שתף קטע נבחר

צה"ל: עלייה קלה במוטיבציה לגיוס לקרבי

מנתונים שהציג אגף משאבי אנוש בצה"ל עולה כי בגיוס מרס, שיחל בשבוע הבא, תחול עלייה קלה במספר המתגייסים ליחידות השדה. מבין היחידות הקרביות, חטיבת גולני היא המבוקשת ביותר, כשעל כל מקום פנוי נאבקים 3.5 מתגייסים פוטנציאליים. במקביל, בצה"ל מבקשים להוריד בחצי את שיעור החרדים בקרב אלה שאינם מתגייסים

עלייה קלה בשיעור המוטיבציה לגיוס ליחידות השדה בצה"ל. בגיוס מרץ שיחל בשבוע הבא - ביקשו 70.1% מהמתגייסים בעלי פרופיל גבוה, להגיע ליחידות השדה - זאת לעומת 69.5% בגיוס המקביל בשנה שעברה.

 

בצה"ל הסבירו היום (ד') כי בני הנוער המיועדים לגיוס הושפעו ממלחמת לבנון השנייה. "אותם נערים ראו את המלחמה, ראו את תהליכי הביקורת ואת התהליך שעבר צה"ל לאחר המלחמה", אמר קצין בכיר באגף משאבי אנוש. "רצונם לשרת ביחידות הקרביות מראה את אמונם בצבא ואת הרצון לתרום למדינה", ציין.

 

בהשוואה למחזור הגיוס האחרון בנובמבר 2007, שבו עמד שיעור המבקשים להגיע ליחידות קרביות על 67% (הנמוך ביותר מבין גיוסי נובמבר בארבע השנים האחרונות - ח.נ), מדובר בעליה משמעותית יותר. במחזור הגיוס הקודם אמרו בצבא כי "הנתונים לא מצביעים על מוטיבציה נמוכה, אלא מגמת יציבות אם מסתכלים על השנים האחרונות". עם זאת אמר אז ל-ynet קצין בכיר כי "מי שעוצם עיניים עכשיו, יתעורר בעוד כמה שנים עם מוטיבציה יותר נמוכה".

 

עלייה גם במועמדים לשיריון ולתותחנים

מבין החילות השונים, חטיבת גולני ממשיכה להוביל, כאשר על כל מקום פנוי ישנם 3.5 מועמדים, לעומת חטיבת הנח"ל עם 2.5 מועמדים על כל מקום פנוי. בנוסף, ישנה גם עלייה קלה באחוז המועמדים לחילות השריון והתותחנים.

 

במסגרת ישיבות ההסדר צפויים להתגייס כ-800 חיילים. 700 מהם צפויים לשרת בתפקידי לחימה - כאשר מתוך 16 מחלקות קרביות, ב-7 מהן ישרתו במשותף

חיילים חובשי כיפה לצד חילונים - ההיקף הגדול ביותר מזה שנים. בצה"ל מתכוונים להוסיף להגדיל את מספר המחלקות המשותפות.

 

"המטרה היא לצמצם את אחוזי החרדים שאינם מתגייסים לצה"ל", אמר הקצין הבכיר. לדבריו, הכוונה היא שכל חרדי שאינו לומד בישיבה יגוייס לצבא. במצב הנוכחי, כ-11.2% מאלה שאינם מתגייסים הם חרדים. בצבא מתכוונים להוריד שיעור זה ל-5% בלבד. בנוסף אמר הקצין כי צה"ל ממשיך להיאבק בתופעת ההשתמטות ואין בכוונתו להפחית בהיקף הכוחות הלוחמים בשנים הבאות.

 

נושא גיוס החרדים עורר סערה בימים האחרונים, לאחר שבצעד חריג סירב שר הביטחון, אהוד ברק, לאפשר לאלף אברכים מישיבות חרדיות חדשות לזכות בפטור משירות בצה"ל. ש"ס האשימה את ברק בניסיון לפרק את הממשלה, לאחר שנודע על הסירוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולני בראש (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
"הושפעו מהמלחמה בלבנון"
צילום: אביר סולטן, דובר צה"ל
מומלצים