שתף קטע נבחר

מחיר האורז זינק: הקפה והממתקים יתייקרו בקרוב

מחירי הקפה צפויים לעלות בשיעור של בין 5.5%-8.5% ומחירי הממתקים יעלו ב-5%. עליית המחירים - כתוצאה מהעלייה החדה במחירי חומרי הגלם והאנרגיה בעולם

הזינוק במחירי המזון לא יעצור באורז. מחירי הקפה צפויים לעלות בשיעור שנע בין 5.5-8.5 אחוזים ומחירי הממתקים יעלו ב-5 אחוזים, כך נמסר אמש (יום א') מקבוצת שטראוס.  

 

עליית המחירים, כך מסבירים בשטראוס, היא תוצאה של העלייה החדה במחירי חומרי הגלם והאנרגיה. לשם המחשה, מחירי הקקאו והקמח עלו בכ-45% בחודשים האחרונים. מחירו של הקפה הירוק עלה בכ-45% מאז העלאת מחירי מוצרי הקפה האחרונה. עם זאת, לא כולם מתכוונים להעלות מחירים. מחברת אוסם נמסר ל-ynet כי לא צפויה עליית מחירים בשבועות הקרובים.

 

סוגת העלתה אתמול את מחירי האורז ב-60% עד 75% בהתאם לסוג האורז. קילו אורז שנמכר עד כה תמורת 7.5 שקלים, נמכר ב-12.5 שקלים. מנכ"ל סוגת, דיויד פרנקלין, מסר כי עלייה זו עדיין אינה משקפת את מחירי האורז בשוקי העולם. בעקבות ההתייקרות, צפויים מחירי האורז לעלות בימים הקרובים בשיעור של 50 עד 70 אחוזים בכל המכולות ורשתות השיווק.


משבר עולמי: פועלי אורז בסנגל (צילום: AFP)

 

משבר המזון העולמי הגיע בימים האחרונים גם לרשתות השיווק הישראליות. שופרסל הגבילה בשבוע שעבר את מכירת האורז, ואיפשרה לקונים לרכוש ביום חמישי וביום שישי שלוש חבילות אורז בלבד. זאת, עקב המחסור באורז בשוקים העולמיים. מרשת שופרסל נמסר כי "עקב מחסור עולמי באורז שהגיע גם לישראל, נאלצנו במשך יומיים להגביל את רכישת האורז. בשלב זה אנו מסירים את ההגבלה אך במידה ויחול שינוי עקב תנאי אספקת האורז בעולם נצטרך לשוב ולהגביל את הקנייה".

 

גם קונים במרכולים פרטיים ובמכולות דיווחו כי נתקלו במחסור באורז ובמקרים שבהם המוכרים הגבילו את היקף הקנייה. רשת הרבוע כחול, לעומת זאת, אינה מגבילה את רכישת האורז.

 

לא ברור היכן יעצור גל ההתייקרויות הנוכחי. הלחם התייקר באחרונה ב-4%, בשל עליית מחירי החיטה בעולם. איגוד האופים החליט על עליית המחירים לאחר שבמשרד התמ"ת לא הגיבו לבקשתו לייקור. בחודש דצמבר האחרון התייקר הלחם ב-10.6%.


הלחם התייקר באחרונה ב-4% (צילום: ניב קלדרון)

 

עליות המחירים השתקפו היטב במדד המחירים לצרכן לחודש מארס, שהפתיע בעלייה של 0.3%, בניגוד לתחזיות שדיברו על מדד אפסי או שלילי. מדד מחירי המזון עלה ב-1.6 אחוזים. התייקרו במיוחד: מיונז (8.1 אחוזים), עוף טרי (6.8 אחוזים), בצק ומוצרי בצק קפואים (6.5 אחוזים), דגים טריים (5.5 אחוזים), מרגרינה (5.1 אחוזים), שמן (4.7 אחוזים), מזון לתינוקות (3.7 אחוזים), קמח לבן (3.2 אחוזים), בירה לבנה (3.1 אחוזים), חלב (3.0 אחוזים). 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מחירי הקפה צפויים לעלות
צילום: mct
מומלצים