שתף קטע נבחר

יונה הנביא, עכשיו גם מצויר

אחרי שנים שהילדים החרדים והדתיים ראו את סיפורי התנ"ך רק באיורי ספרים, סדרת אנימציה חדשה תביא להם את קורות אבותינו. ynet מגיש לכם מבט ראשון על יונה במעי הדג

במדיה החרדית עשו השבוע צעד נוסף בדרך להפוך את עולם הדיסקים לצפייה להוליווד של תרי"ג מצוות. אחרי שכבר היו לנו תוכניות בידור, סרטי קולנוע, שעשועונים ו תוכניות לילדים, השבוע נחת על מדפי חנויות הדיסקים בבני ברק סרט אנימציה כדת וכדין - ראשון מתוך סדרת סרטים המבוססים על סיפורים מהמקורות, ממדרשי חז"ל וממעשי החסידים.

 

הסרט החדש, בהפצת "גרינטק", הוא למעשה סיפורו המפורסם של יונה הנביא באנימציה ממוחשבת, שנועדה לתת לאירועי התנ"ך ממד ויזואלי - שעד כה היה שמור רק לאיורים בספרי ילדים, או לסרטים שהופקו בארץ ובחו"ל על ידי יוצרים שלא תמיד נצמדו למקורות.  

 

מעבר לסיפור העלילה המוכר, הסרט "יונה הנביא" משלב גם פרשנויות של חז"ל על המתרחש. כך למשל נחשפים הצופים ללבטיו הפנימיים של יונה הנביא האם לצאת כדבר הקב"ה אל העיר נינוה, או שמא לנסות ולבאוח מפני השם. על פי המדרש, יונה חשש שאנשי עיר החטאים (שאינם יהודים) ישמעו לדבריו ויחזרו בתשובה - והדבר יהיה לגנאי עבור היהודים, שלא תמיד שועים לאזהרות שליח השם.

 

סצינה נוספת שמצויה בסרט ומבוססת על מדרשי חז"ל היא העברתו של יונה הנביא ממעי הדג שבלע אותו - למעי דג ממין נקבה.

 

על פי המדרש, לאחר שנזרק יונה למים הוא נבלע על ידי דג זכר ונמצא בבטנו משך שלושה ימים, אך לא טרח להתפלל לקב"ה שיציל אותו. האל, שמתאווה לתפילת צדיקים, גרם לדג להעביר את הנביא למעי דג ממין נקבה, שבטנה מלאה דגיגים. שם - נוכח חוסר הנוחות - התחנן יונה בפני בוראו, ואז נפלט ליבשה.   

 

פיק ברכיים באמצע ההפקה

את יונה הנביא הפיקה חברת "ניצוצות של קדושה" של משפחת הושיאר מנצרת עילית. יגאל הושיאר, אב המשפחה, סיפר ל-ynet שבסדרה יש עוד ארבעה סרטים לפחות - בהם גם סיפור הגולם מפראג וסרט על הבעל שם טוב. לדבריו, האנימציה

פותרת קשיים רבים שהיו עולים במקרה של הפקה עם שחקנים - כמו למשל המחשת בליעת אדם על ידי דג או הקמה לתחייה של גולם.

 

הושיאר התייחס גם לבעייתיות שבקיבוע הטקסט התנכ"י לדמויות, ולחשש שהילדים יכירו ויזכרו את סיפור יונה הנביא רק מתוך מה שצפו בו. לדבריו, במהלך הכנת הסרט אכן נתקפה ההפקה פיק ברכיים, אולם בסופו של דבר החליטה לסיים את העבודה בדיוק מאחר שמדובר בסרט אנימציה ולא בדמויות אמיתיות - וברור שלא כך נראו הדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים