שתף קטע נבחר

מיאנמר: נזירים לא יורשו להשתתף במשאל העם

הנזירים הבודהיסטים, שנטלו חלק חשוב בהפגנות ההמוניות למען הדמוקרטיה בשנה שעברה, לא יורשו להשתתף במשאל העם לאישור החוקה החדשה במאי הקרוב. לפי הכללים החדשים, מי שיישא דברים בגנות המשאל בעל-פה או בכתב, צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר

כלי התקשורת הרשמיים במיאנמר (לשעבר בורמה) פרסמו היום (יום ד') את כללים חדשים לקראת משאל העם שייערך בחודש מאי בנוגע לחוקה החדשה. בתחילת החודש הכריזה החונטה הצבאית השולטת במדינה כי תערוך את המשאל, צעד ראשון ב"מפת הדרכים לדמוקרטיה", שבסופה בחירות כלליות חדשות ב-2010.

 

מבקרי המשטר יצאו נגד תוכנית החונטה ואמרו כי אינה דמוקרטית משום שהגנרלים לא התחשבו במפלגת האופוזיציה "הליגה הלאומית למען הדמוקרטיה" בניסוח החוקה. מעבר לכך, על-פי החוקה החדשה, מנהיגת המפלגה, כלת פרס נובל לשלום אונג סן סו צ'י, לא תוכל להתמודד בבחירות הבאות, משום שהייתה נשואה בעבר לאזרח זר ובניה נושאים בדרכונים זרים.


נזיר בודהיסטי קורא עיתון בבירה לשעבר ינגון, היום (צילום: AFP)

 

הכללים החדשים הראו כי הדרך לדמוקרטיה במיאנמר עדיין ארוכה מאוד. בין היתר דווח היום כי כל המפיץ מידע או נושא נאום בגנות משאל העם ייכלא עד לשלוש שנים. עוד נקבע כי נזירים, נזירות, אנשי דת נוצרים והינדים, אנשים הלוקים בנפשם, גולים, עבריינים וזרים - לא יוכלו להצביע. אנשי הדת המוסלמית לא אוזכרו וכנראה יוכלו להשתתף במשאל.

 

הנזירים הבודהיסטים נטלו חלק חשוב בהפגנות ההמוניות שנערכו בספטמבר אשתקד בקריאה לדמוקרטיה ברחבי מיאנמר. החונטה הייתה נתונה ללחץ בינלאומי כבד לנקוט בצעדים לכינון דמוקרטיה במדינה, לאחר שבספטמבר האחרון פיזרה באלימות את ההפגנות. האו"ם העריך כי לפחות 31 בני אדם נהרגו ואלפים נעצרו, בהם נזירים בודהיסטים רבים שהשתתפו במחאה.

 

חוק משאל העם החוקתי מתיר לחונטה לדחות או לבטל את המשאל במקרה של "אסון טבע, הפרה ביטחונית, נזק או איום לפגוע בעריכת משאל חופשי והוגן". מיאנמר נעדרת חוקה מאז 1988, אז תפסה החונטה את השלטון ודיכאה באלימות הפגנות המוניות בעד הדמוקרטיה. החוק דם לא כולל אזכור של משקיפים עצמאיים שיוכלו לפקח על ספירת הקולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת הנזירים בספטמבר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
סו צ'י. לא תוכל להתמודד
צילום: איי פי
מומלצים