שתף קטע נבחר

אולמרט לקח אחריות לכישלון - הכנסת תמכה

ראש הממשלה התייחס בכנסת לדו"ח וינוגרד והגדיר את ממצאיו כ"קשים", אך אמר שישתמש באחריות שהוטלה עליו "כדי לתקן את הפגמים". אחד ההורים השכולים הפריע לנאום ראש הממשלה ולאחר שסירב להירגע - הוצא מן האולם. נתניהו נשא נאום תקיף וקרא לאולמרט להתפטר, אך לבסוף אישרה הכנסת את הודעת אולמרט ברוב של 59 לעומת 53

בפעם הראשונה - הראש מגיש את גרסתו במליאה: מעל במת הכנסת התייחס הערב (יום ב') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לממצאי דו"ח וינוגרד המלא שפורסם בשבוע שעבר. במהלך נאומו התפרץ לדבריו אליפז באלווה, אביו של נדב באלווה ז"ל, וקרא לו להתפטר. לאחר שסירב להירגע - הוא הוצא מן האולם ועמו הורים נוספים שנטשו בזעם. ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, קרא לו להתפטר ואילו שר הביטחון, אהוד ברק, לא נכח בדיון.

 

בתום דבריו של ראש הממשלה אישרה הכנסת את הודעתו ברוב של 59 בעד ו-53 נגד, נמנע אחד. אופיר פינס, שלי יחימוביץ', איתן כבל ודני יתום הצביעו נגד. עמיר פרץ ועמי אילון לא נכחו וכמוהם חלק מחברי הכנסת הערבים.

 

בהתייחסו לדו"ח וינוגרד אמר ראש הממשלה כי "דבריה היו קשים - על הדרג המדיני, ועל יתר הגופים, כולל גורמי הביטחון וצה"ל. אני נושא באחריות העליונה לכל הכשלים. אמרתי זאת ביום סיום הלחימה ומעולם לא ניסיתי להתחמק ממנה, או להתנער ממנה". 

 

ראש הממשלה הוסיף כי ישתמש באחריות הזו כדי "לתקן את הפגמים, להפיק את הלקחים, להתניע את השינויים הבלתי נמנעים שחובה לחולל".  

 

 

את דבריו של אולמרט קטע באלווה  שדרש ממנו לעזוב את תפקידו. "אתה לא ראש הממשלה שלי. אני מוותר על האזרחות", צעק האב השכול. לאחר שהוצא, אמר ל-ynet: "הדברים של ראש הממשלה הרתיחו אותי. לא יכולתי לשתוק יותר. הוא מדבר על כך שהצפון שוקם, על זה שהוא כאילו ידע מה לעשות וקיבל החלטות מסודרות, ובפועל אנחנו יודעים את האמת. לא יכולתי לשתוק יותר והתפרצתי. אולי צריך פעם אחת לעורר את העם הזה". גם ח"כ גלעד ארדן הוצא מהאולם לאחר שהפריע לדיון.

 

לאחר שנרגעו הרוחות אמר אולמרט כי דו"ח הוועדה מחייב את עם ישראל כולו, ובראש ובראשונה את הנהגתו, לחשבון נפש אמיתי ויסודי - "לא רק עם מחדלי וכשלי הלחימה האחרונה בלבנון, אלא גם עם ערכים יסודיים, של מחוייבות חברתית – שנשחקו במשך השנים".

 

ראש הממשלה התייחס לטענות על כך שהמהלך האחרון של המלחמה היה "ספין מושחת", ואמר כי דו"ח ועדת וינוגרד נותן לכך מענה חד ומוחץ - ולפיכך מוטב לו לא היו עולות כלל. הוא אף דרש ממבקריו "להפסיק עם שקר השמפניה והחגיגות" - בהתייחסו לטענות לפיהן שמח לשמוע את מסקנות דו"ח וינוגרד, שהיו שפירשו אותם כמקילות עמו. אל נתניהו פנה וטען כי הביקורת מצדו אינה במקומה שכן הוא היה מעודכן במהלכים המרכזיים ותמך בהם. 

