שתף קטע נבחר

הרב קנייבסקי: לפטר עובדים ערבים בישיבות

מנהלי ישיבה בבני ברק שאלו את הרב הליטאי הבכיר, מה לעשות עם פועל ערבי במוסד, בעקבות הטבח במרכז הרב, והוא השיב: "אסור בשום אופן להעסיק ערבים, חס ושלום. זו סכנת נפשות"

"על פי ההלכה אסור בשום אופן להעסיק ערבים, ובפרט בישיבות. זה חשש סכנת נפשות, הרי אנחנו במלחמה איתם", כך פסק הרב חיים קנייבסקי, מבכירי הרבנים הליטאים. העיתון "יום חדש" פירסם הבוקר (יום א') לראשונה את הדברים.

 

על פי הפרסום, בעקבות התקפת הירי ב"מרכז הרב", הגיעו מנהלי ישיבה בבני ברק למעונו של הרב קנייבסקי בבני ברק. הם סיפרו לו כי בישיבתם מועסק פועל ערבי מזה כמה שנים. לדבריהם, "מדובר באדם מבוגר יחסית ולכן אינו חשוד במיוחד בפעילות חבלנית", אך בעקבות הטבח בישיבה, כאשר התברר כי הרוצח היה ערבי שעבד במערב ירושלים - בהסעת ילדים, התעורר בליבם חשש. ובעקבות זאת ביקשו לשאול את הרב כיצד עליהם לנהוג במצב שנוצר - האם מותר להם להעסיקו או שעליהם למהר ולפטרו. הרב כאמור ענה להם בתשובה ברורה ובפסקנות.

 

עוד הוסיף הרב קנייבסקי כי הוא תמה על העסקת ערבים, כאשר בשוק העבודה יש עובדים יהודים למכביר - "וכי אין יהודים שיעבדו ויתפרנסו?", הוסיף.

 

דברי הרב קנייבסקי הם בעצם הוראה למאות מנהלי מוסדות ברחבי הארץ, שמעסיקים ערבים. מאוחר יותר נשאל הרב האם הדברים ראויים לפרסום והשיב: "בוודאי" וחזר על דבריו, כי "בכלל אין להעסיק גויים, אלא יש לתת פרנסה ליהודים, אולם כאשר יש פערים גדולים בעלויות העסקה התירו זאת. אך כאשר מדובר בערבים - היום - חס ושלום, זו סכנת נפשות".

 

גישת החרדים מול הסרוגים

מסדר העדיפויות בו בחר הרב קנייבסקי לפרט את פסיקתו כי אין להעסיק פועלים ערבים, ניתן גם ללמוד משהו על סדר העדיפויות ההשקפתי של הציבור החרדי, להבדיל מן הציבור הדתי-לאומי. 

 

אנשי מרכז הרב למשל, היו תולים את הסיבה באיסור להעסיק פועלים ערבים משום הציווי "לא תחנם". הציווי מנחה שלא לתת לגויים חנייה שמשמעותה התיישבות, או כל דריסת רגל אחרת שמשמעותה מתן פרנסה לגויים היושבים בארץ ישראל, זאת על מנת שלא לעזור להם להתבסס בארץ המיועדת לעם ישראל.

  

קנייבסקי לעומת זאת, בהתאם לדרך ההשקפתית של רבני הציבור הליטאי לאורך השנים, מעדיפים להעלות על נס את עניין "ונשמרתם לנפשותיכם", אותו הם רואים בעל חשיבות גדולה יותר. 

 

בכך ניתן לאמוד על ההבדלים בתפיסות העולם על פי מתן החשיבות. בשבוע שעבר למשל, הרב הליטאי דן סגל טען כי הפיגוע במרכז הרב היה בשל דחיקת הקץ שבהתיישבות בארץ ישראל שעל פי התפיסה החרדית נחשבת כמרידה במלכות שמיים, מאחר שבכתובים מבטיח הקב"ה לעמו כי ישיבם לארצם, וזאת בתנאי שלא ידחקו את הקץ. 

 

פסיקתו של הרב קנייבסקי אומנם באה על רקע הפיגוע במרכז הרב שהעלה את רף החששות מפני הישנות המקרה גם בישיבות חרדיות ברחבי ירושלים שרבות מהן אף ממוקמות בסמוך לקריית משה, מיקומה של מרכז ישיבת הרב. ובישיבת "מרכז הרב" ביקשו להבהיר ל-ynet בעקבות דבריו של הרב קנייבסקי כי מעולם לא הועסקו במקום עובדים ערבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מרכז הרב"
צילום: גיל יוחנן
הרב קנייבסקי
מומלצים