שתף קטע נבחר

המצור נפרץ: אלפים עברו לסיני והביאו קמח לעזה

החשש הגדול של מובארק וצה"ל קורם עור וגידים: חמושים פלסטינים פוצצו הלילה מטענים ליד חומת הבטון החוצה את רפיח. אלפי תושבים עברו לשטח סיני, כשהם נמלטים מהמצור. זמן קצר אחר-כך נאלצו השלטונות המצריים לפתוח את הגבול. מזון וציוד החל לזרום לרצועה

על רקע סגירת המעברים בין ישראל לרצועת עזה, פוצצו הלילה חמושים פלסטינים, פעילי ארגונים שונים, כמה מטענים ליד חומת הבטון בגבול שבין רפיח הפלסטינית לזו המצרית. בשעות הבוקר (יום ד') כבר דווח על מנוסה של אלפי תושבים מהרצועה לשטח חצי האי סיני, דרך הפירצה שנפערה בקיר הבטון. שעה קלה לאחר מכן נאלצו השלטונות המצריים לפתוח את הגבול.  

 

פריצת המצור באה לאחר יממה של עימותים בין התושבים לחמושים ולשוטרים המצרים. באזור בו נפרץ הגבול נשמעו הבוקר זעקות שבר ותפילות. בחמאס טוענים כי ניצלו את הפריצה להכנסת מזון ותרופות מהשטח המצרי לתוך הרצועה, ובכך שברו למעשה את המצור הישראלי.

 

רבים מהפליטים הפלסטינים הגיעו לשטח אל-עריש בסיני. עוד לפני כן התאחדו כמה משפחות משני חלקיה של רפיח - זו המצרית וזו הפלסטינית.  


צילום: AFP

 

מנוסה המונית מהרצועה לשטח המצרי נחשבת לאחד התרחישים החמורים ביותר מבחינתה של קהיר. עד כה ניסו השוטרים מהצד המצרי של הגבול להדוף את הגל, ואולם הלילה המצור נפרץ. בצה"ל חוששים כעת כי הברחת הנשק, שגם כך מתנהלת כמעט באין מפריע, תתעצם אף יותר.

 

גם היום מדווחים ברצועה על מחסור בדלקים ובמצרכי יסוד. זאת אף שאתמול, לאחר הטלת המצור המלא בסוף השבוע בעקבות מבול הקסאמים, אישר שר הביטחון ברק פתיחה חלקית של המעברים, לצורך אספקה מוגבלת של דלק וציוד הומניטרי.

 

בשעות הבוקר אתמול נכנסו המיכליות בזו אחר זו למסוף הדלקים בנחל עוז, והזרימו

 סולר המיועד להפעלת תחנת הכוח בעזה. בחמאס הביעו סיפוק, אך ציינו כי מדובר רק בצעד ראשון ולא מספיק. במועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אמש ישיבה מיוחדת, בניסיון להעביר הצעת החלטה שתגנה את ישראל על המצור והפגיעה בייצור החשמל ברצועה. ואולם שרת החוץ ציפי לבני הבהירה: "ישראל תמשיך לפעול כדי להגן על אזרחיה גם במחיר גינוי". 

 

בתוך כך - ולאחר יממה שקטה יחסית - דיווחו הלילה הפלסטינים על פעולה נרחבת של צה"ל בתוך השטח הפלסטיני, סמוך למעבר סופה. על פי הדיווחים, חילופי אש התנהלו בין חמושים מחמאס לבין הכוח הישראלי באזור אל פוחאר שליד חאן יונס. אחד מפעילי החמאס נהרג וכמה נפצעו. בפעולות דומות בצפון הרצועה נפצע פעיל חמאס נוסף באורח בינוני.


פורסם לראשונה 23/01/2008 00:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פורצים לסיני
צילום: איי אף פי
מומלצים