שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כיצד תבטחו את עצמכם מפני רעידת אדמה?

  רעידות האדמה האחרונות העלו את מפלס החרדה אצל רבים, ותרחישים פסימיים כבר פורסמו. איך אפשר להיערך לנזקים מרעידות אדמה - פיזיים ונפשיים - מבחינה ביטוחית. מדריך

  שתי רעידות אדמה קלות הורגשו בשבועיים האחרונים ברחבי הארץ וגרמו למפלס החרדה בקרב רבים לעלות. מומחים מעריכים, כי במקרה של רעידת אדמה משמעותית, ייהרגו בישראל אלפים ועשרות אלפים נוספים צפויים להיפצע.  החדשות הלא כל כך מרגיעות הן שרעידה שכזו מתרחשת אחת ל-100 שנה בממוצע.

   

  מאחר שמדובר בכוח עליון, אין כל דרך למנוע את הרעה, אך קיימת אפשרות להיערך לה - הן במישור הבטיחותי כמו חיזוק הבית מפני רעידות אדמה, והן מבחינת ביטוחית - בעזרת מסלולי ביטוח אישיים. רבים טועים לחשוב כי הביטוח הרלוונטי היחידי לרעידות אדמה הוא ביטוח הרכוש – הנקרא גם ביטוח אלמנטרי, אך למעשה רוב מסלולי הביטוח האחרים מותאמים, או ניתנים להתאמה, למקרה של קטסטרופות כמו רעידת אדמה.

   

  "רעידת אדמה מוגדרת על ידי הביטוח כתאונה, ועל כן כמעט כל מרכיבי הביטוח הקשורים לתאונות רלוונטיים לגביה",  אומרת רבקה גרבר, מומחית לביטוח. "רעידת אדמה עלולה להסב נזקים פיזיים קשים עד כדי מוות, אך לכל אירוע קטסטרופלי מתווספים על פי רוב קורבנות קלים יחסית הסובלים משברים, כוויות, נקעים ומנזקים נפשיים מגוונים".

   

  על מנת להיערך נכון מבחינה ביטוחית לרעידת אדמה, יש לדעת כי התגמולים מביטוח אישי על תאונות נחלקים לשניים: השתתפות במימון הטיפול לנפגעים, ופיצויים בעקבות נזק. פוליסת בריאות פרטית למשל, מאפשרת אך ורק מימון של ניתוחים, בדיקות וייעוצים במקרים של פגיעה, ואין היא מעניקה פיצויים למחזיקים בה (אלא אם הוסיפו במיוחד כיסוי כזה).

   

  ביטוח נכות ומוות מתאונה – לא ברעידת אדמה

  אנשים רבים שערכו ביטוח חיים, והוסיפו לו נספח של ביטוח נכות ומוות מתאונה, סבורים כי במקרה שייפגעו מרעידת אדמה יכסה סעיף זה על הפגיעות בהם, מפני שרעידת אדמה נחשבת לתאונה. אלא שלדברי גרבר, "בחלק גדול מהביטוחים הללו נספח זה מאפשר אמנם פיצויי לנפגעים מתאונות, אך רעידת האדמה מוחרגת מהפוליסה הזו.  לכן, אם המבוטח נפגע מרעידת אדמה אך לא נפטר – הוא לא יהיה זכאי לפיצוי על פי תוספת זו לביטוח החיים. על כן טוב יעשה רוכש הפוליסה ויבדוק האם הכיסוי שלו כולל כיסוי למקרה 'אסון טבע'".

   

  ביטוח אבדן כושר עבודה

  ביטוח אבדן כושר עבודה יכסה מבוטח במקרה של רעידת אדמה קשה, מפני שאנשים רבים עלולים לסבול מפציעות ופגיעות שלא יעלו להם בחייהם, אך עלולים להשבית אותם מעבודה לתקופה ממושכת.

   

  קיימים בשוק הביטוח מספר רב של פוליסות לביטוח אובדן כושר עבודה, ולדברי גרבר, עדיף שלא להסתפק בכותרת הביטוח שרכשתם, אלא לצלול לפרטיו, ולשפר אותו כך שיתגמל את המבוטח על כל הגבלת העבודה ממנה הוא עלול לסבול.

