שתף קטע נבחר

הפלה – רצח או פעילות רפואית לגיטימית?

רוב הציבור סבור כי ההפלה היא "פעולה רפואית לגיטימית" או "חוסר ברירה כואב", אולם 30% סבור כי "מדובר ברצח" ומהם המקרים בהם יסכימו בני הזוג לבצע הפלה וכמה יבחרו בהפסקת הריון בגלל מין העובר? סקר ynet-גשר

הרבנות הראשית הודיעה בשבוע שעבר כי תפעל לצמצום מספר ההפלות בישראל. גם רבני העלונים ישרו קו עם סיפור המיילדות העבריות שהופיע בפרשת השבוע, וסיפקו מאמרים בגנות הפעולה הרפואית. ומה חושב הציבור? הסקר השבועי של ynet יהדות ועמותת גשר מגלה כי הרוב דווקא מכירים בלגיטימיות ההפלות במקרים מסוימים, אך קרוב לשליש רואים בהן רצח לכל דבר ולא יפעלו כך אף במקרה של מחלה קשה לעובר. 

 

סקר ynet-גשר נערך על ידי מכון "מותגים" וכלל 512 מרואיינים המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל.

  

בשאלה הראשונה נשאלו המשתתפים מהי הפלה בעיניהם. 39% אמרו כי זוהי פעולה רפואית לגיטימית במקרה הצורך, 31% רואים בה "חוסר ברירה כואב במיוחד" ומבחינת 30% מהם – הפלה היא רצח. פילוח להגדרות דתיות מלמד, כצפוי, כי 88% מהחילונים סבורים שמדובר בפעילות רפואית לגיטימית או בחוסר ברירה כואב, לעומת 91% מהחרדים ו-62% מהדתיים שאמרו: זהו רצח.

  

בהמשך בדקו הסוקרים מהם המקרים בהם יסכימו בני זוג לבצע הפלה. 55% מהנשאלים אמרו כי מחלה קשה של העובר מצדיקה את ההתערבות, 21% יפעלו כך במקרה של הריון בלתי מתוכנן, 13% יפילו בשל קשיים כלכליים ו-5% רואים במין יילוד לא רצוי סיבה מוצדקת לכך. מנגד הבהירו 32% כי בשום מקרה לא יבצעו הפלה יזומה. נציין כי כל אחד מהמרואיינים יכל לבחור ביותר מאפשרות אחת.

 

ניתוח התוצאות מלמד כי 23% מהנשים יעדיפו להפיל במקרה של הריון לא מתוכנן לעומת 18% מהגברים. מנגד, 9% מהגברים היו בוחרים בהפלה אם מין העובר אינו כציפיותיהם אך רק 2% מהנשים.

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה כי 52% מהדתיים לא יבצעו הפלה בשום מקרה, אך 42% יעשו כך במקרה של מחלה קשה. בקרב הנשאלים החרדים אמרו 80% כי לעולם לא יתנו יד להפלות.

 

התגובות

מנכ"לית גשר מפעלים חינוכיים, שושי בקר, אומרת בתגובה לממצאים כי

"רוב גדול של הצבור לא יבצע הפלה בשום מקרה, אלא אם מדובר במום קשה של העובר. מה שמעניין הוא ש-8.8% מהגברים היו מבצעים הפלה במידה שמין הילוד לא רצוי ואילו בקרב הנשים רק 1.8% היה מבצע הפלה במקרה זה".

 

לדברי בקר, "על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כמות ההפלות ירדה בשנים האחרונות ונראה שהסקר משקף את הנטיה של הציבור בישראל למעט בהפלות. אין כאן הפתעה מבחינת הפילוח על-פי השקפת עולם דתית. המסורתיים והדתיים קרובים מאוד בגישתם השוללת הפלה, אלא אם מדובר במום קשה וכ-50% החילונים רואים במצב כלכלי או הריון לא מתוכנן סיבה סבירה להפלה".

 

ד"ר אלי שוסהיים, יו"ר אגודת "אפרת" מסר בתגובה כי "הופתעתי לטובה מהתוצאות העיקריות של הסקר שהוכיח ש-67% מהנשים לא יעדיפו להפיל במקרה של הריון לא מתוכנן. 82% מהגברים לא יעדיפו להפיל במקרה של הריון לא מתוכנן. 58% לא יפילו אף במקרה שהתגלתה מחלה קשה של העובר ו-87% לא יפילו בגלל קשיים כלכליים".

 

לדברי שוסהיים, "באגודת אפרת עם נסיון של מעל 30 שנה וטיפול בכ-30,000 נשים שעמדו להפיל מסיבות שההריון לא מתוכנן ומסיבות כלכליות ונמנעו מכך בזכות פעילות האגודה, טרם פגשנו אישה אחת מהן שהצטערה על הילד שהביאה לעולם למרות שבמהלך ההריון שקלה ואף החליטה להפיל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריון. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בקר. לא מופתעת
צילום: מוטי חקשור
מומלצים