שתף קטע נבחר

האם צמח האלוורה מרפא גם כאבי לב?

את כאבי הלב שנשבר לרסיסים שפכה ענת בפני הבורגנית המצוייה, שאיננה שיח או פרח אלא חברה טובה ואהובה. בתמורה, קיבלה ענת חתיכה של אלוורה. למה? קראו ותגלו

אני שונאת להתאפר. צבעי מלחמה, כך אני קוראת לאיפור, ממש לא מתאימים לי. זה שורף לי את העור, במיוחד אם שמים ליד העיניים. אחותי כמובן דואגת שבגלל זה אשאר רווקה לנצח, אבל בינינו - ביער מי רואה ולמי אכפת? אני חושבת שככה זה אצל נשים שעוסקות בצמחים - כמה יותר פשוט ככה יותר טוב, ממש כמו בטבע. ולגבי התיאוריה של אחותי, כשאני מסתכלת מסביב ורואה את כל חברותי ה'צמחולוגיות' נטולות האיפור נשואות באושר אני נרגעת.

 

אחת החברות שלי היא סיגלה. אם, למשל, תקפה את הצמח שלכם מחלה או מזיק, אז סיגלה היא הבנאדם להתייעץ איתו. וסיגלה גם היא נטולת איפור מימים ימימה, וראו איזה פלא - יש לה בעל טייס, שלשה ילדים חמודים והיא גרה בבית עם גינה. סיגלה היא לדעתי שיא הנורמליות (אפשר לקרוא לזה גם בורגנית מצויה).היא תמיד מקנאה בי על הריגושים שבחיי, ואני בה על השלווה והסדר בהם מתנהלים חייה. אנחנו נפגשות מידי פעם, כשיש לה זמן, כשהיא לא צריכה להסיע ילד זה או אחר לחוג כדור-יד, לשיעור אנגלית, או ללכת לאסיפת הורים.

 

בגלל שסיגלה לא מתרגשת משום דבר אני מאוד אוהבת לבכות ולקונן לה. יום אחד הגעתי לביקור פתע כדי לספר על ליבי שנשבר לרסיסים. סיגלה הייתה צריכה באותו ערב ללכת לאסיפת הורים, אבל בגלל שהיא באמת נשמה, היא שלחה את הטייס במקומה. במקום לפצוח איתי בשיחת ניחומים, היא נתנה לי, מעשית כתמיד, חתיכה מצמח האלוורה הגדל אצלה בגינה. צמח האלוורה ידוע כבעל סגולות מרפא, היא הסבירה והמליצה שאשתול בעציץ ואשים במרפסת. האם זה עוזר גם לכאבי לב אני תוהה?

 

והטייס? הוא הגיע לאסיפת ההורים, נכנס לכתה הלא נכונה והתנדב להיות בוועד ההורים. ניווט נהדר, כדרכם של טייסים על הקרקע, נקווה ששם למעלה הם טובים יותר.

 


אלוורה. תרופת סבתא אצלכם בעציץ (צילום: דלית שחם)

 

אלוורה: תעודת זהות

 • אלוורה (אלוי אמיתי) הוא סוקולנט (צמח בשרני) ממשפחת השושניים שמקורו באזורים יובשניים באפריקה.
 • הוא קרוב משפחה של היקינטון, החצב וגם הצבעוני.
 • יש לו תפרחת מרשימה המופיעה בשלהבות צהובות.
 • את תכונותיו הרפואיות של הצמח גילו לפני אלפי שנים וקליאופטרה עצמה ייחסה את יופיה לשימוש בג'ל האלוורה.
 • הג'ל המופק מן העלים משמש כיום בעיקר לשימוש חיצוני והוא מקל ומרפא כוויות ופגעי עור שונים כעקיצות וגירויים.
 • כמו כן משמש הצמח כתוסף במגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה, ונפוץ במיוחד בשימוש בשמפו לשיער.

 

אלוורה: הוראת הפעלה

 • קל מאוד לטפל באלוורה, וניתן לגדל אותה הן בעציץ והן בקרקע. קחו בחשבון שהעציץ משמש גורם מגביל וצמח שגדל בו לא יגיע למימדים המרשימים שהוא יכול להגיע אליהם כשהוא גדל בקרקע.
 • השקייה: משקים רק כאשר האדמה מתייבשת, במשך החורף דרושה השקיה מעטה בלבד, צריך רק לדאוג שהאדמה תהיה לחה.
 • ניקוז: אם מגדלים את הצמח בעציץ, צריך לדאוג היטב לניקוז עודפי מים: להקפיד שיהיה בתחתית העציץ פתח ליציאת מים. כמו כן, מומלץ להוסיף לתערובת הקרקע "פרלייט" או חול שיגבירו את הניקוז.
 • מיקום: הצמח גדל בשמש מלאה אך גם בצל חלקי.
 • דישון: מועט.
 • ייחור: ניתן לרבות את צמח האלוורה בקלות: יש לגזום "צמחון" קרוב לבסיס צמח האם ולשתול אותו בעציץ אחר.
 • בריאות: לתרופה ביתית ניתן לגזום עלה במרכזו ולהשתמש במיץ הירקרק שניגר ממנו. המיץ מרגיע כוויות ובעיות עור אחרות. 

 

אתם שאלתם, ענת עונה

הראל גוב שאל כיצד ניתן למנוע מכלבים להשחית את הגינה, ואני אתייחס בתשובתי גם לחתולים. לרוב הבעיה אינה עם הכלב או החתול הפרטי שלכם אלא עם תועים על ארבע שמזדמנים לגינה, חופרים באדמה ומזיקים לצמחים. בחנויות לבעלי חיים ניתן לקנות תרסיסים בהם ניתן לרסס חפצים דוממים בגינה, כמו עציצים, האמורים להרחיק את בעלי החיים. "תרופות סבתא" תוצרת בית העובדות על עקרון דומה הן: לרסס בחומץ או באקונומיקה מהולה (פי 10), הצעה אחרת היא לפזר על הקרקע פלפל שחור (עדיף באבקה) ויש פטנטים נוספים.

 

בעציצים הפרטיים שלי זה לא עבד. מה שהצליח יפה הוא כיסוי הקרקע החשופה באבנים בעלות מרקם מחוספס. חתולים וכלבים אינם אוהבים את המגע שלהם בכפות הרגליים. יש להן יתרון נוסף - הן מהוות חיפוי המונע התאיידות מים מן הקרקע.

 

יש לכם שאלה לענת? שלחו אותה לאימייל madmony.a@gmail.com וענת מדמוני תענה על שאלות נבחרות.

 

 

הקליקו כאן כדי לגלות מה מחכה לכם בגיליון השבוע של "לאשה"

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוורה. אפשר בעציץ ואפשר באדמה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
הכותבת, ענת מדמוני. בלי צבעי מלחמה
צילום: אפרת שליטא בונדי
לאשה בפייסבוק
מומלצים