שתף קטע נבחר

רבנים בציונות הדתית: "להחרים את 'שפע שוק'"

החרדים לחצו, וגם רבנים בציונות הדתית מצטרפים לחרם על עסקי דודי וייסמן, בגלל חילול השבת ברשת AM:PM. הרב שמואל אליהו, רבה של צפת: "כל מי שאיכפת לו מהמדינה צריך להחרים את 'שפע שוק' אפילו אם הוא לא שומר שבת. זה מחזק את הכוח של השבת. של עם ישראל"

שבועיים בדיוק אחרי שהכריזה הוועדה למען השבת מלחמה בעסקיו של איש העסקים דודי וייסמן מצטרפים גם בכירי הרבנים בציונות הדתית למאבק. ל-ynet נודע כי בימים האחרונים פנו גורמים חרדים ופעילים דתיים-לאומיים למען השבת לשורה ארוכה של רבנים בבקשה לתמוך בחרם אפשרי על רשת השיווק החרדית "שפע שוק". הרב מרדכי אליהו, לשעבר הרב הראשי לישראל, כבר הבטיח לנציגים שבאו אליו כי יצרף את חתימתו ויקרא פומבית לתמוך בסנקציות כלפי וייסמן ועסקיו, ורבנים בכירים נוספים כבר חתמו על מסמך בעניין. בין המצטרפים: רב היישוב בית אל, הרב זלמן מלמד, יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, ראש מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, ורבים אחרים. 

 

אחד מיוזמי המהלך, צבי אילן, מייסד ומנכ"ל חברת 'פואנטה' ואיש עסקים המוכר בפעילותו למען השבת, הסביר בשיחה עם ynet: "מה שקורה ברשת AM:PM חורה מאוד לציבור שלנו, המתאפיין בנאמנות למקומות בהם הוא עורך קניות כמו רשת שפע שוק". לדבריו, הייתה פנייה מפורשת של רבנים מכל הזרמים לאיש העסקים דודי וייסמן בעניין, אך "זה כנראה מעניין אותו כקליפת השום".

  

אילן, המפעיל את אתר האינטרנט "שמור" לתמיכה ולעידוד הקנייה בעסקים שומרי שבת, מספר על פעילות ענפה באתר שהקים ובו 3,000 בעלי עסקים שהתאגדו תחת כותרת זו. "יש קשרים טובים מאוד בין החרדים לרבני הציונות הדתית בעניין הזה", הוא מספר, "אצלי במשרד ישבו לא מזמן נציגים מהוועדה למען השבת יחד עם רבנים שלנו שהחליטו ללכת לפעולות משותפות. הציבור הדתי לאומי צריך להפוך לפעיל בנושא. אנשים צריכים להבין שאנחנו לא אדישים. יש לנו קווים אדומים ואנחנו נצביע ברגליים".

  

"החלש נגד גוליית"

סגן ראש המועצה הדתית בתל אביב, הרב אברהם מנלה, שהיה אחד השותפים בגיוס החתימות אמר ל-ynet: "מדובר במאבק עממי שלדעתי יאחד באופן היסטורי את כל שדרות הציבור – חרדי, דתי וגם לא דתי. אני רואה זעזוע גדול אצל ציבור הרבנים ובכלל הציבור הדתי והמסורתי, וגם אלה שאינם דתיים ושזכויות העובדים יקרות להם". לדבריו, כל הרבנים אליהם פנה הסכימו מיד להצטרף למהלך. "כשאתה מדבר איתם על מה שקורה כאן הם מזועזעים", הוא מגלה, "אף אחד לא מעלה על דעתו שאפשר לבוא ולסייע לאיש כזה שפועל בצורה כזו נגד החוק והמוסר".

 

מנלה טוען כי עתירת 105 בעלי מכולות בתל-אביב והתערבות הוועדה לביקורת המדינה מוכיחות כי מדובר במאבק של "החלש נגד גוליית שבא לרמוס אותו". לדבריו, "דודי וייסמן הוא עבריין שמצהיר שהוא ימשיך להיות עבריין. הוא מיליונר מדושן עונג שמוכן לפתוח את העסק בשבת ולספוג את הקנסות. הוא מצפצף על החוק ועל כולנו. העיקר שהוא יכול לעשות את הכסף שלו ולנוח מתי שהוא רוצה, בזמן שבעלי המכולות האחרים צריכים לבחור בין סגירה בשבת ואיבוד לקוחות לוויתור על יום מנוחה, תשלום קנסות וגם חילול שבת".

 

במאמר שיפורסם מחר בעלון תנועת "ראש יהודי" קורא רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו: "כל מי שאיכפת לו מהמדינה צריך להחרים את 'שפע שוק' אפילו אם הוא לא שומר שבת... הציבור החרדי החליט להחרים את 'שפע שוק' - אנחנו יכולים להצטרף אליו. זה בסדר. זה מחזק את הכוח של השבת. של עם ישראל".

 

"קשה לעכל את האוכל"

תחת הכותרת "בבקשה אל תקנו בשפע שוק" מגייס הכותב, בנו של הרב מרדכי אליהו שכבר הצטרף ליוזמה, גם נימוקים חברתיים ו"ירוקים" לתמיכה במהלך: "כל מי שחושב על טובת המדינה צריך לתרום את חלקו, למנוע מהעשירים הללו לקנות את המדינה לעשות עוול על חשבון האזרח הקטן. הענקים הללו הורסים גם את בעלי העסקים הקטנים, הם נאלצים בעל כורחם לעבוד שבע ימים בשבוע, מצאת החמה עד צאת הנשמה".

 

עוד מוסיף רבה של צפת: "חוסר האכפתיות שלהם נוגע לכל החיים שלנו במדינה. חוסר האכפתיות הזה מניע את המפעלים שמזהמים את הסביבה למען עוד רווחים. הוא מניע את בעלי המפעלים שנותנים שכר מינימום, שמעסיקים עובדי קבלן ללא תנאים. שעושקים מאות פועלים למען הטיולים שלהם בשוויץ. שמונעים מהם לשבת בשעת העבודה. שהורסים כל ערך למען עוד כמה מיליונים בחשבון הבנק שלהם".

 

"לא לא, אל תדאגו, בעלי 'שפע שוק' אינם כמו בעלי העסקים הקטנים", מבהיר הרב אליהו הבן, "הם לא עובדים בשבת חלילה. הם יכולים להיות אפילו דתיים. רק העובדים המסכנים צריכים לחלל שבת בשבילם. לכן ביקשתי מאשתי שלא תקנה לי משם אוכל. יהיה לי קשה לעכל אותו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניף שפע שוק, ירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים