שתף קטע נבחר

הוגשה לכנסת: הצעת חוק מסחר אלקטרוני 2008

הצעת החוק של משרד המשפטים מסדירה הליך הודעה והסרה של תגובות משמיצות ומטילה על אתרי אינטרנט חובת שמירת פרטיות הגולשים

משרד המשפטים הגיש השבוע את הצעת חוק מסחר אלקטרוני לכנסת, המטפל בהיבטים המשפטיים של שימוש במסמכים אלקטרוניים (לעומת מסמכי נייר), וכן באחריות של אתרי אינטרנט על תכנים המתפרסמים בהם, ושמירת פרטיותם של הגולשים. ההצעה הוצגה במקור כתזכיר הצעת חוק בסוף שנת 2005 על ידי המשרד. בהצעה נקבע, למשל, שלפעולה משפטית, לרבות כריתת חוזה, יהיה תוקף גם אם נעשתה באמצעות מסמך אלקטרוני. החוק מגדיר גם מבחינה משפטית, מה הוא הליך של שליחה ושל קבלת דואר אלקטרוני.

 

לשון הרע: הליך "הודעה והסרה"

פרק ה' של הצעת החוק, דן באחריות של ספקי שירות באינטרנט ושל אתרים, על תכנים המתפרסמים דרכם ומתייחס, למעשה, גם לעניין התגובות לכתבות (הטוקבקים) - זאת במקביל להצעת החוק הממשלתית שמקדם ישראל חסון ועברה השבוע בקריאה טרומית.

 

על פי ההצעה, ספקי שירות מידע, ואתרי אינטרנט לא יישאו באחריות למידע שהועלה אצלם, ומהווה עוולה אזרחית או הפרת זכויות יוצרים, בתנאי שלא בחר את המידע ולא יזם את העלאתו - כלומר, האתר שימש רק צינור להעברת המידע. ההצעה גם מציעה הסדרה של תהליך "הודעה והסרה" במקרים שבהם מתפרסם מידע שהוא עוולה אזרחית או הפרת זכויות - ומסירה אחריות מהספק (ומעניקה לו בכך חסינות).

 

אם בעל השירות (או האתר) מקבל תלונה על טוקבק או מידע אחר שהופץ באתר, עליו לפנות למפיץ המידע (הטוקבקיסט), אם ניתן לאתר אותו באמצעים סבירים, ולכתוב לו שההודעה תוסר, או תיחסם הגישה אליה תוך שלושה ימי עסקים. אם לא יגיב על ההודעה שקיבל. אם הטוקביסט ענה להודעה, ספק התוכן ישמש כמתווך, ויעביר את תגובתו למתלונן, או שידווח למתלונן כי לא הצליח לאתר אותו באמצעים סבירים. ההצעה לא מגדירה באופן ברור מה הם "אמצעים סבירים".

 

ההצעה תעלה לקריאה ראשונה

ממשרד המשפטים נמסר ל-ynet: "הצעת חוק מסחר אלקטרוני- תשס"ח 2008 פורסמה ברשומות ובשבוע הבא אמורה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה. מטרתה של הצעת חוק מסחר אלקטרוני, היא להסדיר היבטים שונים של המסחר האלקטרוני מתחום המשפט האזרחי. בהתאם לכך, עוסקת ההצעה בהיבטים שונים של שימוש במסמכים אלקטרוניים במהלך פעילות מסחרית, ובכלל זה קיום דרישת כתב בחיקוק, ביצוע פעולה משפטית באמצעות מסמך אלקטרוני ובקביעת חזקות לעניין משלוח וקבלה של מסרים אלקטרוניים".

 

"כמו כן קובעת הצעת החוק הוראות לגבי הגבלת אחריות אזרחית של ספקי שירותי אינטרנט בשל מתן שירותי אינטרנט, חובתם לשמירת סודיות לעניין פרטיו של מפיץ מידע באינטרנט והסמכת בית המשפט להורות על חשיפת פרטים אלה, במקרים שבהם מתקיים חשש של ממש לביצוע עוולה או פגיעה בזכות קניין רוחני" נאמר בתשובת המשרד לפנייתנו.

 

דוברו של חסון: לא נמשוך החוק

משה קלוגהפט, דוברו של חבר הכנסת חסון, מסר כי בשלב זה אין בכוונתם למשוך את הצעת חוק הטוקבקים של חסון. קלוגהפט הוסיף שתיבחן האפשרות לבצע האחדה של החוקים, כאשר הם יידונו בוועדות השונות. ממשרד המשפטים נמסר לעומת זאת כי הצעת חוק של חבר הכנסת ישראל חסון איננה תואמת במובנים רבים את הצעת החוק הממשלתית, ולפיכך תמיכת הממשלה בה הותנתה בתנאים שונים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים