שתף קטע נבחר

פסגת בוש-פוטין האחרונה: אין הסכמה על הטילים

פגישתם של נשיא רוסיה היוצא ונשיא ארה"ב בשנתו האחרונה בבית הלבן לא הביאה לפריצת דרך במשבר סביב תוכנית ההגנה האמריקנית מפני טילים, אלא רק להתחייבות להמשיך לדון בנושא. בוש אמר שלמד לכבד את פוטין בעשרים הפגישות שערכו בשבע השנים האחרונות. פוטין: היחסים היו "ברובם חיוביים". יורשו: אפעל לקידום היחסים כמו קודמי בתפקיד

בפגישתם האחרונה כנשיאים, לא הצליחו היום (א') נשיא רוסיה היוצא ולדימיר פוטין ונשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש לגשר על המחלוקות בכל הנוגע למערכת ההגנה האמריקנית מפני טילים שבכוונת וושינגטון להציב באירופה, אך הסכימו לחתום על "הסכם מסגרת אסטרטגי" לקידום היחסים בין המדינות.

 

פוטין אמר במסיבת עיתונאים משותפת בבית הנופש שלו בעיירה סוצ'י, לחופי הים השחור, שארצות הברית "שמעה את חששותינו". הוא תיאר את היחסים עם מקבילו האמריקני כ"חיוביים ברובם", אך ציין שיש עוד מחלוקות רציניות וכי החיפוש אחר מכנה משותף אינו פשוט.

 

עם זאת, פוטין ציין כי שהוא יכול להביע אופטימיות זהירה באשר לסיכויים שארצו וארה"ב ימצאו דרך לשתף פעולה בכל הנוגע למערכת ההגנה מפני טילים. בוש מצדו שב והדגיש כי המערכת נועדה לפגוע ברוסיה. "אני רואה בזאת הגנה, לא התקפה וכמובן שיש עוד עבודה רבה לפנינו כדי לשכנע את המומחים שמערכת ההגנה הזו לא מכוונת כלפי רוסיה".

 

בהודעה משותפת שפרסמו שתי המדינות נאמר כי "דנו בסוגיית ההגנה מפני טילים. שני הצדדים הביעו עניין בפיתוח מערכת שתגיב לאיום הטילים שבה רוסיה, ארה"ב ואירופה יהיו לשותפות שוות. הצד הרוסי הבהיר כי הוא אינו מסכים על ההחלטה להציב מתקנים בפולין ובצ'כיה והדגיש את הצעתו האלטרנטיבית. עם זאת רוסיה מעריכה את הצעדים שארה"ב הציעה והצהירה שאם יוסכמו וייושמו, יהיו מועילים בהרגעת הדאגות הרוסיות. הסכמנו להגביר את הדיאלוג בכל הנוגע לשיתוף פעולה בנושא".

 

"אקדם היחסים כמו פוטין"

נשיא רוסיה הנבחר, דמיטרי מדבדב אמר קודם לכן בפתח פגישתו עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, שהוא מקווה ללכת בעקבותיו של קודמו בתפקיד בניסיונותיו לחזק את היחסים בין שתי המדינות. מדבדב, שיושבע כנשיא ב-7 במאי, אמר לבוש שבמהלך שמונה השנים האחרונות פוטין פעל רבות לקידום היחסים בין רוסיה לארה"ב. הוא הוסיף שהוא רואה ביחסים כחשובים לביטחון הבינלאומי וכי ימשיך לפעול בכיוון הזה.

 

"אחרי שאתחיל לכהן כנשיא הרוסי, אני מעוניין לפעול לכך שהיחסים ימשיכו להתקדם ללא הפסקה ברוח קונסטרוקטיבית", אמר לבוש בעיירה שלחוף הים השחור. בוש מצדו אמר שהרושם הראשוני שלו ממדבדב הוא חיובי ואמר כי הוא מצפה לעבוד מולו ולהכיר אותו טוב יותר בהמשך הדרך.


הנשיאים פוטין ובוש על רקע הים השחור בסוצ'י, אמש (צילום: רויטרס)

 

הפסגה של מנהיגי שתי המעצמות נערכה על רקע שפל ביחסים ביניהן, שכמוהו אפשר שלא היה מאז המלחמה הקרה. השתיים חלוקות בכל הנוגע לתוכנית ארה"ב להציב מערכת חדשה להגנה מפני טילים במזרח אירופה. למחלוקת זו מצטרף גם פער עמוק ביחס לאיום הגרעין האיראני ולכל אלו ביקורת אמריקנית על הפרת זכויות האדם ברוסיה.

 

קוויאר, עגל וריקודים

"זוהי פגישתנו האחרונה כנשיאי שתי המדינות", אמר בוש בפתח השיחות הרשמיות בווילה של פוטין והדגיש בכך את היחסים האישיים המיוחדים שנרקמו בין השניים ביותר מעשרים פגישות שקיימו בשבע השנים האחרונות כנשיאים. "למדתי לכבד אותך. היית מנהיג חזק ולא פחדת לומר לי מה דעתך, וגם לאחר שהכל כבר נאמר ונעשה, אנו יכולים ללחוץ ידיים".

 

הנשיא האמריקני טס לסוצ'י הישר מפסגת נאט"ו שנערכה בשבוע שעבר בבירת רומניה, בוקרשט, ושבה הביעו מנהיגי 26 המדינות החברות בברית הצבאית תמיכה בתוכנית ההגנה האמריקנית מפני טילים. רוסיה התנגדה בתוקף לתוכנית וכן לכוונתך נאט"ו להרחיב את הברית מזרחה, ולצרף אליה מדינות מברית המועצות לשעבר

כגון אוקראינה וגאורגיה. בסופו של דבר, בשל הסתייגויות מצד צרפת וגרמניה, הוחלט שלא לפתוח בהליכים לצירוף שתי המדינות.

 

"אני שמח שאחרי הפגישה בבוקרשט יש לך כעת הזדמנות לדון עמי ביחסים בין שתי המדינות ובסוגיות ביטחוניות", אמר פוטין למקבילו האמריקני, "למעשה כבר התחלנו לדון בסוגיות הללו אתמול והיום יש לנו הזדמנות לדון בהם באופן רשמי". חרף הפערים בעמדות שתי המדינות, נפתחה אתמול הפסגה ברוח טובה. השניים סעדו קוויאר אדום ועגל ונהנו ממופע ריקודים רוסיים עממיים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחלוקות בעינן. בוש ופוטין, היום
צילום: AP
מדבדב: אמשיך בדרך פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים