שתף קטע נבחר

"שירת השבת ב'מרכז הרב' הייתה מינורית"

אחד מראשי הישיבה סיפר ל-ynet על השבת הקשה שעברה על התלמידים והצוות החינוכי במוסד: "הרגישו שהייתה השתדלות לשים את הפיגוע הקשה בצד אבל האירוע היה כל כך כואב ודומיננטי, זה פגע בנשמות של כולם". השבוע יגיעו לישיבה פסיכולוגים ובוגרי המקום, כדי לסייע לתלמידים

שבת כואבת בישיבת "מרכז הרב". במהלך סוף השבוע התקשו תלמידי הישיבה למלא אחר מצוות "מרבים בשמחה", המצווה בראש חודש אדר. "את השבת הכניסו בקדושה אבל כולם היו מאוד מאופקים, השירה הייתה מינורית. הרגישו שהייתה השתדלות לשים את הפיגוע הקשה בצד אבל האירוע היה כל כך כואב ודומיננטי, זה פגע בנשמות של כולם", סיפר ל-ynet חבר הנהלת המוסד, הרב איתן אייזמן.

 

 

אייזמן אמר כי הוא יודע שהתקופה הקרובה בישיבה תהיה לא קלה עבור כולם, אך הבטיח: "בוודאי שנמשיך בדרכנו. אנחנו יודעים את תפקידנו האמיתי".  

 

מיד עם צאת השבת הגיעו ראשי הישיבה ובראשם ראש הישיבה לצעירים, הרב ירחמיאל וייס לבקר את הפצועים המאושפזים בבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם. מצבם של שניים מהפצועים השתפר בסוף השבוע. פצוע קשה אחד עודו מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ בשערי צדק.


חצר הישיבה, אמש (צילום: גיל יוחנן)

 

במהלך תפילת שחרית עלה אחד הפצועים לאמירת ברכת "הגומל". אנשי הישיבה השתדלו להרגיש שלמרות הכל - קרו גם ניסים במהלך הפיגוע. "בוודאי שהייתה אפשרות שהאסון היה יכול להיות יותר גדול. לו המחבל היה נכנס לאולם בישיבה שבו ישבו מאות תלמידים. בספריה, היכן שהתרחש הפיגוע, היו פחות אנשים, אבל גם שמונה הרוגים זה יותר מדי", אמר אייזמן.

  

על פי התוכנית המקורית היו אמורים תלמידי הישיבה הצעירה לבלות את השבת בישיבה. אך הצוות החליט לשלוח אותם לבתיהם כדי לנוח מהמראות הקשים.

  

בשבוע הקרוב יפקדו את הישיבה אנשי מקצוע שיספקו שירות פסיכולוגי לבחורים ויצטרפו לצוות העובדים הסוציאליים שהעמידה עיריית ירושלים לטובת הטיפול בתלמידים. בנוסף, בוגרי "מרכז הרב", בעלי הכשרה מקצועית שמכירים את הווי המקום ותפיסת העולם במוסד, יגיעו גם הם לסייע במשימה.

 

"הם ידעו שמכאן יוצאים תלמידי חכמים"

"הרצון הוא להעמיד את הבחורים על הרגליים, להחזיר את החשק והעשייה מחדש, להמשיך לחנך. השבוע הקרוב לא יהיה קל אבל כל ראשי הישיבות נחושים בדעתם לחזור לסדר", סיפר הרב אייזמן.

 

כמו רבים אחרים, הוא העריך כי בחירתו של המחבל לקיים פיגוע ב"מרכז הרב" אינה מקרית: "הוא, ומי ששלח אותו, ידעו שמדובר במקום שממנו יוצאים תלמידי חכמים ואנשי ארץ ישראל. למקום יש השקפה מאוד ברורה המקרינה על כלל המכינות וישיבות ההסדר. זהו המוקד להתיישבות בארץ ישראל".

 

את דבריו מחזק אייזמן בסיפור על שיחת טלפון שהגיעה לישיבה שעות לאחר הפיגוע. "התקשרו לישיבה אנשים דוברי אנגלית, והציגו עצמם כאנשי החמאס.

הם אמרו שבכוונה הם עשו את הפיגוע בישיבה, שהם יודעים מה היא מסמלת". לדבריו, השיחה כללה גם דברי נאצה וקללות לאנשי הישיבה.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שיבח בטקס שנערך בחולון את הישיבה כמקום שבו צומחת מנהיגות הציונות הדתית. "ישיבת מרכז הרב היתה עבורי סוג של בית במשך שנים, מקום להכיר את מלח הארץ, ממנו תצמח המנהיגות של הציונות הדתית. שום חילוקי דיעות לא יעיבו על ההערכה לציבור הזה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבל בישיבה, אמש
צילום: גיל יוחנן
שרידי הפיגוע
צילום: רויטרס
האולם שבו התרחש הטבח
צילום: AFP
מומלצים