שתף קטע נבחר

עו"ד רזניק: הפרקליטות מילכדה עצמה בתיק קצב

מה יעשה מני מזוז בעקבות ביטול הסדר הטיעון? מה צפוי כעת לנשיא השמיני? עורך-הדין יהושע רזניק משרטט את האפשרויות הבאות בתיק רב-התהפוכות, ובהן: דרישה למאסר בפועל

בכירי מערכת המשפט בישראל מתקשים לזכור דרמה בהיקף כזה, כפי שהתחוללה בצהריים (יום ג') בבית-משפט השלום בירושלים: לאחר חודשים ארוכים של מאבק משפטי, וגל של מחאה על כך שהנשיא לשעבר "יצא בזול" - דווקא ההגנה מודיעה על ביטול עסקת הטיעון. לפיכך תיק קצב - ועמו פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה - נכנסים שוב למערבולת.

 

ומה הלאה? "היועץ המשפטי לממשלה אמר בעצמו שאם תהיה חזרה מהסדר הטיעון, יוגש כתב האישום המקורי", מזכיר בשיחה עם ynet עו"ד יהושע רזניק, מי ששימש תובע במשפטו של אריה דרעי ועוסק בשנים האחרונות כסניגור במיגזר הפרטי. הוא מוסיף: "הפרקליטות מילכדה את עצמה, ואני לא יודע באיזו דרך הם ילכו".

 

"אין ספק", אומר עו"ד רזניק, "שעכשיו יישבו לדון בעניין וייתכן שיבקשו להוכיח את כתב האישום המקורי, או לחלופין - יחליטו שהם הולכים על כתב האישום הקטן על פי הסדר הטיעון. כתב האישום הגדול הוא ללא ספק בעייתי - הלוא זה מה שהפרקליטות אמרה בבית-המשפט העליון".

 

"חשוב לזכור שכאשר קצב חוזר בו מהסדר הטיעון, הוא חשוף להרשעה מעבר

 לפרטי האישום", מסביר רזניק. "הוא חשוף לעדות נרחבת של המתלוננת". לפי סעיף 184 בדין הפלילי, רשאי בית-משפט להרשיע נאשם באשמה שעלתה במהלך המשפט, גם אם לא נטענה נגדו בכתב האישום. "אמנם, לא יוטל עליו בגין כך עונש חמור, כפי שיכול היה להיגזר עליו אם האישום כן היה בכתב האישום - אך הוא בהחלט חשוף לכך".

 

ומה יעלה עתה בגורלו של הנשיא השמיני? רזניק: "קצב מסתכן בכך שבית-המשפט יוכל לשלוח אותו לעונש מאסר בפועל, אם יורשע. אני לא מכיר את חומר הראיות, וייתכן שעורכי דינו מאמינים שהם יכולים להוכיח את חפותו". הטיפ שלו: "אני במצב הזה הייתי מנסה לצמצם את הנזקים שנגרמו עד כה וללכת על כתב האישום הקטן - המתוקן - כפי שהוא מופיע בהסדר הטיעון". 

 

לסיום, מה חושבים הפוליטיקאים? "טוב שבוטלה הפארסה המביכה של עסקת הטיעון הנפסדת", הגיבה ח"כ זהבה גלאון ממרצ, שקראה ליועץ המשפטי "ללמוד משגיאותיו ולהעמיד את קצב לדין במהירות האפשרית, ככל עבריין מין סדרתי, כדי שהצדק ייצא לאור". לטענתה, "מזוז נכשל כישלון ערכי, מקצועי ומוסרי חמור, כאשר חתם על הסדר הטיעון המחפיר והגן עליו בבג"ץ בכל מחיר, תוך מתן יד להכפשת המתלוננות והטלת דופי בהן". ח"כ משה שרוני (גמלאים): "התרגיל של קצב מכוער. זה לא מתאים למי שהיה נשיא המדינה ושר בממשלות ישראל. צריכים להגיש נגדו כתב אישום חריף ולהעמידו לדין במהרה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לצמצם נזקים: רזניק
צילום: איי פי
בוטלה הפארסה: גלאון
צילום: חיים צח
מומלצים