שתף קטע נבחר

המדריך שירה במחבלים: היתה פה יד מכוונת

"ראיתי את המדריך מנסה להפיל למחבל את האקדח, ובאינסטינקט של שניות - יריתי", סיפר ל-ynet אליקים קובץ', שירה למוות בשני המחבלים שהגיעו לבצע פיגוע בישיבה בכפר עציון. "בכלל לא התכוונתי להגיע לישיבה כי הייתי חולה, זה היה נס גדול". ראש הישיבה: "הלימוד אתמול היה מלא דבקות והודיה להשם"

"ראיתי את אחד המחבלים מתקרב למדריך שהיה עם נשק, ששלף אותו בלי לחשוב פעמיים. שמעתי ירי, אני לא יודע להגיד מי ירה. המחבל קפץ לעבר המדריך ודקר אותו, הם נאבקו והמחבל חזר אחורה. דרכתי את הנשק שלי, יריתי מספר כדורים והמחבל נפל לכיוון הדלת" - כך סיפר הבוקר (יום ו') בהתרגשות אליקים קובץ', המדריך שירה אתמול למוות במחבלים שחדרו לישיבה בכפר עציון. 

 

הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם קיבלה אחר-הצהריים אחריות לפיגוע בכפר עציון. הבוקר פורסם לראשונה ב-ynet כי שני המחבלים שביצעו את הפיגוע שוחררו מהכלא הישראלי לפני כשבוע.

 

"זה היה נס גדול", אמר המדריך ל-ynet, "בכלל לא חשבתי להגיע אתמול לישיבת צוות כי הייתי חולה. היה פה צירוף מקרים ויד מכוונת מלמעלה". לדברי קובץ', שהצליח להכניע את המחבלים בסיועם של שני מדריכים נוספים, אחרי שהשתלטו על המחבלים ופגעו בהם יצאו מהמבנה - מחשש שעל המחבלים היו חגורת נפץ.


פצוע דקירה מפונה מכפר עציון (צילום: חיים צח)

 

בשיחה עם ynet שיחזר הבוקר קובץ' את אירועי האתמול: "בשעה 21:30 החלה ישיבת צוות. זו ישיבה קבועה של המדריכים, שנערכת פעם בשבוע. בסביבות השעה 22:15 נכנסו לתוך החדר שתי דמויות לבושות במעין מדים, הם נראו כמו מאבטחים וזה נראה כאילו מדובר במשהו שקשור לביטחון. היינו בחדר שבעה מדריכים, והשניים התקרבו לכיווננו.

בהתחלה לא הבנו, אחד המדריכים אפילו אמר להם 'ערב טוב'. הם המשיכו להתקרב ואז שלפו כלי נשק ודרשו שנעמוד בחלק האחורי של החדר בשטורה, עם הידיים למעלה".

 

לדברי קובץ', לאחד המחבלים היה אקדח ולשני סכין, והם דיברו בעברית במבטא ערבי. "לקח זמן עד שהבנו שזה אמיתי. היינו רק שניים עם כלי נשק, ואחד המחבלים התקרב אל המדריך החמוש הראשון והם החלו להיאבק. ראיתי את המדריך מנסה להפיל למחבל את האקדח, ובאינסטינקט של שניות יריתי בו. הם היו על הרצפה שניהם, פצועים. חששנו מחגורת נפץ וברחנו החוצה. נשארנו בחוץ כדי לבדוק שהמחבלים לא מנסים לצאת, ובשלב הזה קראנו לכוחות הביטחון שיגיעו ישר למקום".

 

קובץ', רק בן 24, התחיל להדריך בישיבה בתחילת השנה. "יש פה עשרות מבנים בישיבה", סיפר ל-ynet. "ברגע שהמחבלים נכנסו לתחום הקיבוץ, הם היו יכולים להגיע לכל מבנה. אבל כנראה שיש יד מכוונת שכיוונה אותם לחדר שלנו. הרגשנו שכיוונו אותם אלינו, אנחנו כל הזמן עוברים אימונים של ירי והיינו לפחות שלושה שנאבקו עמם". 

 

על השאלה כיצד הגיבו הוריו אחרי האירוע אתמול, אמר: "הייתי צריך להרגיע אותם שהכל בסדר, אבל הם צריכים לשמוח שזכיתי לזכות להציל יהודים".

 

"נס גלוי"

מאז שנודע על ניסיון הפיגוע בישיבת "כפר עציון", הטלפון בחדרו ראש הישיבה, הרב דוב זינגר, לא מפסיק לצלצל. הורים של תלמידים בישיבה, כמו גם הוריהם של בוגרים, אלוף הפיקוד וגם שרת החינוך יולי תמיר התקשרו לחזק את ראש הישיבה ולברך על הגבורה, התושיה והמנהיגות שגילו המדריכים.

 

"היה פה קידוש השם", אמר הרב זינגר בשיחה עם ynet. "המדריכים הפכו פחד לאומץ וקושי לאתגר. הם נהגו באומץ

וגבורה, כפי שהגיבו שני בוגרי הישיבה שנרצחו לפני שלושה שבועות בנחל תלם. לצערנו, אז האירוע הסתיים עם תוצאות פחות טובות". 

 

הרב זינגר שוחח הבוקר עם הפצועים וסיפר כי הם שרויים ברגשות מעורבים של שמחה ורעד. לאורך הלילה המשיכו בישיבת כפר עציון לקיים את המנהג השבועי "מִשְמֶר יום ה'", הכולל לימוד ושירה במהלך הלילה. "נס גלוי" כינה הרב זינגר את האירוע אתמול והוסיף שבמהלך הלימוד באותו הלילה התאפיין ב"התעוררות גדולה, דבקות והודיה להשם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
אמבולנס מגיע לזירת הפיגוע
צילום: ערוץ 2
מומלצים