שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: יעל אילן, לע"מ
  בית ג'ימל וחרבת עתרי: השקט שלפני הפריחה
  "השקדיה פורחת ושמש פז זורחת" וזה בדיוק ליהנות ממנה, מפרחים רבים אחרים ומשני אתרים היסטוריים באזור בית שמש. וכדאי לדעת - הנופים, הפריחה וגם האתרים לגמרי בחינם

  עץ השקד הוא אחד העצים הראשונים שאנחנו לומדים להכיר. עוד בגיל הגן, לימדה אותנו הגננת לשיר לעץ לפני ט"ו בשבט: "השקדיה פורחת ושמש פז זורחת". בבגרותנו למדנו לקשר את העץ עם מסורת החג, שמירה על הטבע והזדהות עם הסביבה והנוף.

   

  ואכן, עץ שקד הוא אחד מהעצים המרשימים בעת פריחתו - מהרגע שהעץ כוסה בלבן, הוא מהווה מוקד משיכה למטיילים רבים היוצאים לטבע לצוד גל צבע ולשאוף ניחוח פריחה. שקד מצוי משתייך למשפחת הוורדניים, ויש לו קרובי משפחה בעלי פריחה מרשימה כמו שיחי עוזרר ואגס סורי ועצי תרבות כמו המשמש שזיף, אפרסק ודובדבן.   


  פריחת השקד מושכת לא רק את המטיילים (צילומים: שרה גולד)

   

  השקד מקדים לפרוח בטרם הוא מלבלב, וכבר בחודש ינואר מתחילה פריחה המתקיימת בעיצומו של חורף. ענפי העץ מתמלאים בפקעי פריחה צפופים בצבע ורוד

  לבן הנפתחים יחד. הפרחים מושכים אליהם לא רק את עין האדם, הם אהובים ביותר על דבורת הדבש ומושכים עשרות פרטים העסוקים באיסוף צוף ואבקה. הטו אוזן לעץ שקד פורח והקשיבו "לשיח דבורת הדבש". 

   

  השקד כמו גידולים קדומים ומסורתיים אחרים, הגפן והזית, שייכים לגידולי הכרם. בתקופה קדומה, עיקר הכרמים היו נטועים באזור ההר והשפלה סמוך למקום ישוב. בתקופת הברון רוטשילד, בסביבות שנת 1914, התרחבו כרמי השקד כאשר ניטעו שטחים רבים של שקדים ביהודה, בגליל ובשומרון כדי להרחיב את הגידולים החקלאיים.

   

  עצי שקד פורחים מצויים במקומות רבים בארץ. בשפלה פריחת העץ מתמזגת על רקע הנוף המעוגל של גבעות השפלה, כרמי גפן וזית, בוסתנים נטושים וירקותם של שטחים חקלאיים מעובדים.


  במדרונות תוכלו לראות גם כלנית מצויה

    

  שתיקה ופריחה

  יעד הפריחה שלנו נמצא מדרום לבית שמש, בסביבת המנזר בית ג'ימל (בית ג'מאל). סעו בכביש 38 כ-2 ק"מ מדרום לבית שמש. משמאל ליד אקליפטוסים הנטועים לצד הכביש, פנו שמאלה בדרך סלולה. מיד משמאל, מתגלים כמה דקלים גבוהים הגדלים על נביעות מים של "עינות דקלים". במקום באר ואמת מים שהובילה מים לחלקות החקלאיות של המנזר.

   

  במדרגות הנטושות פורחים עכשיו עצי שקד לצד שיחים של אשחר א"י, צחנן מבאיש, עירית גדולה, דודא רפואי, אספרג החורש, אירוס א"י וכלנית מצויה.  


  שקד מר פורח בבית ג'ימל

   

  לאחר שאגרתם את חום השמש ונהניתם מהצמחייה, המשיכו בנסיעה אל ראש הגבעה. במקום הגבוה שוכן מנזר בית ג'מאל, מנזר קתולי שנבנה בשנת 1930 על שרידים של כנסיה ביזנטית. מקימיו משתייכים למסדר הסלסיאנים בפטריארכיה הלטינית, אך שם המקום בית ג'ימל כנראה שומר את שמו של רבן גמליאל.

