שתף קטע נבחר

70 שנה אחרי שנסגר, מועדון הכח וינה נפתח מחדש

מועדון הספורט שהיה בזמנו הגדול בעולם, מציין 70 שנה ל'אנשלוס' הנאצי בטקס מיוחד בנוכחות הקאנצלר האוסטרי. פוזמנטיר: "זה עושה בי צמרמורת"

70 שנה אחרי שנסגר, מועדון הספורט הכח וינה, חוגג את פתיחתו המחודשת בטקס מרשים שייערך הערב (ג') בבירה האוסטרית. למעשה, המועדון עצמו אף פעם לא ממש נעלם, אלא הוחרם והועבר לשליטת הנאצים במסגרת ה'אנשלוס' (סיפוח אוסטריה) ב-1938, אחרי שהצליח להצמיח שורה של ספורטאים מצטיינים בכל ענפי הספורט.

 

בתום שנים ארוכות של מאבקים משפטיים וחיפוש אחר בית חדש, חזר המועדון לידיים יהודיות והערב ייפתח שוב באופן רשמי, בפראטר פארק שבווינה. באירוע הפתיחה יהיה נוכח גם קנצלר אוסטריה, אלפרד גוסנבאואר, ואורחים נכבדים נוספים, ביניהם גם ראש הקהילה היהודית, מיכאל מוזיקנט. הכח וינה הוקם ב-1909 ובמשך שנים נחשב למועדון הספורט הגדול בעולם, עם כ-5,000 מנויים רשומים, כולל קבוצת כדורגל מצליחה שגם זכתה באליפות אוסטריה.

 

בדנמרק אגב, קיים מועדון הכח קופנהאגן, בארגנטינה הכח בואנוס איירס ובאוסטרליה מתנהל בהצלחה הכח בונדיי שבסידני. בישראל נחשבה במשך שנים הכח תל אביב ואחר כך רמת גן,

כממשיכת דרכה של הכח וינה, תוך שימוש באותו סמל המגן דוד והצבע הסגול. המנכ"ל לשעבר של הכח עמידר רמת גן ומי שאביו שיחק בקבוצה המקורית, איציק פוזמנטיר, הוזמן לטקס כנציג הישראלי, אך ברגע האחרון ויתר על הנסיעה בשל עיסוקיו הפרטיים.

 

פוזמנטיר אמר ל-ynet: "כשקיבלתי את ההזמנה מיד קיבלתי צמרמורת, כי זה ציון דרך. לא בדיוק מדובר בפתיחה מחודשת של המועדון, אלא בטקס לציון 70 שנה להלאמת הנכסים בידי הנאצים, שפשוט לקחו מועדון ספורט שלם והעלימו אותו. לאחר שנים של קרבות משפטיים, זכתה הקהילה היהודית חזרה במועדון ופתחה אותו מחדש. חשוב לציין שהחגיגות האמיתיות יהיו בעוד שנה, כשהמועדון יחגוג 100 שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכח ת"א, 1949
באדיבות משפחת פוזמנטיר
באדיבות "הכוח לשחות"
יהודית דויטש
באדיבות "הכוח לשחות"
מומלצים