שתף קטע נבחר

ישראל חסון סינן את הטוקבקים שלכם

חבר הכנסת ישראל חסון, המציע להטיל אחריות פלילית על כל מי שמפרסם תגובות בעייתיות, הגיע לסנן טוקבקים ב-ynet. הוא הבטיח למשוך את הצעתו אם יגובש קוד אתי של עורכי האתרים

חבר הכנסת ישראל חסון (ישראל ביתנו) מאמין כי הוא יכול וצריך לעשות סדר בתרבות השיח באינטרנט, הפרועה ומשולחת הרסן, בעיניו. הדרך הנכונה בעיניו היא באמצעות הצעת חוק המחמירה עם כל מי שמפרסם תגובות בעייתיות - כותבי התגובות, עורכי ומפעילי האתרים, שאושרה בקריאה טרומית בחודש שעבר.

 

חסון, שהקפיא את ההצעה הישנה שלו לפיה מגיבים יצטרכו להזדהות בפני האתרים, מציע לתקן את חוק הגנת הפרטיות כך שתוטל אחריות פלילית ואזרחית על כותב התגובה, עורך אתר האינטרנט, ומי שאישר את התגובה

 לפרסום בפועל. באחריות פלילית ישא גם מפעיל ומתפעל האתר. וועדת השרים אישרה גם סייג להצעת החוק המקורית, לפיה מפעיל אתר יהיה פטור מאחריות פלילית אם יחשוף את כתובת ה-IP של הגולש.

 

הצעת החוק של חסון מתייחסת לכל אתר אינטרנט בעל 50 אלף כניסות בממוצע ליום כך שתיאורטית, החוק של חסון יחול גם על בלוגים פופולריים ואתרי תוכן נוספים, מלבד אתרי חדשות של העיתונות הממוסדת. זאת, על אף שלטענתו הוא מכוון רק לאחרונים. (להצעת החוק).

 

פנינו לח"כ חסון והזמנו אותו למערכת ynet כדי לסנן את התגובות שלכם ולהציג את עמדתו ביחס לתרבות השיח בישראל אם תאושר הצעת החוק. 

 

 

חסון לא מתייחס בהצעת החוק שלו לתוכן גולשים המתפרסם בבלוגים, פורומים ואתרים גדולים כמו YouTube ופייסבוק. "הפורומים הם כמו שיחות סלון", הוא אומר לנו. חסון מאמין כי לעומת אותם אתרי תוכן גולשים, המדיניות כלפי תגובות באתרי חדשות צריכה להיות זהה לתוכן הידיעות המתפרסמות באתרים על ידי העורכים והכתבים. כאשר הצגנו בפניו מקרים גבוליים של תגובות שהגיעו למערכת ושאלנו אותו לדעתו, הוא שאל אותנו "אם התגובה הזו הייתה נכתבת על ידי כתב, האם תפרסמו אותה?".

 

מתירני בתגובות

כאשר קרא חסון את התגובות שעומדות לפני סינון ב-ynet, הוא הציג גישה מתירנית מאוד כלפי סינון התגובות באתר. הוא אף הודה שהצעת החוק שלו עלולה להיות מיושם באופן מחמיר על ידי בתי המשפט והאתרים, באופן שפוגע בחופש הביטוי, על מנת להימנע מתביעות. עם זאת, הוא ציין כי הוא מאמין שבתי המשפט יפסוק לטובת האתרים במקרה שמדובר

בביקורות לגיטימיות.

 

תגובת גולש לפיה ארגון "שלום עכשיו" ממומן על ידי ארגונים אנטישמיים ראויה לפרסום לדעתו של חסון - מכיוון שמדובר בגוף ציבורי שאמור לעמוד לביקורת, ולא מדובר באדם פרטי, לדבריו. הוא ציין כי היה מאשר לפרסום תגובה דומה אילו הייתה נכתבת על מפלגתו ישראל ביתנו. זאת, על אף שפרסום תגובה כזו עשוי בהחלט להפר את הצעת החוק שלו, אם תאושר, על פי פרשנות לא מחמירה.

 

לעומת זאת, תגובה שטענה כי "משהו מסריח בהנהלת בית הספר", ביחס לידיעה על בית ספר בו ילדים נחשדים בתקיפה מינית של ילדים אחרים, ראויה להימחק, לדבריו. חסון ציין כי לגיטימי להעביר ביקורת על בית הספר, אך יש לעשות זאת בצורה פחות בוטה.

 

"אם תהיה הסדרה, אמשוך את הצעת החוק"

חסון הביע אופטימיות ביחס לסיכויי הצעת החוק לקבל את אישור וועדת הכלכלה והמדע בשבועות הקרובים, ולאחר מכן גם לעבור בקריאה הראשונה. הוא מאמין כי הצעתו הביאה לזירוז הצעת חוק מסחר אלקטרוני בה מוצע נוהל של הודעה והסרה, והטלת אחריות על כותב התגובה. "אני לא רואה סתירה מהותית בין שתי ההצעות", הוא ציין.

 

לאחר שהתנסה בסינון תגובות, חזר חסון וקרא לעורכי האתרים להגיע לכדי הסדרה עצמית, תוך קביעת כללים משותפים. "חבל שאי אפשר לבסס קוד אתי שישמש את כל האתרים על בסיס הכללים שמנחים אתכם", הוא אמר. במקרה כזה, הוא התחייב למשוך את הצעת החוק.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גישה מתירנית. חסון
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים