שתף קטע נבחר

בריטניה: החל משפטם של 8 שרצו לפוצץ מטוסים

באוגוסט 2006 נעצרו שמונה אזרחים בריטים שזממו על פי החשד לפוצץ מטוסי נוסעים במהלך טיסות טרנס-אטלנטיות. היום נפתח משפטם, שאותו כינו גורמים משטרתיים "משפט הטרור הגדול ביותר בעולם"

משפטם של שמונה אזרחים בריטים הנאשמים כי ניסו לפוצץ מטוסי נוסעים בדרכם מבריטניה לארצות הברית נפתח הבוקר (ד') בלונדון.

 

השמונה נאשמים כי תיכננו לפוצץ כמה מטוסי נוסעים בו זמנית באמצעות חומר נפץ נוזלי. הם  נעצרו בסדרת פשיטות בלונדון ובעיר השנייה בגודלה בבריטניה, בירמינגהם, באוגוסט 2006. המעצרים הובילו להחמרה משמעותית בסידורי האבטחה בנמלי התעופה ובטיסות מסחריות בעולם.

 

הבוקר החל השופט, דיוויד קלברט-סמית, בבחירת 12 המושבעים למשפט, שנערך בבית הדין המלכותי ווליץ'  במזרח לונדון.

 

"על פי כתב האישום, ב-2006, כמה גברים ניסו לייצר פצצות שאותן התכוונו חלקם להעלות למטוסים הממריאים מנמל התעופה היתרו בלונדון ליעדים שונים בקנדה ובארצות הברית", אמר קלברט-סמית למושבעים הפוטנציאלים. "מכתב האישום עולה כי הפצצות היו אמורות להתפוצץ כאשר המטוסים היו באוויר - והמחבלים כמו שאר הנוסעים היו אמורים למות במקום", הוסיף השופט. 

 

נגד השמונה - עבדאללה אחמד עלי, אסד סרוואר, טנוויר חוסיין, מוחמד גולזר, איברהים סבנט, ערפאת ווהיד חאן, ווהיד זמן ועומאר איסלאם - הוגש כתב אישום על קשירת קשר לביצוע רצח. הם גם נאשמים כי זממו "לבצע מעשה אלימות הצפוי לסכן את בטיחותו של כלי טייס", או במלים אחרות, בניסיון לבצע פיצוץ על סיפונו של מטוס נוסעים.

 

דוברת מטעם משטרת בריטניה אמרה כי המשפט שנפתח יהיה משפט הטרור הגדול ביותר בעולם, והעריכה כי הוא עשוי להימשך עד שמונה חודשים. 

 

מאז מתקפת הטרור שהיכתה בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, העמידה בריטניה לדין עשרות חמושים איסלאמים שזממו לבצע פיגועים. מרביתם הואשמו בקשרים עם ארגון הטרור העולמי אל-קאעידה של אוסאמה בן-לאדן, שאחראי למתקפת הטרור של 11 בספטמבר.

 

ביולי 2005 ביצעו ארבעה אזרחים בריטים צעירים ממוצא מוסלמי מתקפת טרור משולבת במערך התחבורה הציבורית של לונדון. זה היה פיגוע ההתאבדות הראשון על אדמת מערב אירופה.

 

מזימת הטרור שנחשפה ב-2006 גרמה לביטולן של יותר מאלף טיסות, ולהחמרה במגבלות המוטלות על כבודה ותיקי יד במטוסים. מאז נאסר על נוסעים להעלות לסיפון המטוס מיכלי נוזלים המסוגלים להכיל יותר מ-100 מיליליטרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמל התעופה היתרו. משם תיכננו המחבלים להמריא
צילום: איי פי
שוטר בהיתרו. אלף טיסות בוטלו
צילום: רויטרס
מומלצים