שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רמות חריגות של חומרים מסרטנים במפרץ חיפה

בדיקות מהמקיפות שנערכו בישראל איתרו באזור מפרץ חיפה רמות גבוהות של חומרים רעילים, ביניהם חומרים הנחשבים מסרטנים כמו בנזן ומתילן כלוריד - מעבר לרמות הסף שנקבעו כמסוכנות. במשרד להגנת הסביבה מודאגים מהממצאים והודיעו כי יאתרו את המפעלים שחרגו מהתקן ויציבו להם דרישות להפחתת הפליטות ועמידה בתקנים מחמירים

בדיקות בהיקף חסר תקדים שביצע המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה איתרו רמות חריגות של חומרים רעילים, ביניהם גם חומרים הנחשבים כמסרטנים כמו בנזן ומתילן כלוריד - כך נודע ל"ידיעות אחרונות". הרמות שאותרו בבדיקות, המקיפות ביותר שנערכו אי פעם בישראל, העלו שמדובר ברמות שעולות על רמות הסף שנקבעו על-ידי המשרד ככאלה שעלולות להיות מסוכנות. החריגות נמצאו בממספר מדידות בנקודות שונות באזור בכל רחבי המפרץ. מדובר באזור שגובל בעיר התחתית של חיפה בדרום, בטבעון במזרח ובקרית מוצקין בצפון.


זיהום אוויר בחיפה (צילום ארכיון: ערן ובר)

 

עוד בנושא:

 

 

בהודעה ודו"ח מפורט ששלח המשרד להגנת הסביבה לאחר פירסום הידיעה לראשונה, צויין כי הדגימות לבדיקה ניטלו בחודשים יוני וספטמבר 2007, ב-20 נקודות במפרץ חיפה וסביבתו. בכל אחת מהמדידות נאסף אוויר במשך 24 שעות לשפופרות דגימה, ותכולת השפופרת נבדקה במעבדה לקביעת הרכב החומרים שנמצאו באוויר וריכוזם. הממצאים נותחו והושוו לתקני איכות אוויר ולערכי הייחוס הבריאותיים על פי דוח וועדת מומחים (ועדת אלמוג) בשתי קטגוריות - ערכי יחוס יממתיים (חשיפה קצרת טווח) ושנתיים (חשיפה ארוכת טווח).

 

  • לגבי בנזן, חומר שהוכח כמסרטן ודאי, נמצאו ביוני חריגות מהתקן היומי בתשע נקודות ובשלוש נקודות גם חריגות מהתקן השנתי. בספטמבר לא נמצאו חריגות מערך הייחוס היומי אך נמצאו חריגות מהתקן השנתי בארבע נקודות דגימה. בנזן נפלט משרפת פחם ודלק נוזלי ומאיחסון תזקיקי דלק (חוות מיכלים).

 

  • לגבי פורמאלדהיד, הידוע כחומר מסרטן, נעשו בדיקות רק בספטמבר. כל הערכים שהתקבלו היו גבוהים מערכי הייחוס (הערך היומי והשנתי זהים). פורמאלדהיד משמש בתעשית דבקים, פלסטיק, ועץ. נפלט בעיקר מתחנות כח ומכלי רכב. בשתי נקודות נמצאו ריכוזים גבוהים במיוחד בשל קרבתם למפעל דור כימיקלים המייצר פורמלין.

 

  • לגבי מתילן כלוריד, חומר החשוד כמסרטן, נמצאה ביוני חריגה מערך הייחוס היומי בנקודה אחת בלבד. בספטמבר נמצאו חריגות ב-16 נקודות ובשתי נקודות נמצאו חריגות גם מערך הייחוס השנתי. במשרד להגנת הסביבה טענו כי ההסבר להבדל בין הממצאים בשתי סדרות הבדיקה נעוץ בשינוי בשפופרת איסוף הדגימה. מתילן כלוריד נפלט בעת שימוש או ייצור של בתעשיה וכן מריסוס צבע.

 

  • לגבי כלורופורם, חומר החשוד כמסרטן, נמצאו ביוני חריגות מהתקן היומי בשבע נקודות וחריגות מהתקן השנתי בארבע נקודות. בספטמבר לא נמצאו חריגות מערך הייחוס היומי אך נמצאו חריגות מהתקן השנתי בארבע נקודות. כלורופורם נפלט לאוויר ממי שתיה שעברו כלורינציה לצורך חיטוי, משפכים ומבריכות שחיה, מתהליכי ייצור שלו ומתהליכים תעשייתיים בהם משתמשים בו.

 

  • לגבי טריכלורואתילן, חומר החשוד כמסרטן, נמצאה ביוני חריגה בנקודה אחת מערך הייחוס היומי.

 

  • לגבי אבק מרחף, בבדיקה ביוני נמצאו חריגות מערכי הייחוס השנתיים במחצית מנקודות הדגימה, ובשתיים נמצאו חריגות גם מהתקן היממתי. בספטמבר נמצאו חריגות מערכי הייחוס השנתיים בשמונה נקודות.

 

  • לגבי מימן כלורי, נמצאו ביוני חריגות מהתקן היומי בשלוש נקודות; בספטמבר הוגדלה רגישות המדידה ונמצאו חריגות מהתקן היומי בשמונה נקודות ובשש נוספות מהתקן השנתי.

