיון ואמר: "מתוך כבוד אליכם, במיוחד אלייך תומר, שהיית ואתה עדיין סמל. זה לא יהיה מכובד שאצטרך לבקש מהסדרנים להוציא אתכם החוצה". מאוחר יותר הסביר כי "הביקורת על הדרג הצבאי היא למעשה גם ביקורת על הדרג המדיני, כי לא הייתה אף החלטה של הצבא שהייתה על דעת עצמו". הוא אף אמר כי "לעמדת הוועדה בעניין לבנון יש השלכות גם על נושא עזה. אם בעניין לבנון סברו רוב החברים שמהלך קרקעי רחב היה המהלך היחיד שיכול היה להביא לקץ ירי הקטיושות, מסקנה זו יפה גם לעניין ירי הקאסמים מרצועת עזה".

 

"האחריות - על הדרג המדיני"

בוהדנה אמר בשיחה עם ynet: "הודלף לנו שזו רוח הדברים שהולכת להיות בדו"ח והחלטנו להגיע לכנסת. אני רואה את עצמי באופן וולנטרי כאחד שמייצג את אנשי המילואים והצבא ולא יכול להגיב על הדו"ח הזה. לא יכול להיות שדרג מדיני שאצלו הסמכות, לא לוקח את האחריות. האחריות היא של הדרג המדיני".

 

עם שוך המהומה אמר חבר הוועדה, ח"כ דני יתום (העבודה): לא ניתן לבוא בטענות, לא אליי ולא לחברי הוועדה, שישבנו בשקט - בתוך הוועדה התנהלו קרבות מלים עזים". לדבריו, "אי אפשר להבין, לנתח ולבקר את תהליך קבלת ההחלטות ואת תוצאות ההחלטות של הדרג הצבאי העליון, מבלי להבין את הקשר עם הדרג המדיני".

 

עמיתו לוועדה, ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) אמר כי "התמונה הכללית כשעולה מהדו"ח היא החמצה אחת גדולה. התנאים היו בשלים לחיזוק ההרתעה, והדבר הזה הוחמץ, זוהי ביקורת חריפה ביותר על הדרג הצבאי ולא פחות מכך על הדרג המדיני".

 

דו"ח הוועדה קובע כי ישראל יצאה למלחמת לבנון השנייה בלי מטרה ברורה,

בלי תוכניות אופרטיביות ועם בלבול רבתי בכל הרמות. בעקבות עדויות ששמעו ומסמכים רבים שאספו וניתחו, מותחים הח"כים ביקורת חריפה ביותר על המטכ"ל ופיקוד צפון, שכשלו במילוי המשימה העליונה - צמצום אש הרקטות על העורף האזרחי - וכן בהכתבת המשימות לדרגי השטח. והתוצאה - הרבה יותר ממאכזבת.   

 

הקברניטים בירושלים ומפקדי צה"ל - כותב יו"ר הוועדה צחי הנגבי בדברי הפתיחה לדו"ח - ידעו היטב כי המשמעות המיידית של החלטתם, שלא להבליג הפעם על מעשה התוקפנות בו נקט חיזבאללה, עלולה להיות הנחתת אש תלולת-מסלול לאורך זמן על אוכלוסייה ישראלית גדולה. "לפיכך, צה"ל היה אמור לפעול להסרת איום הרקטות קצרות-הטווח, ששוגרו אל ישראל. בפועל, לא הושג יעד זה: המלחמה ארכה 34 ימים, ובסיומם עדיין התקיים האיום כבימיה הראשונים". הסיבה לכישלון, אליבא דיו"ר הוועדה: "ההחלטה לאמץ שיטת פעולה שלא התאימה להגדרת ההישג הנדרש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבוכה בוועדה. הנגבי
צילום: גיל יוחנן
חברי הוועדה
צילום: גיל יוחנן
בוהדנה. הגיע לכנסת
צילום: אמיר כהן
מומלצים