שתף קטע נבחר

לוחץ ידיים, נואם, מתבדח: אובאמה כוכב עליון

ערב הבחירות המוקדמות במרילנד, וירג'יניה ומחוז קולומביה, התייצב הסנאטור ברק אובאמה בהיכל בעיר בולטימור - וסחף את 15 אלף התושבים שבאו לצפות בכוכב החדש שמסעיר את אמריקה. יצחק בן-חורין היה וראה

אלפים המתינו במשך שעתיים על המדרכה מסביב להיכל כדורסל בעיר התחתית של בולטימור, בקור של מינוס 3 מעלות - מבלי לקחת בחשבון את הרוח המקפיאה. אם הילארי קלינטון היתה שם, היא היתה מצטמררת.

 

נכים בכסאות גלגלים, זקנים עם מקלות הליכה שראו כבר הכל בחיים ולא חשבו שיגיעו לזמן הזה, ובני נוער לרוב, שחורים ולבנים, שחלקם כלל אינם מחזיקים בזכות הצבעה, שרים, ובעיקר רוקדים כדי לגבור על הקור ומניפים כרזות "אובאמה" ו"שינוי", כדי להבהיר לכל מי שצריך הסבר שהם באים לראות את כוכב הרוק החדש ששוטף את אמריקה. "ברק רוקס", שואגים האוהדים.

 

באו הרבה שחורים שלא מאמינים שזה קורה להם, באחת הערים היותר שחורות של אמריקה, שבה ייערכו היום בחירות מוקדמות. היפים לבנים מזדקנים שנלחמו על שוויון וצדק חברתי, שהגיעו לצפות בהתגשמות חזון אחרית הימים מבחינתם, והורים לבנים שבאו עם הילדים, כדי להראות להם את העתיד. ילד יהודי מניף כרזה עם מגן דוד והמשפט של אובאמה "כן, אנחנו יכולים". גם היהודים כבר אינם מונחים בכיס של הילארי קלינטון.

 

קלינטון ומקיין מרצים, אובאמה מופיע

מה שקורה סביב הסנאטור ברק אובאמה אינו דומה לאף אירוע פוליטי אחר. זו לא היתה אסיפת בחירות. זה היה הפנינג, תופעה חברתית. זר לא יבין זאת. גם קלינטון וג'ון מקיין היו מתקשים להבין. בשעה שהם מופיעים בפני מאות, לכל היותר אלפים בודדים, אובאמה ממלא אצטדיונים. הם מרצים. הוא נותן הופעה.

 

הניסיון לראות אותו אתמול בצהריים בהיכל הכדורסל של אוניברסיטת מרילנד עלה בתוהו - לאחר שיותר מ-20 אלף מילאו את ההיכל וסתמו את מגרשי החניה. לפיכך נפל הפור על "ההופעה הבאה", אחר הצהריים בהיכל בבולטימור.

 

"רק" 15 אלף איש היו שם. האירוע היה אמור להתחיל בארבע אחר הצהריים. אובאמה הגיע באיחור אופנתי של שעה ורבע. איש לא קיטר, אף אחד לא עזב בכעס. אין שם ביקורת. רק שמחה גדולה. הקהל העביר את הזמן בשירה, בריקודים ובצעקות "כן, אנחנו יכולים" (לצפייה בקליפ המבוסס על ססמאת הבחירות של אובאמה, לחצו כאן ).


הגיע באיחור אופנתי של שעה ורבע - ואיש לא זעם. אובאמה (צילום: AFP) 

 

במקום נוכחות משטרתית מוגברת ובדיקות ביטחוניות קפדניות ברוח הזמן - ולא רק משום שמדובר במועמד שחור ומאוים. קולין פאוול ויתר באמצע שנות התשעים על המירוץ לנשיאות, פחות או יותר בתקופה שבה רבין נרצח, בגלל שלא רצה להיות מטרה שחורה למתנקש בדלן. אובאמה מודע לסכנה. השירות החשאי מלווה אותו כבר שנה שלמה, זמן קצר לאחר שהכריז על כניסתו למירוץ.

