שתף קטע נבחר

מי ישפוט את המסתננים לקבר יוסף? אף אחד

באוגדת יהודה ושומרון זועמים. מדי שבוע הם מתעמתים עם חסידי ברסלב שמנסים להגיע למתחם בשכם, בניגוד לצו אלוף. תסבוכת משפטית מונעת את העמדתם לדין, והם משתחררים בכל פעם מחדש. מקור צבאי: "זה עלול להיגמר באסון". החסידים: "אנחנו מגינים על הקבר"

"מדינת ישראל אינה מצליחה לאכוף חוק כתוצאה מפינג-פונג משפטי". כך אומרים היום (ד') ל-ynet מקורות באוגדת יהודה ושומרון (איו"ש), שהתייחסו לכך שחסידי ברסלב נכנסים למתחם קבר יוסף בשכם ללא אישור. בתי-המשפט משחררים אותם בטענה שאין זו סמכותם לשפוט את הנכנסים למתחם.

 

הכניסה למתחם הקבר מותנית בתאום עם צה"ל, באישורו ובליוויו, משום שמדובר בשטח A שלישראלים אסור להיכנס אליו. בחודשים האחרונים מנסים מתנחלים, אנשי גבעות וחסידים להגיע למתחם פעמיים-שלוש בכל שבוע.

 

צה"ל עוצר את ה"מסתננים", והמשטרה מביאה אותם לדיון בהארכת מעצר בבתי-משפט אזרחיים. השופטים משחררים את העצורים בנימוק כי בתי משפט צבאיים אמורים לדון בעניינם. ואולם בתי דין צבאיים לא שופטים אזרחים. בסופו של דבר, ה"מסתננים" מסכנים שוב-ושוב את חייהם ואת חיי החיילים באזור, כשהם יודעים מראש שישוחררו עד מהרה.

 

"מה שאותם חסידי ברסלב מנסים לעשות זה ניסיון סחיטה, ואנו לא מוכנים להיסחט", אמרו המקורות באיו"ש. "חס וחלילה, זה עלול להיגמר באסון. אם התופעה הזו לא תיפסק, יש חשש שהם יירצחו. לא מדובר באדם או שניים, אלא על הרבה יותר".

 

"החבר'ה ימשיכו להיכנס"

המקורות הצבאיים מפנים אצבע מאשימה כלפי רבנים, ומזכירים כי אזרחים שהגיעו לקבר יוסף מישיבת "שובו בנים" נפגעו בפיגוע שהיה בדצמבר 2003, וכי אחד מהם שוכב מאז כצמח. לדברי המקורות, מי שמאשר את הכניסה למתחם הם רבנים. עוד אמרו כי מספר הכניסות שהצבא מאשר גדל לשבע מדי שנה. כשה"מסתננים" נכנסים לקבר יוסף חל איסור לפעול נגדם בנוהל מעצר חשוד, מכיוון שמדובר ביהודים. כמו כן הוטל איסור לרדוף אחריהם, כדי שלא יימלטו ללב שכם.

 

ועד שוכני שומרון מסר בתגובה: "אנחנו מנסים להידבר עם הצבא כדי שיהיו כניסות מסודרות לקבר יוסף, עם יותר אוטובוסים ובתדירות גבוהה יותר. אם זה לא יקרה, החבר'ה ימשיכו להיכנס. שום דבר לא מונע בעדם. הכניסה לקבר יוסף מצילה את עם ישראל ומגנה עליו, ולא להיפך".

  

גם אתמול בלילה שבין יום שני ליום שלישי נכנסו עשרה אנשים - בהם אישה אחת - למתחם. שבעה מהם נתפסו. חסידי ברסלב מגיבים לטענות נגדם: "אנחנו מגיעים כדי להגן על הקבר במצב הקשה שבו הוא נתון. הפלסטינים מחללים את המקום שוב-ושוב. רק הלילה הבעירו במקום צמיגים. העניין של קבר יוסף דומה למכירת יוסף. זה עוון שמביא את כל הצרות על עם ישראל".

 

גורמים במערכת המשפט אמרו ל-ynet בתגובה לטענות השונות: "לבית-משפט בישראל יש סמכות מלאה לשפוט אזרחים ישראלים שביצעו עבירות ביהודה ושומרון". לדברי הגורמים, בעבר נשפטו ישראלים ואף נענשו.

 

ביום שני הבא, 11 בפברואר, אמור בית-המשפט המחוזי בתל-אביב לדון בערעור שהגישה המדינה על החלטות בתי-משפט שלום בעניין שיחרורם ללא תנאים של אותם "מסתננים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבר יוסף, ארכיון
צילום: נחמן וייס
צילום: גיל יוחנן
חסידי ברסלב. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים