שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עליהום על ח"כ הנדל שיוזם הקלות בחוק נגד עישון
  ח"כ צבי הנדל מנסה להעביר תיקון לחוק האוסר עישון במקומות ציבוריים, שכולל הקלות למעשנים. משרד הבריאות, שירותי בריאות כללית והאגודה למלחמה בסרטן הכריזו עליו מלחמה. הנדל: "מעשנים הם לא פושעים"

  החגיגות של מתנגדי העישון היו אולי מוקדמות – הבוקר (ד') צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) לפיה יתאפשר עישון בחמישית ממקומות הבילוי הציבוריים, כאשר הרשות המקומית היא שתפקח על המכסה, ותאשר לבעלי עסקים להתיר עישון. מדובר בהצעה הסותרת

  את התיקון בחוק העישון שנכנס לתוקפו לפני כחודשיים ולפיו בעלי מסעדות אחראים לאכוף את העישון בשטחן.

   

  במשרד הבריאות נמנעו מלציין כי חבר הכנסת הנדל הוא האחראי ליוזמה אך בהודעה יוצאת דופן מסרו כי הם מביעים "תרעומת ודאגה מניסיונות של גורמים שונים, בכנסת ומחוצה לה, לשנות סעיפים בחוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים". עוד מזהירים במשרד הבריאות: "כל ניסיון לשנות את החוק האוסר עישון במקומות ציבוריים יביא לפגיעה קשה בבריאות הציבור".

   

  עם זאת בהודעת המשרד נמסר כי מתקיימים דיונים עם ארגון בעלי המסעדות בנוגע להתרת העישון במקומות פתוחים, מחוץ לשטח בית הקפה או המסעדה.

   

  לקראת ההצבעה הבוקר שיגרו באגודה למלחמה בסרטן מכתב לכל חברי הכנסת הקורא להם להתנגד להצעת החוק. "הצבעה בעד חוק זה הינה כנקיטת עמדה ברורה כנגד בריאות וטובת
  הציבור", כתבה לח"כים מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן. "אני פונה אליך בשם כל הציבור בישראל, הזכאי לנשום אוויר נקי, שרק לאחרונה החל ליהנות מזכאותו זו - אנא, אל תיקחו מרוב הציבור זכות בסיסית זו. חשוב להתנגד ליוזמה זו, שלא ברור באמת מי עומד מאחוריה , אבל ברור שלא טובת הציבור ובריאותו". באגודה מוסיפים כי "הצעה זו, במידה ותאושר בכנסת, עלולה במחי יד לבטל עבודה מאומצת של שנים שנעשתה לצורך מיגור תופעת העישון במקומות ציבוריים".

   

  גם בקופת החולים הגדולה בישראל יוצאים נגד היוזמה. בשירותי בריאות כללית מזכירים כי עשרת אלפים איש מתים בישראל מדי שנה מנזקי העישון. בכללית מזהירים כי הצעת החוק עלולה לעלות בחיי אדם. "הכללית תמהה על הצעת החוק של ח"כ הנדל להחזיר את העישון למקומות ציבוריים. הצעת החוק תעודד עישון ותגרום לנזק של מחלות ותמותה, שכן לא ניתן יהיה לאכוף את איסור העישון בכלל המקומות הציבוריים".

   

  ח"כ הנדל - בעצמו מעשן כבד - קיבל פניות רבות ממעשנים ומבעלי עסקים. "אני לא מעודד עישון אבל יש עדיין מיליון ורבע או מיליון וחצי מעשנים. הם לא רוצחים ולא פושעים, וביניהם שופטי בית המשפט העליון ואפילו שר הבריאות. אין כוונה להתיר עישון בקניונים או בבתי קולנוע, ועדיין 80 אחוז מהמסעדות יישארו נקיות. אבל אם מישהו ירצה לפתוח פאב למעשנים - תהיה לו זכות לעשות זאת. אני חושב שהחוק החדש חשוב, שכן רוב האוכלוסייה לא מעשנים, וזכותם לא לסבול. עד לחוק הזה הלא מעשנים הרגישו נרדפים. היום המעשנים הם אלו שמרגישים נרדפים. הכל צריך להיות מידתי".

   

  ומה דעתכם בנושא? תומכים בתיקון לחוק שמציע ח"כ הנדל? רשמו תגובת בעד. מתנגדים? לכו על תגובת נגד

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עליהום על ח"כ הנדל שיוזם הקלות בחוק נגד עישון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים