שתף קטע נבחר

הבחירות לנשיאות רוסיה: ניצחון מכריע למדבדב

בתום ספירת מרבית קולות הבוחרים התברר כי סגן ראש הממשלה דמיטרי מדבדב נבחר לנשיא הרביעי של הפדרציה של רוסיה ברוב גדול של כ-70 אחוזים. האופוזיציה טענה לאי-סדרים - אך פוטין טען כי הבחירות נערכו "בהתאם לחוקה", וציין כי עובדת בחירתו של מדבדב מבטיחה את ההמשכיות השלטונית במדינה

אזרחי רוסיה בחרו בדמיטרי מדבדב כנשיא רוסיה. כך עולה מספירת רוב קולות הבוחרים עם סגירת הקלפיות בבחירות לנשיאות שנערכו אתמול (יום א'). מספירת כל הקולות בבחירות עולה כי מדבדב זכה ב-70.28 אחוזים מקולות המצביעים.

 

עוד על הבחירות לנשיאות רוסיה:

 

שיעור ההצבעה בעבור מדבדב מתקרב לזה שגרף פטרונו הפוליטי ולדימיר פוטין בבחירות הקודמות לנשיאות רוסיה. בכך, הופך מדבדב בן ה-42 לשליטהּ הצעיר ביותר של רוסיה מאז הצאר ניקולאי השני. מולו התמודדו בבחירות שלושה מועמדים - ולדימיר ז'ירינובסקי, הלאומן המתמודד מדי מערכת בחירות; גנדי זיוגאנוב הקומוניסט, ואנדריי בוגדאנוב, מועמד פרו-אירופי ורפורמיסט דמוקרטי - אך רק למדבדב, שאותו הכתיר פוטין כיורשו, היו סיכויים ממשיים לנצח. על פי התוצאות החלקיות, זכה זיוגאנוב ל-17.77 אחוזים, ז'ירינובסקי ניצב אחריו עם 9.37 אחוזים, ובוגדאנוב ניצב במקום האחרון עם 1.29 אחוזים בלבד. 

 

לאחר פרסום התוצאות הופיעו מדבדב ופוטין בפני תומכיהם במופע בכיכר האדומה במוסקבה. מדבדב הודה לאזרחי רוסיה שבחרו בו, והתחייב להמשיך את מדיניותו של הנשיא היוצא. פוטין מצידו בירך את מדבדב על ניצחונו ה"חוקי" - וציין כי העובדה שנבחר מבטיחה את ההמשכיות השלטונית במדינה.

 

"נוכל לשמר את הדרך שהתווה ולדימיר פוטין - ומלוא הסיכויים שאף נעשה זאת", אמר מדבדב, לבוש במעיל עור ובמכנסי ג'ינס, להמון התומכים המריעים. "הבחירות נערכו. מועמדינו דימטרי אנטולייביץ' מדבדב מוביל ברוב בטוח, והבחירות נערכו בהתאם לחוקה", טען פוטין. "אני מברך את דמיטרי אנטולייביץ' ומאחל לו הצלחה. ניצחון שכזה נושא אחריות כבדה. ניצחון שכזה יבטיח שנמשיך לצעוד במסלול שאותו בחרנו - המסלול המוצלח שבו אנחנו צועדים זה שמונה שנים", הוסיף.


פוטין ומדבדב חוגגים את הניצחון בכיכר האדומה במוסקבה (צילום: רויטרס) 

  

מדבדב יושבע לנשיאות ב-7 במאי - וקודם לכן לא צפויים שינויים בקבינט הרוסי. "נוכל לדבר על שינויי ממשל וממשלה רק אחרי 7 במאי", אישר מזכ"ל הקרמלין, סרגיי סוביאנין. מדבדב הבהיר כי יקבע את הרכב הקבינט במשותף עם ראש הממשלה המיועד. הא ציין כי במוקד מדיניות החוץ תעמוד השמירה על אינטרסיה של רוסיה, עליהם יגן בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו.

 

פרשנים ציינו כי ניצחונו המכריע של מדבדב אינו מעיד על הפופולריות שלה הוא זוכה בציבור - אלא דווקא על הפופולריות של פטרונו. הנשיא היוצא, שהודיע כי לא ישנה את החוקה כדי להתמודד בשלישית על נשיאות רוסיה, הבהיר לפני חודשים ספורים כי בכוונתו להמשיך להישאר בעמדת השפעה, ונעתר להצעתו של מדבדב לשמש כראש ממשלתו לאחר שיפרוש מתפקידו, במאי הקרוב.

 

האופוזיציה טוענת לאי-סדרים

פעילי אופוזיציה התלוננו על הפרות חמורות שנערכו בבחירות. זיוגאנוב אמנם הביע סיפוק מהתמיכה שלה זכה אך טען כי בקלפיות במזרח רוסיה נרשמו אי סדרים רבים, וטען כי בידיו נתונים על 200 הפרות שנרשמו ביום הבחירות. זיוגאנוב - וגם הלאומן ז'ירינובסקי - איימו לנקוט צעדים משפטיים בשל ההפרות. 

 

גם מיכאיל גורבצ'וב, השליט הסובייטי האחרון של ברית המועצות, טען כי הבחירות לנשיאות מתנהלות "בצורה טובה יותר ביחס לבחירות הקודמות, אך עדיין רחוקות מהתקן הנדרש". גורבצ'וב גם נמנע מלקשור כתרים למדבדב. "הוא משכיל, מוכן ומודרני, יש לו ניסיון טוב כעורך דין, הוא חכם - אבל יש בעיה אחת, הוא לא עבד בממשל מספיק זמן", טען גורבצ'וב, שאיבד את השלטון ב-1991 לאחר נפילתה של ברית המועצות.


פוטין ומדבדב סועדים את ליבם הערב, במוסקבה (צילום: רויטרס)

 

והיו אחרים שהיו בוטים אף יותר: מיכאיל קסיאנוב, ראש הממשלה לשעבר שנמנע ממנו להתמודד בבחירות, כינה את הבחירות "מבצע של השירות החשאי הקג"ב להעברת השלטון מפעיל אחד למשניהו". "אין בין זה לבין בחירות לא כלום", טען. "אין מנצחים - רק 140 מיליון מפסידים, תושבי רוסיה", הוסיף. פעיל אופוזיציה נוסף, אלוף השחמט לשעבר גרי קספרוב, שאף הוא לא התמודד בבחירות לנשיאות, טען כי הבחירות הן פארסה. "החוק הרוסי כולו הופר", טען קספרוב, וציין

כי הבחירות אינן לגיטימיות.

 

דובר הקרמלין, דימטרי פסקוב, דחה את הטענות - וציין כי שיעור ההצבעה הגבוה מעיד על ההתלהבות הציבורית סביב מדבדב. הוא הזהיר מפני הסקת מסקנות חפוזות מאופן התנהלותן של הבחירות, וטען כי יש להגיש לוועדת הבחירות המרכזית האשמות על הפרות ספציפיות.


פורסם לראשונה 02/03/2008 20:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מדבדב. ניצחון ברוב גדול
צילום: AP
צילום: AFP
זיוגאנוב. יגיש תביעה
צילום: AFP
מומלצים