   

  כדאי מאד למבוטח להקפיד ולקצר את תקופת אבדן העבודה שלא מכוסה על ידי הביטוח, משלושה חודשים, לחודש אחד בלבד, ולהגדיל את התגמולים במקרה של אבדן כושר. כמו כן שווה למבוטח לוודא כי הסעיפים המגדירים 'אובדן כושר' בפוליסה, לא פתוחים מדי לפרשנות מקילה עבור חברת הביטוח.

   

  כמו כן יש לבדוק איזה החזר עשויים לקבל מהביטוח, והאם הוא מכסה את מקסימום הכיסוי האפשרי על-פי חוק – כלומר 75% ממשכורתו של המבוטח, או שמא פחות מכך. מומלץ גם לבדוק האם המשכורת הנוכחית של המבוטח מעודכנת מול חברת הביטוח לצורך קביעת גובה הפיצוי. "התאמות אלה מייקרות אמנם את מחיר הפוליסה, אך גם מבטיחות כיסוי אמיתי ואפקטיבי במקרה הצורך", אומרת גרבר.

   

  רעידות אדמה עלולות לגרום כאמור פגיעות בנפש וברכוש, אך ייתכן והקורבנות ייצאו מרעידת האדמה ללא שריטה, אבלח יסבלו מפגיעת הלם, שעלולות להיות לה השלכות תפקודיות רבות. במצב בו האדם נפגע נפשית מרעידת אדמה והוא מבוטח בפוליסת בריאות פרטית, הוא יוכל ליהנות מטיפול פסיכולוגי עם השתתפות עצמית נמוכה ביותר, אך לא יקבל על הפגיעה כל פיצוי, אלא אם כן נפגעה יכולת העבודה שלו כתוצאה מהאירוע, ויש ברשותו ביטוח אובדן כושר עבודה מתאים.

   

  בביטוחי חיים רבים, כולל ביטוח החיים בפנסיה, קיימים ביטוחי אבדן כושר עבודה. יש לבדוק את איכותם ומתן הכיסוי שלהם, ולא לסמוך עליהם בעיניים עצומות.

   

  ביטוח תאונות אישיות

  ביטוח תאונות אישיות הוא ביטוח אשר אמור לתת פיצוי בדומה לביטוח אבדן כושר עבודה, וזאת בכל בעיה בריאותית הנגרמת מתאונה באשר היא, אך הרוכשים אותו לא חייבים להוכיח פגיעה ביכולת ההשתכרות שלהם, ולא מחויבים להיות שייכים אל מעגל העבודה. היות ורעידת אדמה נחשבת כתאונה, ביטוח זה מתאים ביותר להפעלה במקרים שכאלה. "ביטוחי תאונות אישיות שונים ממבטח למבטח, וחלקם עלולים שלא לענות על הצורך בביטוח נגד נזקי רעש אדמה", אומרת גרבר "על כן טוב לו למבוטח אם יתייעץ לפני כן בסוכן או ביועץ ביטוח מיומנים אשר יבטיחו כי הפוליסה המוצעת לו היא אכן איכותית ומכסה תרחישי תאונה רבים ככל הניתן, כולל רעידת אדמה". גרבר מוסיפה כי גם התאמה זו עלולה לייקר את הפוליסה – אך עם זאת היא מבטיחה החזר מתאים במגוון של תרחישים לא סימפטיים.

   

  רעידת אדמה ופנסיה

  "מעטים יודעים זאת, אך אם בידיכם פנסיה מקיפה, ואתם גם מבוטחים בביטוח אבדן כושר עבודה, קיים לכם כיסוי מעניין למקרה של פציעה מרעידת אדמה", אומרת רבקה גרבר. לדבריה, "כאשר אדם הופך להיות מוגבל וללא יכולת עבודה, וזאת עוד לפני הגיעו לגיל הפרישה, מבטיחה קומבינציה זו תשלום של קצבה חודשית מכספי הפנסיה שנצברה עד כה, מעתה ולאורך כל ימי חייו של המבוטח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רעידת אדמה. צריך להיות מוכנים
  צילום: AFP
  מומלצים