שתף קטע נבחר

עימות על "חוק דרומי": מי גונב את המדינה?

בדיון בוועדת החוקה של הכנסת, התעורר ויכוח סוער סביב הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ, הפוטרת מאחריות פלילית אדם שירה בפורץ שחדר לדירתו. ח"כ משה שרוני פנה לח"כ טלב א-סנע: "תגיד לחבריך שיפסיקו לגנוב". א-סנע: "אתם גנבתם את המדינה". כץ הציג טוקבקים מ-ynet כדי לתמוך בהצעתו

בוועדת החוקה של הכנסת התקיים הבוקר (יום ג') דיון סוער בהצעת "חוק דרומי" כהכנה לקריאה שנייה ושלישית. יוזם הצעת החוק המגינה על אנשים שיורים בפורצים, ח"כ ישראל כץ (הליכוד), הציג בפני חברי הוועדה נתונים על תגובות גולשים שפורסמו ב-ynet. הוא סיפר ש-1,726 גולשים תמכו בהצעת החוק לעומת 128 בלבד שהתנגדו לו. "המספרים מדברים בעד עצמם", אמר.

 

לפי הצעת החוק של כץ, מי שפעל נגד מי שפרץ לביתו, למשקו או לבית העסק שלו בכוונה לבצע עבירה יהיה פטור מאחריות פלילית. הצעת החוק אושרה באחרונה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הוועדה לא קיימה הצבעה על החוק, אך יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה), אמר כי בכוונתו לקיים הצבעה עד סוף מושב החורף.

 

במקביל להצעתו של כץ, אושר נוסח מקביל לחוק - ממשלתי ומרוכך יותר - שלפיו המתגונן מפני הפורץ ייאלץ להוכיח כי פעולתו הייתה נחוצה, מידתית, מיידית וסבירה. כץ הודיע לאחר האישור בקריאה ראשונה כי בכוונתו למזג בין שתי ההצעות. כעת דנה ועדת החוקה בגיבוש הנוסח הסופי של הצעת החוק. "שני הנוסחים שונים בתכלית זה מזה", הבהיר בן-ששון.

 

הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ עורר סערה. ח"כ טלב א-סנע (רע”מ-תע”ל) אמר: "אתה מוציא להורג ללא משפט". ח"כ משה שרוני (הגמלאים) הגיב: "תגיד לחבריך שיפסיקו לגנוב". א-סנע מצדו לא נשאר חייב ואמר: "אתה גנב, גנבתם את המדינה. אתה והחברים שלך פושעים. גנבת את המנדט של הגמלאים". לאחר הדיון אמר שרוני: "אם לא הייתי נותן לסבא שלו לעבור את הגבול ב-1950, הוא לא היה נולד".

 

ח"כ יצחק אהרונוביץ (ישראל ביתנו) אמר בדיון: "כסמפכ"ל המשטרה לשעבר, אני רואה הכרח וחובה בחקיקת החוק. הפגיעה ברכושם וכבודם של אזרחים שומרי חוק במדינת ישראל נהפכה הפקר".

 

עם המתנגדים להצעת החוק נמנה גם שר הדתות, יצחק כהן (ש"ס), שאמר לאחר האישור בקריאה ראשונה: "מדובר בחוק מטורף. אני מזהיר היום את עם ישראל מהמקרה שבעקבות החוק הנ"ל, עלולות להתרחש טרגדיות כמו למשל: נער שחוזר בלילה לביתו ללא המפתח ואביו יחשוב שמדובר בפורץ ויפתח לעברו באש".

  

ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) תקף בחריפות את הנוסח המוצע על-ידי הממשלה: "משרד המשפטים בנוסח שלו מעודד פשיעה. אני לא מוכן להתפשר. יכול להיות שההצעה שלי תיפול, אבל לפחות אוכל לומר דבר אחד: ניסיתי למנוע פשיעה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שי דרומי
צילום: הרצל יוסף
"המספרים מדברים בעד עצמם". כץ
צילום: ניב קלדרון
"שיפסיקו לגנוב". שרוני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים