שתף קטע נבחר

מחר: הסכם ביטול ויזות בין ישראל לרוסיה

ישראל ורוסיה יחתמו על הסכם ביטול ויזות הדדי לתיירים. התומכים מאמינים כי צעד זה ישפר את היחסים בין שתי המדינות, אולם יש החוששים עדיין שביטול הוויזות יעודד הגעת גורמים פליליים לישראל

ישראל ורוסיה תחתומנה מחר (ה') על הסכם ביטול ויזות הדדי לתיירים משתי המדינות. ההסכם ייחתם בין שרת החוץ ציפי לבני ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הצפוי להגיע מחר לישראל. במשרד התיירות מעריכים שחתימת ההסכם תגדיל בעשרות אלפים את התיירות הרוסית לישראל.

 

את המהלך לביטול הסכמי הוויזות החל שר התיירות לשעבר יצחק אהרונוביץ מ"ישראל ביתנו". המהלך נועד להגדיל את כמות התיירים הרוסים, המחפשים אתרי נופש חדשים. על פי בדיקותיו אז של אהרונוביץ, הצורך בקבלת ויזה מונע ממאות אלפי תיירים רוסים לבוא לישראל. אהרונוביץ החל בפעולה נמרצת, והציב את ביטול הוויזות כיעד אסטרטגי של משרדו.

 

מהלך זה זכה להתנגדות מצד המשטרה, אשר הביעה חשש שביטול הוויזות יעודד הגעת גורמים פליליים לישראל. כמו כן הובע חשש בצעד זה יעודד את הסחר בבני אדם, בעיקר נשים רוסיות העלולות להגיע לישראל לצורכי זנות. השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הביע אז התנגדות למהלך. אולם, ועדת שרים מיוחדת בראשות אהרונוביץ ולאחר מכן גם ממשלת ישראל, קיבלו החלטה שמהלך זה חיוני לישראל.

 

"ההסכם מנרמל את היחסים"

כאמור, מחר בערב ייחתם הסכם פטור הדדי מאשרות כניסה לאזרחי שתי המדינות. ההסכם יכנס לתוקף בתום 90 יום, לאחר שיאושרר על ידי שתי המדינות. "החשיבות היא בעיקר לענף התיירות. אולם מבחינתנו היה חשוב שלא יהיה ביטול ויזות חד צדדי רק מצד ישראל, אלא להקל על אלפי אזרחים ישראל הטסים לרוסיה מדי שבוע. בישראל יש מעל מיליון יוצאי ברית המועצות לשעבר, שגם עליהם יקל הדבר מאוד", אמר גורם מדיני בירושלים ל-ynet.

 

"ההסכם מנרמל את היחסים בינינו לבין רוסיה בצעד נוסף", הוסיף. "יש כאן עניין של מאזן אינטרסים של שתי המדינות. נכון שיש בעיות עם רוסיה, אך צעדים כאלה בונים את היחסים בין המדינות. גם הציבור הרוסי ימתג את ישראל בצורה טובה יותר הן מדינית והן ציבורית. יש בינינו לבין רוסיה מספר הסכמים, כמו ההסכם שרבין חתם ב-1994, לסחר כלכלי בין מדינות. צעדים כאלה רק יוסיפו לאמון בין שתי המדינות", נאמר במשרד החוץ בירושלים.

 

גורמים ממשלתיים הבהירו שעדיין קיימים חששות מביטול האשרות ההדדיות, בעיקר בנושא הפלילי. אולם לדבריהם, כל הגורמים מעודכנים והכינו את עצמם ליישום ההסכם, ממשרד הפנים דרך המשרד לביטחון הפנים והמשטרה. במהלך 90 הימים הקרובים יצטרכו גורמים אלה להוציא הנחיות מתאימות כדי למנוע מגורמים פליליים להיכנס לישראל. "היה מספיק זמן להיערך ויש עוד שלושה חודשים עד להפעלת ההסכם, כדי לנקוט בכל הפעולות הנדרשות", הבהירו אותם גורמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחתמו. סרגיי לברוב וציפי לבני
צילום: איי פי
מומלצים