שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פעמיים באותו שבוע: עשן סמיך מעל מפרץ חיפה

בתחילת השבוע בער לפיד מפעל כרמל אולפינים למשך זמן ארוך מהמותר ופלט עשן סמיך שהתפשט באזור. בעקבות האירוע זומן מנהל המפעל לשימוע במשרד להגנת הסביבה. אמש בער שוב הלפיד במשך שעה ארוכה ופלט ככל הנראה זיהום לאוויר. תושבים באזור: חשנו בריח חריף וצריבות בגרון. יוזמה: הצעת חוק להעביר את המפעלים מאזור המפרץ

להבת ענק פרצה אמש (ג') בסביבות השעה 9 בערב מהלפיד המשמש את מפעל הפלסטיקה כרמל אולפינים במפרץ חיפה. זו הפעם השניה תוך יומיים שמתרחש אירוע שכזה, המלווה בעשן סמיך וריח רע שמתפשט באזור. לאחר הפעם הראשונה, ביום ראשון בשעות הבוקר, זומן מנהל המפעל לשימוע במשרד להגנת הסביבה. כעת אמרו במשרד כי השימוע יעסוק בשני האירועים החריגים.

 

"את הלהבה הגדולה שעלתה אמש מאזור המפעלים ראיתי היטב מחלון ביתי", אישרה בשיחה עם ynet נ' (השם המלא שמור במערכת) תושבת קריית אתא הסמוכה. "אינני יודעת לומר בוודאות איזה מפעל אחראי לכך, אך זוהי לא הפעם הראשונה ומדובר באירוע מדאיג".

 

עוד בנושא:

 

ד"ר שני קיסר, חברת הוועד המנהל בקואליציה לבריאות הציבור ותושבת טבעון, סיפרה כי חשה היטב בריח ובעשן הכבד. "בסביבות השעה 21:00 בערב הרגשנו ריח חריף באזור והחומר שהתפשט הורגש היטב וגרם לי אף לצריבות". קיסר, ד"ר להנדסה כימית במקצועה, סיפרה כי הלהבה שהיתמרה מעל המפעלים בערה במשך מספר שעות. "אינני יודעת מהי בדיוק התקלה שאירעה שם, כנראה שמדובר בתקלה רצינית, אבל בכל הכנות זה כבר לא משנה לנו - אנחנו ממשיכים להיאבק למען החזון של מפרץ נקי".

 

העונש המירבי: 6 חדשי מאסר או קנס

כאמור, ביום ראשון השבוע, בשעות הבוקר, בער הלפיד באופן חריג. תושבים מיהרו לדווח על כך למוקד עיריית חיפה ולמשרד להגנת הסביבה. מהמשרד ציינו כי למפעל מותר להבעיר את הלפיד למשך 10 דקות בלבד, ואילו ביום ראשון בער הלפיד במשך כחצי שעה. לפיכך ההערכה היא שהפליטה הארוכה מהמותר גרמה לזיהום אוויר בלתי סביר ולנזקים לבריאות הציבור, במיוחד לחולי לב, לילדים וקשישים ולסובלים ממחלות כרוניות.

 

בעקבות האירוע הזה הודיע למחרת המשרד כי יזמן את מנהל המפעל לשימוע. מנהל מחוז חיפה במשרד, רוברט ראובן, ציין כי הענישה המרבית על העובר על הוראות החוק למניעת מפגעים היא מאסר של שישה חודשים או קנס בסך 202 אלף שקלים. 

 

בשיחה עם ynet אישר הבוקר ראובן כי אכן מדובר באותו לפיד, וכי השלכות האירוע נבחנות עתה במשרד להגנת הסביבה. "זוהי אותה להבה שבערה גם לפני מספר ימים, אבל האירוע התרחש בלילה ולא הצלחנו לראות האם נפלט במהלו עשן שחור או לא", אמר ראובן. לדבריו, "בשעה זו אנו מבצעים בדיקות בנסיון לקבוע האם נגרם זיהום באזור ומה בדיוק נפלט מהארובה. את הממצאים נצרף לשימוע שיתקיים למנכ"ל המפעל".

 

צבי פורר, מנכ"ל איגוד ערים חיפה לאיכות סביבה, אמר בשיחה עם ynet: "אתמול בשעה שש בערב הודיעו לנו מהמפעל שהמתקן יופעל". פורר ציין כי האיגוד מצלם את ארובות המפעל סביב השעון אולם בשל החשיכה לא ניתן לקבוע בוודאות האם נפלט עשן שחור מהמתקן. 

 

באשר לנתוני זיהום האוויר הבהיר פורר כי בשל ריכוזי חלקיקים שנבעו מהימצאות אבק באוויר אתמול, יש קושי לקבוע את השפעת האירוע על הסביבה. "באופן כללי אני חושב שבתי הזיקוק במפרץ, וגם מפעל כרמל אולפינים, יצטרכו למצוא פתרונות להפחתת הפליטות", דברי פורר.

 

ממפעל כרמל אולפינים טרם התקבלה תגובה עד לשעת פירסום הכתבה.

 

בהכנה: הצעת חוק לפינוי המפעלים מחיפה

קרבתם המדאיגה של מפעלי מפרץ חיפה לקריות וליישובים הסמוכים, מטרידה כבר שנים את תושבי האזור ופעילי איכות הסביבה בישראל. מאמצי המשרד להגנת הסביבה לאכוף את החוקים נגד זיהום נתקלים בקשיים תקציביים ומגבלות חוקיות. לחץ מצד פעילי הסביבה באזור גם הוא אינו מניב תוצאות.

 

פיתרון שעלה גם על רקע המלחמה האחרונה בלבנון, הוא להעביר את המפעלים מהאזור. ל-ynet נודע כי בימים אלה פועל יושב ראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין (חד"ש), לחקיקת חוק לפינויים של מפעלי המפרץ ולשיקומו של האזור.

 

הצעת החוק, המצויה בימים אלה בשלבי טיוטה ראשוניים בלבד, קובעת כי הממשלה תקבע תוך שנה תכנית פעולה לשיקום מפרץ חיפה. על-פי ההצעה המתגבשת, התכנית תוגש לממשלה על ידי השר להגנת הסביבה בהתייעצות עם משרדי האוצר, התשתיות ומשרדים נוספים, ותקבע מסגרת זמנים לפינויים של מפעלים מזהמים ושל ריכוזי חומרים מסוכנים מתחומי מפרץ חיפה. במקום המפעלים יוקמו מיזמי תיירות כדי לייצא מקומות עבודה חלופיים לתושבי האזור. 

 

מארגון "מגמה ירוקה" נמסר: "הפליטות החוזרות ונשנות ממפעלי המפרץ הן הפקרות מתמשכת של חיי התושבים. אנו דורשים מהמשרד להעניש את המפעלים המזהמים כולל המפעל שמזהם כעת- במלוא החומרה. הזילות של בריאות הציבור עברה כל גבול".

 

ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ, הגיב גם הוא לאירוע ואמר כי "המפעלים במפרץ חיפה מוכיחים השכם וערב שבריאות תושבי מפרץ חיפה אינם מעניינת אותם. כנראה שעד שלא יקרה אסון שייגבה אלפי קורבנות הממשלה לא תפעל. אני קורא לממשלת ישראל לפנות את המפעלים המזהמים כבר היום ולמנוע את וועדת החקירה של מחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האירוע אמש
באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור
האירוע ביום ראשון
צילום: יואב לוי
מומלצים