שתף קטע נבחר

גור חדש בבית? כוננות פיפי

אימצתם לראשונה גור כלבים חדש? מלבד העובדה שהכנסתם לחייכם בעל חיים חמוד על ארבע עם זנב, הוא משמש לעיתים קרובות גם כמכונת צרכים בלתי פוסקת. איך מזהים מתי הגור מתעתד להרטיב את השטיח? מה הקשר בין זמני האכלה לטיול בחוץ? ynet ונגה רונן מדריכים אתכם שלב אחרי שלב בחינוך הגור בשיטות חיוביות

רגע אחרי שאימצתם גור מתוק, בוודאי תשימו לב כי שגרת היום שלו מורכבת מאכילה, משחקים, שינה ועשיית צרכים. הדרך הפשוטה ביותר לגמול אותו מעשיית צרכים היא להקפיד על זמני האכלה נכונים, לא להשאיר את קערת האוכל זמינה כל היום, אלא לתת לו שלוש ארבע מנות מזון. זו הזדמנות מצויינת לאינטרקציה וגם ללמוד את זמני העיכול של הכלב.

 

עוד בנושא:

 

 
כרבע שעה לאחר מתן המזון, רצוי להוריד את הגור לטיול בחוץ כדי שיעשה את צרכיו. במידה והגור עדיין לא מחוסן, יש לקחת אותו למקום שבו תרצו כרגע להרגיל אותו לעשות את הצרכים בבית. בזמן שאתם לא יכולים להשגיח עליו, כדאי שהוא ישהה באזור מתוחם, אם מדובר בפרק זמן קצר והכלב רגיל לכלוב שלו, אפשר לסגור אותו בכלוב הטיסה. אם מדובר בפרק זמן של יותר מחצי שעה, יש להשאיר את הכלוב פתוח במתחם פנוי מכל נזקים אפשריים.
 

הכלב הרטיב את השטיח בסלון?

 
כאשר תופסים את הכלב עושה את צרכיו במקום אסור, אין צורך להילחץ או להלחיץ את הכלב. לא נכון לכעוס על הגור ורצוי להסתפק בלומר לכלב "לא" ומיד לקחת אותו למקום הנכון לעשיית הצרכים בבית או בחוץ. חשוב להבין כי סבלנות ועקביות הן שתי המילים הכי משמעותיות בתהליך הרגלת וחינוך הגור לעשיית צרכים - גם לתינוק ישנה תקופת מעבר ארוכה מגמילת מחיתולים למעבר לסיר צרכים, כך שטבעי ונכון לאפשר לגור תקופת הסתגלות נאותה.
 
לגור יכולת מוגבלת להתאפק ולכן אסור להשאיר אותו בכלוב לפרקי זמן ממושכים כבר מן הרגע הראשון. בגיל חודש וחצי – חודשיים, הגור עושה את צרכיו מספר פעמים רב ביום. כשהוא עייף הכניסו אותו לכלוב וסגרו את הדלת. כאשר הוא מתעורר, הוציאו אותו מיד למקום בו תרצו להרגילו להטיל את צרכיו.

 

כאשר הוא עושה את צרכיו מחוץ לבית - שבחו אותו ונסו ליצור אווירה שמחה וחיובית. אפשר גם לתת לו חטיף טעים. פעולה דומה יש לעשות גם בלילה, כאשר הגור בוכה בשעות מאוחרות. אל תתעצלו – הוציאו את הגור להתפנות, החזירו אותו לאחר מכן לכלוב וחיזרו לישון. יש להעלות בהדרגה את פרקי הזמן בהם הכלב מתוחם בכלוב. הקפידו תמיד – מהכלוב – יוצאים החוצה לעשיית צרכים.  

 

מה הם הזמנים המועדים לפורענות רטובה? מעברים בין התנהגויות יהוו עבורכם תמרור אזהרה לשיטפון הקרב ובא. אם הכלב שיחק והפסיק את המשחק, אם הוא שתה מים או התעורר משינה והחל להסתובב בבית - כדאי לשמור על כוננות צרכים.
 

כאשר אתם יוצאים לפרקי זמן ארוכים מיכולתו של הגור להתאפק, כדאי להשאיר את דלת הכלוב פתוחה במתחם הסטרילי שיצרתם עבורו. כאשר הגור נמצא מחוץ למתחם שלו, עליו להיות תחת השגחה. תפקידכם כמחנכים בבית, לשים לב מתי הגור מתכוון לעשות את צרכיו ולהוציאו החוצה.

 

טיפים לגמילה מוצלחת

 
  • הקפידו על זמני האכלה קבועים כך שתוכלו ללמוד את זמני העיכול של הכלב.

  

  • ערכו טבלה בה תרשמו את כל הפעמים שהכלב עשה את צרכיו בבית בצבע אדום עם ציון מועד "התאונות". רשמו בכחול את הפעמים בהן הכלב עשה את צרכיו מחוץ לבית. הטבלה תעזור לכם לוודא שאתם בדרך הנכונה.

 

  • הקפידו לומר את המילה "פיפי" לפני שהכלב יעשה את צרכיו בחוץ. באופן זה, הכלב ילמד להגיב למילה ויעשה בכל פעם שתאמרו לו.

 

  • אין טעם לנזוף, לכעוס, לדחוף את האף של הכלב לשתן. הגור רק ילמד להסתתר מבעליו כאשר הוא עושה את צרכיו בבית. 

 

  • כמו כל תהליך גמילה, מדובר בפעולה לא קלה ומאתגרת. המפתח להצלחה: סבלנות ועקביות. בהצלחה!

 

  • יש לכם שאלה בנושא התנהגות כלבים? נגה רונן משיבה בבלוג "שאלות חיות "

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שגרת חיים רטובה
דלית שחם
שימו לב למעברים בין התנהגויות
דלית שחם
מומלצים