 

במשך שנים הבדיקות הראו עמידה בתקן

פעילים סביבתיים באזור מפרץ חיפה מעלים כבר שנים ארוכות טענות על זיהום אויר גבוה באזור המפרץ, שמסכן לטענתם את חיי תושבי האזור. באזור פועלים שורה של מפעלים כימיים שלאורך שנים פלטו חומרים מזהמים רבים לאוויר, אך בשנים האחרונות עומדים בתקנים שנקבעו להם על-ידי המשרד להגנת הסביבה. מנגד, על-פי נתוני משרד הבריאות, באזור יש חולי סרטן מעל לרמות הממוצעות בארץ והוא מוביל כבר שנים את "מפת הסרטן" בארץ.  

 

אשתקד הוחלט במשרד להגנת הסביבה לבצע בדיקה רחבה, בהיקף שכמותו עדיין לא היה בישראל, כדי לבחון את איכות האוויר במפרץ. לאור העובדה שנתוני הניטור הצביעו מצד אחד על עמידה רציפה בתקנים, ושגם במספר אירועים חריגים ברורים במפעלים לא נרשמו בדרך-כלל חריגות במכשירי הניטור, הוחלט שיש לבצע מקיפה באזור.

 

עד היום לא ידוע על בדיקות בהיקף כזה שביצעה המדינה שהציגו תוצאות מסוג זה. התוצאות שהתקבלו בבדיקות מדאיגות מאוד את אנשי המשרד להגנת הסביבה, בין היתר מכיוון שיש קושי להצביע כעת על המקור הנקודתי לחומרים המסרטנים שאותרו באוויר.

 

לאור התוצאות שהתקבלו, הוחלט במשרד להגנת הסביבה לאתר מיידית את המפעלים המשתמשים או פולטים את החומרים שנמצאו חורגים ולהציב להם דרישות להפחתת החומרים שהם פולטים לאוויר. כמו כן הוחלט להמשיך בבדיקות בשתי עונות נוספות (חורף ואביב 2008) על מנת לסיים סדרה של ארבע עונות עוקבות שיכולות לאפיין שנה שלמה.

 

עיריית חיפה: צריך מדיניות קשוחה נגד המזהמים

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי האכיפה על מפעלים מזהמים היא בידי המשרד להגנת הסביבה ובאחריותו הבלעדית. המשרד להגנת הסביבה חייב לגבש מדיניות קשוחה תוך הפעלת צווים אישיים נגד מפעלים מזהמים, ולא לעסוק במחקרים לצרכים אקדמיים בלבד. ראש העיר חיפה יונה יהב דורש מהשר לאיכות הסביבה מדיניות קשוחה ובלתי מתפשרת.

 

עוד נמסר כי כי העירייה, בשיתוף "אגד ערים לאיכות הסביבה", הקימו בחיפה מערך ניטור המתקדם בסוגו בישראל ובו 15 תחנות ניטור הפרושות בכל רחבי העיר, ואמורות "לכסות" ולהתריע על כל פעילות חריגה של זיהום אוויר מכל מפעל באזור המפרץ. 

 

ח"כ פינס: להציג לציבור את הממצאים במלואם

ח"כ אופיר פינס, יושב ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, קרא בתגובה לנתונים החריגים לשר להגנת הסביבה "לצאת אל הציבור ולמסור את מלוא הממצאים שהתגלו בבדיקות, להסביר מה משמעותם הבריאותית ומה המשרד להגנת הסביבה עושה על מנת לטפל במצב.

 

"אסור שתושבי חיפה והקריות יהיו ניזונים משמועות כשבריאותם עלולה להיות בסכנה. אני דורש משרי הבריאות והגנת הסביבה להכריז על צעדים להתמודדות עם הזיהום המסרטן באזור. צוותים של המשרד להגנת הסביבה צריכים לפעול מיידית לאיתור מוקד פליטת החומרים המסוכנים ולעצור את דליפתם. יש לשים סוף לאדישות ולהפקרת תושבי חיפה והקריות אל מול הסכנות הבריאותיות מהמפעלים... מבחן האמת של המשרד להגנת הסביבה הוא באכיפת החריגות ובהגנה על הציבור מפניהן".

 

מעמותת "אדם, טבע ודין", מסרו בתגובה: "הנתונים מוכיחים שוב את שאנו טוענים שוב ושוב, כי זיהום האוויר במפרץ חיפה מהווה סכנה ממשית לבריאות התושבים במקום. הגיע הזמן שהמשרד להגנת הסביבה יקח את האכיפה נגד המזהמים ברצינות וינקוט ביד קשה נגד אותם גורמים שחורגים מהתקנים ומסכנים חיי אדם. מצב בלתי נסבל זה מחייב את המחוקק להזדרז ולהשלים את חקיקתו של חוק אויר נקי, שיטיל על הממשלה חובות קונקרטיות בטיפול בזיהום האוויר...".

 

יושב ראש מפלגת "הירוקים", פאר ויסנר, קורא גם הוא לשר להגנת הסביבה לסגור מפעלים הפולטים חומרים מסרטנים במפרץ חיפה ברמות חריגות . "לתושבי חיפה נמאס מאוזלת ידו של המשרד להגנת הסביבה ומהתנהלותו האימפוטנטית נגד המפעלים המזהמים. על ראש עיריית חיפה יונה יהב להתעורר ולדאוג לתושבי עירו אשר בריאותם מופקרת לאור נתוני הדו"ח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
רמות חריגות של זיהום. ארכיון
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים