שתף קטע נבחר

אולמרט מרגיע את הסורים: זה רק תרגיל

"נקודת מפנה 2" - התרגיל הגדול ביותר שקיים פיקוד העורף אי פעם - נפתח הבוקר בישיבת הממשלה. אולמרט ניצל את הבמה כדי לשלוח מסר פייסני לשכנה מצפון-מזרח: "ישראל אינה נושאת פניה לשום התנגשות. אם התנאים יבשילו, הרי שפנינו לשלום"

פיקוד העורף של צה"ל נכנס הבוקר (יום א') לתרגיל הגדול בתולדותיו, במהלכו תישמע מחרתיים צפירה בכל רחבי הארץ - וירושלים שולחת מסרים מרגיעים לדמשק.  

 

"אני מבהיר בצורה שאינה משתמעת לשני פנים שמדובר בתרגיל, ושום דבר חוץ מתרגיל שגרתי. הסורים יודעים זאת, אני מקווה שהם מטמיעים זאת", אמר הבוקר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפתח ישיבת הממשלה השבועית, שמוקדשת הפעם בעיקר לתרגיל "נקודת מפנה 2".

 

"מדינת ישראל אינה נושאת פניה לשום התנגשויות אלימות בצפון הארץ", המשיך אולמרט במסר המרגיע. "אמרנו לא אחת שיש לנו עניין לקיים משא-ומתן לשלום עם הסורים - הם יודעים מה הציפיות שלנו, אנחנו יודעים מה הציפיות שלהם. אם התנאים יבשילו, הרי שזאת מגמת פנינו, ולא אחרת". 

 

גם שרים אחרים התייחסו הבוקר - אולי בלשון קצת פחות דיפלומטית - לתרגיל

 ולדיווחים על מתיחות בגבול הצפון. "שהסורים יישבו בשקט, אנחנו צריכים להכין את עצמנו לתרחיש בו העורף הופך להיות חזית", אמר זאב בוים. "אסד לא זקוק להזדמנות הצילום הזאת כדי לדעת היכן ישראל על המפה", אמרה שרת החוץ לבני. ואילו גדעון עזרא, שנשאל אם יש צורך לדבר עם אסד, אמר: "אני תומך בשיחות עם כל מדינות ערב, כולל עם החמאס".

 

על התרגיל המקיף, במסגרתו ייבחן גם תפקוד הממשלה והקבינט, אמר אולמרט: "היום אנחנו מתחילים תרגיל ארצי להתגוננות בעורף. זהו המשך ישיר לצעדים שאנו נוקטים מאז מלחמת לבנון השנייה להפקת לקחים. אחת ההחלטות שלנו היא שמערכת הביטחון נושאת באחריות לנעשה בעורף. היום נבחן זאת על פי תרחישים שונים, כמו גם את היכולת של רח"ל (רשות החירום הלאומית), שהוקמה במטרה לבדוק את יכולת המערכות לשאת באחריות".

 

גם לחזית הדרום התייחס ראש הממשלה הבוקר - בעיקר לתקרית בה נפגע עוזרו של השר אבי דיכטר מאש צלף פלסטיני: "אירועי הטרור בעזה נמשכים. ירי רקטות הקסאם נמשך. השר לביטחון פנים, יחד עם חבורת אורחים גדולה מחו"ל, הותקפו ביום שישי ועוזר של השר נפגע. אנו מאחלים לו החלמה מהירה ושישוב במהרה לכאן. האירועים הללו הם דוגמה להמשך פעילות שרק החמאס אחראי לה. מי ששולט ברצועת עזה הוא החמאס והוא הנושא באחריות לכל פעולת טרור וכל פעולת ירי. איננו מתכוונים להתעלם מכך ואיננו מתכוונים להתייחס לכל מי שטוען שהוא נושא באחריות - אלא לחמאס ורק לחמאס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוף פיקוד העורף (משמאל) בשדרות
צילום: זאב טרכטמן
יודעים מה הציפיות: אולמרט ולבני, הבוקר
צילום: AFP
מומלצים