 

"או-בא-מה, או-בא-מה"

הקהל יודע שאובאמה מתקרב לאחר ששני אנשי השירות החשאי התייצבו בקדמת הבימה, מאמצים את עיניהם לזהות סכנה. הקהל שואג "או-בא-מה, או-בא-מה". המועמד עובר מאחד לשני בשורה הראשונה של היציע, לוחץ ידיים, מצטלם עם תינוקות, מתבדח.

 

הוא עולה לבימה הקטנה שנראית כמו המגרש הביתי שלו, משוחרר לחלוטין, נינוח ומכדרר עם הקהל כרצונו. הוא אומר להם כמה מילים יפות על העיר שלהם ועל קבוצת הבייסבול המקומית למרות שהיא לא מי-יודע-מה, ואחר כך מתחיל בנאום הרגיל שלו, שאותו יכול לדקלם כבר מתוך שינה.

 

משפטיו קצרים ופשוטים, כמו דרשה בכנסייה, והקהל משיב לו בקריאות הן. "לאנשים נמאס מהספינים ומיחסי הציבור. הם רוצים שכל ישר". הקהל מהנהן. "השם בוש לא יהיה בפתקי ההצבעה בחודש נובמבר", הוא מזכיר והקהל שואג משמחה. "גם השם של קרוב המשפחה שלי צ'ייני לא יהיה", מגחך אובאמה ומזכיר שהוא וסגן הנשיא הם קרובי משפחה רחוקים רחוקים. הקהל מתפתל מצחוק.


אובאמה והקהל. יודע שעם אהדה כזו איש לא יעצור אותו (צילום: AFP)

 

"זה הזמן שלך", שואגים מהקהל. "זה הזמן שלכם", מחזיר להם אובאמה. "האמריקנים רוצים יום חדש ואני מוכן להנהיג אותם, אבל אני לא יכול לעשות את זה לבד. אם אתם לא מוכנים, אז שום דבר לא ישתנה", מנער המועמד את הקהל שלו.

 

לא עייף, לא מזיע

"אם אתם חושבים שאני אפתור לכם את הבעיות ואם לא אז אתם תשבו על הכורסא ותקטרו, שום דבר לא ישתנה". הוא עושה עוד אתנחתא קצרה ומרים את קולו: "האם אתם רוצים שינוי", שואל - והקהל צווח: "כן". "אומרים שאובאמה נואם יפה, אבל לא היה מספיק זמן בוושינגטון ואולי אובאמה יהיה מוכן בעוד 20 שנה", מלגלג המועמד - והקהל שורק בוז. "אומרים שאובאמה לא מספיק חזק לעמוד מול הממסד הרפובליקני", חוזר אובאמה על דבריה של הילארי קלינטון, והקהל נוהם בחוסר שביעות רצון. "אני רזה, אבל אני קשוח", הוא אומר, ומנפח את שריריו כמו פופאי.

 

שעה עומד אובאמה מול הקהל לפני שהוא מגיע לקרשנדו. "זהו הרגע שלנו, זה הזמן שלנו. אם תצעדו אתי, ננצח ונשנה את המדינה ונשנה את העולם". הקהל בהיסטריה ואובאמה יורד לשורה הראשונה ונבלע בתוך הקהל שלו, כשארבעה סוכנים חשאים מבוהלים בעקבותיו, מתחכך בקהל הרב, לוחץ ידיים, נעמד להתבדח, להצטלם. ממרחק של מטרים ספורים ממנו אי אפשר לראות לא עייפות ולא זיעה. ברק אובאמה נהנה מכל רגע ויודע שעם אהדה כזו קשה יהיה לעצור אותו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה בבולטימור, אמש
צילום: רויטרס
מומלצים