 

בתחילת נאומו אמר אולמרט: "לא באתי להתנצח ולא להתעמת עם יריביי הפוליטיים", אמר ראש הממשלה בפתח דבריו. "אני נושא את פני, לברור רציני, אחראי ומכובד – כפי שמתחייב מהנושא שאנו עוסקים בו".

 

נתניהו: "נאום של עורך דין"

אחרי ראש הממשלה עלה לשאת דברים ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו. את דבריו פתח בביקורת קשה: "מלחמת לבנון השנייה היתה כישלון והאחריות העליונה לכישלון היא של ראש הממשלה". הוא ציטט מדו"ח ועדת וינוגרד שקבעה כי "האחריות הכוללת לניהול המלחמה היתה מוטלת על הדרג המדיני, ובראשו ראש הממשלה" וטען כי מתוקף האחריות על ראש הממשלה להתפטר.

 

נתניהו טען נגד עמדת ראש הממשלה שטען כי עליו לתקן את הכשלים. ראש האופוזיציה דימה את הדבר לכך ש"היו נותנים לקברניט ספינת הטיטניק, לו היתה שורדת, אוניה נוספת לשיט".

 

נתניהו פנה לאולמרט: "אתה אינך מגלה אחריות כי אתה אינך מוכן לשלם שום מחיר. להיפך - אתה קובל על כך שמישהו מעלה על דעתו שאתה צריך לשלם מחיר כלשהו. במקום זה אתה נושא נאום של עורך דין, אבל לצערי לא של מנהיג.

 

"אחרי שקוראים את הדברים החמורים של הוועדה נשאלת השאלה מה עשית שם? לא קבעת אסטרטגיה, לא התוותה מדיניות, אז מה עשית שם? היום ברור - איך היתה יכולה להיות הכרעה אם אתה, שאחראי על המערכה, כלל לא ידעת מה אתה עושה? אין פלא שהוועדה הגדירה את המלחמה כהחמצה גדולה וחמורה"

 

ליברמן: "אין הפקת לקחים"

חלק ניכר מהדוברים בדיון שקדם לדבריו של אולמרט תקפו אותו בחריפות. חברת הכנסת זהבה גלאון דרשה מראש הממשלה להתפטר ואמרה: "ניצחת במלחמה על ההישרדות שלך, אבל מדינת ישראל הפסידה. הימרת על חיי חיילים כדי לזכות בניצחון תודעתי. אדוני ראש הממשלה, דמי הבנים זועקים אליך מהאדמה. עליך להיות מוקע על עמוד הקלון הציבורי".

 

יושב ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר כי סיעתו תצביע נגד הודעת ראש הממשלה, אך לא בגלל כשלים שהיו במלחמה אלא בגלל חוסר מסוגלותו: "יש לנו מחלת פרקינסון של ועדות חקירה ואין שום הפקת לקחים", אמר. ח"כים רבים נוספים

הצטרפו לביקורת הנוקבת על אולמרט, שהאזין לדברים ממקום מושבו בראש שולחן הממשלה. 

 

אל מול הח"כים שתקפו את ראש הממשלה, התייצבו חברי סיעות הקואליציה וביקשו להדוף את חצי הביקורת. יושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת וחבר סיעתו של ראש הממשלה, ח"כ צחי הנגבי, פנה למבקרים: "המלחמה הזו לא הייתה סיפור הצלחה, אבל באותה מידה הציבור חש שההחלטה לצאת למלחמה הייתה מוצדקת. על מה יצא הקצף? על כך שוועדת וינוגרד לא מילאה את התפקיד שהאופוזיציה ייעדה לה? על כך שהיא כתבה דו"ח מרשים במקום דו"ח מרשיע?". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. לקח אחריות
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. דרש אחריות
צילום: עופר עמרם
מומלצים