שתף קטע נבחר

דר' הר חברון: בדואים וישראלים מגשרים על זיהום

ילדי השבט הבדואי הווארין לא יבחנו עוד את אומץ לבם בקפיצה מעבר לנחל מזוהם בשפכי תעשייה, לאחר שמתנדבים ישראלים ובדואים הקימו גשר מעליו. "אף ילד לא צריך להגיע לבית הספר רטוב ומסריח"

"המים בנחל מזוהמים עד-כדי-כך שהרכבים שעוברים בהם צריכים להחליף גלגלים כל שלושה חודשים. המתכת פשוט נאכלת", נאנח נאסר הווארין, בן השבט הבדואי החי ביישוב רמדין שבדרום הר חברון. הווארין מתייחס לנחל החוצץ בין מגורי השבט לכביש הראשי הסמוך, אליו מוזרמים שפכי תעשייה מזוהמים שמקורם במפעלים בחברון ובהתנחלויות בסביבתה.  


הנחל המזוהם - לפני ואחרי הקמת הגשר (צילום: activestills.org)  

 

 

בעבר, מספרים התושבים, ניצב במקום גשר שהקים ארגון פלסטיני, שלדבריהם נהרס על-ידי צה"ל לפני כ-20 שנה. מאז, דורות של ילדים נאלצים לקפוץ מעל הנחל או לצעוד בהיסוס מתורגל על קורות עץ מאולתרות בכדי להגיע לבית הספר. "בחורף, בגלל הגשם עולים המים ואי אפשר לחצות את הנחל. בכל פעם שיצאנו

מהבית היינו צריכים לתכנן איך לעבור אותו", מתאר הווארין, שיחד עם אנשי שבט נוספים פנה ל"ועד הישראלי נגד הריסת בתים" בניסיון להתמודד עם הבעיה.

 

וכך, בשבת האחרונה התייצבו מתנדבי הוועד במקום, ויחד עם תושבי רמדין הבדואים הקימו גשר יציב שחוסך את הטבילה היומיומית והמצחינה בשפכי התעשייה. בחסות שלט המכריז בעברית, ערבית ואנגלית "גשר זה נבנה כאקט של אי ציות אזרחי נגד חוקי גזע", התנהלה הבנייה המשותפת במשך מספר שעות. "הפעולה המשותפת היהודית-פלסטינית היא האמירה החזקה ביותר שיכולנו לומר יחד", מסכם אייל ניב, רכז פעילות בוועד. "אם הכיבוש הורס - כהתרסה אנחנו בונים גשרים של תקווה משותפת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום באדיבות activestills.org
צילום באדיבות activestills.org
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים