שתף קטע נבחר

עונשו של משה פרג הופחת ל-5 שנים

ביהמ"ש העליון הקל בעונשם של בכירי לה-נסיונל לשעבר. עונשו של מיכאל רוזנבלט, לשעבר מנהל אגף ביטוח חיים והמשנה למנכ"ל משה פרג, הופחת מ-9 ל-7 חודשי מאסר. החברה ובכיריה הורשעו בכך שחתמו על עסקאות ביטוח חיים פיקטיביות עם קיבוצים שונים, ניפחו את עסקיה ועל סמך זאת גייסו כספים בבורסה וממבטחי משנה בחו"ל

בית המשפט העליון הקל היום (ב') בעונשם של מורשעי פרשת חברת הביטוח לה-נסיוונל.

 

עונשו של משה פרג, המנכ"ל לשעבר של לה-נסיונל, הופחת מ-6 ל-5 שנות מאסר. עונשו של מיכאל רוזנבלט, לשעבר מנהל אגף ביטוח חיים והמשנה למנכ"ל החברה, הופחת מ-9 ל-7 חודשי מאסר.

 

פרשת לה-נסיונל, מן הפרשיות הכלכליות הפליליות הגדולות והחמורות בישראל, התפוצצה בשנת 1995. החברה צברה רווחי עתק על בסיס עסקאות ביטוח חיים פיקטיביות שערכה לחברי קיבוצים ברחבי הארץ, שהיו למעשה מצג שווא. באמצעות עסקאות אלה ניפחו ראשי החברה את עסקיהם, בהיקף של קרוב ל-700 מיליון שקל, ועל סמך נתונים אלה גייסה החברה כספים בבורסה וממבטחי משנה בחו"ל.

 

בכתב האישום שהוגש בשנת 1998 נטען, כי ההתנהגות הפלילית של הנאשמים לא הייתה בעצם חתימת העסקאות אלא באופן שיווקן, וכן אי הגילוי כיוון שהרישום בספרי החברה לא שיקף את אופי העסקה.

 

מי שנפגע מהעסקה היו בעיקר מבטחי משנה בחו"ל, שלא היו מודעים באותה עת למצבם הכלכלי הרעוע של הקיבוצים והציבור שרכש מניות על סמך תשקיפים לא מדויקים רכש את מניות החברה בסכום כולל של כ-170 מיליון שקל.

 

פרג, רוזנבלט וחברת לה-נסיונל עצמה הורשעו ביוני 2006 ברישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הכללת פרט מטעה בדו"חות שנמסרו לרשות לניירות ערך ולבורסה לניירות ערך, עבירות של הכללת פרט מטעה בתשקיף ועבירות של תרמית בקשר לניירות ערך. באוקטובר 2006 גזר בית המשפט המחוזי בחיפה את עונשם של פרג - 6 שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים על תנאי למשך 3 שנים וכן קנס בסך מיליון שקל. רוזנבלט נידון ל-9 חודשי מאסר בפועל, וכן 15 חודשי מאסר על תנאי ל-3 שנים. על חברת לה-נסיונל, שנמצאת בבעלות הפניקס, הוטל קנס בסך 2.3 מיליון שקל.

 

השופט אדמונד לוי: זה לא כישלון חד-פעמי

מורשעי הפרשה ערערו לבית המשפט העליון. השופט אדמונד לוי, שכתב את פסק הדין אליו הצטרפו השופטות מרים נאור ואסתר חיות, הדגיש כי "אין מדובר בכישלון חד-פעמי הנובע מחולשת הדעת של בן-אנוש או שגגה, אלא במעשים שקדמו להם מחשבה ותכנון מדוקדק ואשר נמשכו מספר שנים".

 

עם זאת, הוסיף לוי, "נוכח העובדה שהשותפים האחרים בפרשה נחלצו ממנה בלא העמדה לדין ובלא עונש מסיבות שאינן מניחות את הדעת, מטעם זה בלבד יש מקום להפחית במידת-מה מעונשי המאסר בפועל". שאר רכיבי העונש בגזר הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה לא שונו.

 

השופטת נאור הוסיפה: "מי שרושם בספרים, בדו"חות ובתשקיפים כי עם הקיבוצים נעשו עיסקאות ארוכות טווח בגינן הם עתידים לשלם פרמיה לאורך שנים, ביודעו שלמעשה מדובר בעיסקאות ריסק קצרת טווח בלבד, מציג מצג כוזב בפני כל מי שמסתמך על מצגיו".

 

את משה פרג ייצגו עוה"ד ד"ר יעקב וינרוט, בועז בן צור, ישראל וולנרמן ואלירם בקל. את מיכאל רוזנבלט ייצגו עוה"ד אלון רון ורונית ערמוני. את המדינה ייצגו עוה"ד אביה אלף ומיכל סיבל-דראל.

 

ע"פ 1005/07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
משה פרג. הופחתה שנת מאסר
צילום: רוני שיצר
צילום: רוני שיצר
מיכאל רוזנבלט. קוצר ל-7 חודשי מאסר
צילום: רוני שיצר
מומלצים