שתף קטע נבחר

למועמדת לנשיאות דרוש ניצחון סוחף

מוקדם עדין להספיד את הילארי קלינטון, אבל מצבה קשה ביותר. אם לא תצליח להשיג "נוק-אאוט" מול ברק אובאמה בעימות הדמוקרטי בסוף השבוע, ובעקבותיו שני ניצחונות משכנעים בטקסס ובאוהיו, ייאלץ חלום הנשיאה ראשונה בבית הלבן להמתין עוד דור או שניים. בינתיים, עברו אובאמה ומקיין להחליף עקיצות, כאילו קלינטון כבר לא במירוץ

ברק אובאמה עשה הלילה תרגיל להילארי קלינטון - תרגיל של מנצחים. הילארי התחילה לנאום בעיר יאנגסטאון במדינת אוהיו, מבלי שהזכירה כלל את ההפסד שלה בוויסקונסין. אובאמה נתן לה חמש דקות לפני שהחל הוא לנאום - בהיכל ספורט עמוס ב-20 אלף תומכים נלהבים, ביוסטון שבטקסס.

 

מבחינת קלינטון, הבחירות המקדימות בוויסקונסין שבהן הפסידה כאילו לא היו - אבל ערוצי החדשות בכבלים לא יכלו להתעלם מהמנצח. רשתות הטלוויזיה "פוקס ניוז", CNN ו-MSNBC נשארו עם מסך מפוצל לזמן קצר, רק בשביל הדרמה, לפני שנטשו את קלינטון ועברו לשדר במשך חצי שעה את נאומו של המנצח, אובאמה. מאוחר יותר נודע כי אובאמה גם ניצח במדינת הולדתו, הוואי - כצפוי.

 

קלינטון ממשיכה בעקשנות את מסע הבחירות שלה באוהיו ובטקסס - שבהן ייערכו הבחירות המקדימות ב-4 במרס - אבל כבר אי אפשר לעבור לסדר היום על הפסדיה הרצופים במדינות שבהן היא היתה אמורה לנצח.

 

הבחירות על מועמדות המפלגה הדמוקרטית אמנם טרם הוכרעו, אבל הסנאטור אובאמה בן ה-45 והסנאטור הרפובליקני מאריזונה ג'ון מקיין בן ה-71 התחילו הלילה להחליף חבטות מילוליות לקראת מה שמצטייר כמערכת בחירות ביניהם לנשיאות ארצות הברית שתוכרע ב-4 בנובמבר. אובאמה דיבר הלילה בנאומו על מקיין, ומקיין דיבר על הבטחת השינוי הריקה מתוכן של אובאמה - כאילו הסנאטורית הילארי קלינטון כבר מחוץ למירוץ. מקיין דיבר על מלחמה באיסלאם הקיצוני. אובאמה דיבר על החזרת החיילים מעיראק וכוונתו לדבר עם האויבים. מקיין דיבר בפני קהל מצומצם. אובאמה בפני אלפי מעריצים נלהבים. מקיין מקריא נאום מהטלפרומפטר. אובאמה נאם חופשי והלהיב את המונים.

 

ואם לא די בזה, גם רעייתו של מקיין, סינדי, תקפה הלילה את מישל אובאמה. "אני גאה מאוד במדינתי", אמרה גברת מקיין, אחרי שביום שני אמרה גברת אובאמה ש"בפעם הראשונה בחיי הבוגרים שאני באמת גאה להיות חלק מהמדינה".

 

אובאמה זכה בתומכי אדוארדס?

מוקדם עדיין להספיד את הילארי קלינטון, אבל מצבה קשה ביותר. התקשורת האמריקנית כיסתה בימים האחרונים את הפגישות של הילארי קלינטון וברק אובאמה עם ג'ון אדוארדס במאמץ להשיג את תמיכתו. לאור התוצאות בוויסקונסין שבהן זכה אובאמה בתמיכה של 62 אחוזים מהגברים הלבנים, ברור לחלוטין שאובאמה זכה בתומכיו של אדוארדס, מבלי שהמועמד לשעבר הביע תמיכה כלשהי.

 

הטקטיקה של מטה קלינטון להמתין לטקסס ואוהיו, מזכירה במעט את המהלך הכושל שנקט המועמד הרפובליקני הפורש רודי ג'וליאני בפלורידה. לפני זמן לא רב היא הובילה בפער ניכר בשתי המדינות עתירות הצירים, אבל על פי סקר של CNN הצליח אובאמה לצמצם את הפער בטקסס לשני אחוזים בלבד: 50 אחוזים להילארי, ו-48 אחוזים לאובאמה.

 

אם וויסקונסין  - מדוע לא אוהיו? ודאי שאל אובאמה את עצמו הלילה. עם זאת, הוא מיהר דווקא ליוסטון, טקסס. אם יצליח לבלום את הילארי בטקסס, היא כבר לא תוכל להדביק אותו במירוץ על הצירים.

 

על פי חישוב של רשת NBC, הצליח אובאמה אחרי הלילה להגדיל את הפער שלו על פני קלינטון ב-150 צירים לפחות. כדי למחוק את הפער הזה, היא תצטרך לא רק לנצח, אלא לנצח בגדול. שלא לדבר על הצירים המיוחסים שיכולים לשנות את דעתם וללכת בעקבות הציבור עם המנצח. הסקרים האחרונים מנבאים כי אובאמה יוכל להביס את מקיין, ואילו מקיין יוכל

להביס את קלינטון. זהו כל הסיפור בעצם. הצירים המיוחסים לא יוכלו להתעלם גם מנתון זה.

 

והילארי קלינטון? התחנה האחרונה שלה תהיה ביום חמישי השבוע (21 בחודש) בעימות טלוויזיוני עם אובאמה. אם לא יהיה שם נוקאאוט ובעקבותיו שני נצחונות משכנעים בטקסס ואוהיו, החלום של נשיאה ראשונה בבית הלבן, יצטרך להמתין אולי עוד דור או שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. טקטיקה כושלת?
צילום: AP
אובאמה. אדוארדס בכיס שלו?
צילום: AFP
מומלצים