שתף קטע נבחר

מסביב לגלבוע בכדור פורח

כדור פורח הוא לא מחזה שכיח בשמי הארץ, אבל כנראה שהמגמה הזאת הולכת להשתנות, עם יותר ויותר חברות שמביאות את כלי הטייס הקסום הזה גם לכאן. שלחנו את אלעד רובינשטיין לגובה אלפיים רגל - והוא חזר לספר

נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה ראיתם כדור פורח בשמי ישראל. בנסיעתכם הבאה בכבישי הצפון או הדרום, מומלץ כי תתנו הצצה נוספת אל בין העננים. לאחרונה החלה פעילות מוגברת של כדורים פורחים בארץ ומסתבר כי הענף רק הולך ומתפתח. נכון להיום פועלות שלוש חברות שמתעסקות בתחום ומציעות לקהל הרחב טיסות חוויה בגובה של 2,000 רגל.

 

הטיסות מתבצעות עם הזריחה, השעה שבה מזג האוויר רגוע בדרך כלל וקריר יחסית. כמו כן פעילות כדורים פורחים בישראל מורשית בשעות הבוקר בלבד. אחרי תדריך מהטייס והסבר קצר על מסלול הטיסה, בודקים את כיוון הרוח על ידי הפרחת בלון הליום קטן. הטייס וצוות הקרקע מתחילים בניפוח הכדור והנוסעים מוזמנים לעזור בתהליך ההנפה. כאשר הכדור עומד, הנוסעים קופצים בקלילות לסל והטייס משחרר גז במבערים. הכדור ניתק מייד מן הקרקע ומתחיל לצבור גובה רב.

 

מהאוויר רואים בבירור את אזור הגלבוע וחולפים מעל ראשם של תושבי רמת צבי ובית השיטה. מסביב דממה. שקט עד כדי כך שאפשר לשמוע את נביחות הכלבים ורחש המכוניות שחולפות מלמטה. הטיסה נמשכת כ-45 דקות. "טייס טוב לא יעלה לאוויר במידה ותהיה רוח חזקה", מציין אלמוג אמיר, טייס בחברת "לגעת בשמיים". "הטיסה בכדור פורח מוגבלת בתנאי מזג האוויר ומעל עוצמה מסוימת של רוח פשוט לא מוציאים את הטיסה".

 

במהלך הטיסה הטייס נמצא בריכוז גבוה מאחר והוא חייב לשים לב לכל מה שעובר תחתיו. כבלים של מתח גבוה, אנטנות וארובות, כל אלה מהווים סיכון עבור הצוות שנמצא בכדור. ניתן לשלוט אך ורק בציר הגובה. הרוח, היא למעשה זו שקובעת את נתיב הטיסה. חשוב לזכור זאת במיוחד בישראל, מאחר והמרחב האווירי כאן הוא מצומצם בהשוואה לשאר מדינות העולם. כל סטייה עלולה לגרור את הכדור לרחף מעל שטחים עוינים ולכן עיניו של הטייס מחפשות תמיד שטחים פתוחים המתאימים לנחיתה.

 

בניסיון להבין מדוע כדור פורח מושך כל הרבה תשומת לב משיב אמיר: "מדובר בכדור ענק בשמיים וזה פשוט מרתק את הצופים לדעת שתלויים אנשים בסל הקטן הזה ששם".

 

מרבית הטיסות יוצאות מאזור הגלבוע, עמק יזרעאל, שמורת בתרונות רוחמה, ומהערבה. פרט לטייס יכולים להצטרף לטיסה 4 נוסעים נוספים. כמה עולה התענוג? ממש לא זול: 1,200 שקל למבוגר, 1,000 שקל לילד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים