שתף קטע נבחר

איראן: אלפי מועמדים בבחירות לפרלמנט ייפסלו

"מתוך 7,200 שנרשמו, 3,000 הם בעלי רישום במיניסטריון המודיעין ובבתי המשפט", אמר ראש מטה הבחירות. מועמדותם עלולה להיפסל עוד לפני שיגיעו לבחינת מועצת שומרי החוקה, המאשרת את המועמדים הסופיים

מועמדתם של כארבעים אחוזים מהמתמודדים שנרשמו לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני (המג'לס) עלולה להיפסל, כך אמר אמש (יום ב') ראש מטה הבחירות, עלי-רזה אפשאר. לדבריו, "מתוך 7,200 אנשים שנרשמו, 3,000 הם בעלי רישום במיניסטריון המודיעין ובבתי המשפט". הוא ציין כי בבחירות הקודמות היו רק 1,800 מועמדים כאלה.

 

המועמדים שייפסלו בשלב "הרישום" כלל לא יגיעו לבחינת מועצת שומרי החוקה, גוף הנשלט בידי אנשי דת שמרנים הממונים על-ידי המנהיג הרוחני העליון, האייתוללה עלי חמינאי. המועצה מוסמכת לפסול מועמדים לבחירות לפרלמנט ומהווה למעשה מנגנון רשמי של המשטר לפסילת מועמדים שאינם עומדים באמות המידה המצופות מהם.

 

הודעתו של ראש מטה הבחירות צפויה להדאיג בעיקר את הרפורמיסטים, מתנגדיו של הנשיא השמרן מחמוד אחמדי-נג'אד, שרבים מאנשיהם לא יורשו להתמודד. מועצת שומרי החוקה פסלה בעבר מאות מועמדים רפורמיסטים שביקשו להתמודד בבחירות לפרלמנט. הבחירות הקרובות יערכו ב-14 במרס. 

 

למרות שלתוצאות הבחירות לא תהיה השפעה ישירה על זהות הנשיא הבא או על מדיניותה של איראן בנושא הגרעין, פרשנים מעריכים כי הן יכולות להשפיע על הדיון הציבורי ולהציב בפני הנשיא אתגרים פוליטיים נוספים. הרפורמיסטים מקווים להגיע להישגים בבחירות הקרובות, לאור ההתפכחות הגוברת בקרב העם האיראני מן ההבטחות שפיזר אחמדי-נג'אד להבריא את הכלכלה.

 

הרפורמיסטים רואים בבחירות לפרלמנט הזדמנות להשיב לעצמם את הכוח הפוליטי שאיבדו לאחר שהפסידו אותו לשמרנים בבחירות לפרלמנט ב-2004. פרשנים מעריכים כי לרפורמיסטים יש הזדמנות טובה להוכיח את עצמם מפני שאיראנים רבים מבקרים את אחמדי-נג'אד בניהול ענייני הפנים, ובמיוחד בנושא הכלכלי.

 

בתוך כך ספג אתמול אחמדי-נג'אד מכה נוספת לקראת הבחירות, כאשר מנהיג איראן חמינאי התערב פומבית לטובת הפרלמנט, במחלוקת שנוצרה בין בית המחוקקים לנשיא סביב חוק הקשור באספקת הגז לעיירות במדינה. חמינאי התבקש להתערב על ידי הפרלמנט במה שנראה כניסיון של יושב ראש הפרלמנט, גולאם-עלי חדאד-עאדל, להוכיח לבוחרים כי הפרלמנט הוא עדיין גוף בעל השפעה ולא חותמת גומי של החלטות הממשלה של אחמדי-נג'אד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמינאי. בסופו של יום - הוא המנהיג
צילום: איי פי
מומלצים