   

  המסורת משייכת את האתר למקום קבורתו של סטפאנוס הקדוש, שהיה הנוצרי הראשון ואחד משבעת השמשים בקהילה הנוצרית אשר מת על קידוש אמונתו. כמו כן מיוחס האתר למקום קבורתו של רבן גמליאל הראשון נכדו של הלל הזקן נשיא הסנהדרין. רבן גמליאל שחי במאה ה-1 לספירה, היה מורהו של פאולוס הקדוש שתמך בסטפאנוס במשפט שנערך נגדו.

   

  בשנת 1988 נבנה במקום מנזר נוסף "לאחיות מבית לחם" החיות חיי התבודדות ושתיקה. מלבד תפילה, הן עוסקות בקדרות ובעבודת שונות. ניתן לבקר במקום ולהתרשם מהמבנה, מפסיפס שהתגלה בשנת 1916, מציורי הקיר המתארים את חייו ומותו של סטפאנוס, ומוויטראז'ים המעטרים את החלונות. כמו כן אפשר לראות את תאי התפילה של הנזירות, לקנות יין המיוצר במקום, לקנות כלי קרמיקה, וליהנות מקונצרטים מוסיקליים המשלבים שירה קולית של הנזירות בליווי כלי נגינה.


  מרבדי זהביות בחרבת עתרי

   

  ארבעה כיווני נוף

  בתום הביקור נחזור לכביש 38. פונים שמאלה בצומת שריגים לכיוון מושב גבעת ישעיהו, ולאחר כ-50 מטר פונים ימינה לדרך סלולה, לפי ההכוונה לחורבת עתרי. 

    

  חרבת עתרי הוא תל עתיק המשתרע על שטח של 20 דונם וממוקם על גבעה המתנשאת לגובה 400 מטר מעל פני הים. הגבעה מוקפת מכל עבריה נוף ירוק פתוח לארבע רוחות שמים. כאן משתלבים מדרונות מכוסים צמחייה מוריקה עם שיחי בר כמו אלת מסטיק, עוזרר, סירה קוצנית, לצד שטחים מעובדים.

   

  בחפירות שנערכו במקום בין השנים 1999-2000, נחשפו שרידים מתקופות שונות, ובעיקר מתקופת בית שני (המאה הראשונה לספירה) ומימי מרד בר כוכבא. במקום נמצאו סממנים יהודיים רבים כמו מקוואות רחצה, מטבעות אוסטרקונים כתובים כתב עברי עתיק כמו כן נמצא במקום מבנה המיוחס לבית כנסת. שם התל ניתן על שום חרס קדום עליו נכתב השם "עתרי".


  שרידים היסטוריים ונוף הנפתח למרחוק. חרבת עתרי

   

  הממצא העיקרי שנחשף ושוחזר הוא רובע מגורים המבוצר על ידי קיר אבן שנועד להגנת היישוב. מתחת למבנים נחשפו מערות מסתור ומעברים שעזרו לתושבים היהודיים להסתתר מאימת הרומאים ששלטו כאן. התגליות שנמצאו מעידות כי היישוב הקדום עסק בחקלאות - במקום נחשפה גת גדולה וכן טראסות אבן שבשלח המדרגות גידלו כנראה גידולי כרם.

   

  האתר מעניין לא רק בגלל הקשר של המתיישבים היהודיים לאדמתם, הוא שובה עין בנוף הנפתח עד למרחוק, בשדות הירוקים, בפריחה המיוחדת : מרבדי זהביות (אלפים), גלעינית זעירת-פרחים, זלזלת הקנוקנות ובעצי השקד בפריחתם.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פריחת העירית הגדולה
  צילום: שרה גולד
  שרידי מבנים בחרבת עתרי
  צילום: שרה גולד
  מומלצים